Kusma/Balıklar/Vitamin/Dil

dollfacepersian

Herkese merhaba, aklıma takılan birkaç soru hakkında yardımınıza ihtiyacım var.

1.Oğluma sahiplendiğimden beri düzenli malt veriyorum ve hiç kusma olmamıştı iki yıldır. Gimcat kullanıyorduk sanırım o zamanlar. Net hatırlamıyorum. Haftada birkaç gün veriyorduk sanırım. Sonra bu sene bio pet active markasını kullanmaya başladım ve ayda 3 defa tüy yumağı kusunca bu sefer. Her gün veriyorduk. Malt markasından kaynaklı olduğunu düşünüp Beaphar markasını aldım ve 2 günde bir vermeye başladım. Çok iyi gidiyordu uzun bir süre hiç kusmadı. Sonra bir anda az miktarda tüy yumağı kustu. Bundan sonra iyi gibiydi fakat şuan arada kusmaya çalıştığını gördüm,tekrar kusmadı sadece birkaç damla sıvı birşey çıkardı. Bu kusmalar malt miktarından mi markadan mi kaynaklanıyor anlamadım. Gimcat çok pahalı olduğundan artık tercih etmiyorum,Bio pet active bir daha almak istemiyorum. Trixie de şeker var. Bu yüzden bilindik markalar arasında uygun fiyatlı iyi içerikli Beaphar'i bulduğum için onu kullanıyordum. Şimdi ne yapmalıyım hiç bilmiyorum:(

  1. Şuan minik bir akvaryumum var, herhangi bir havalandırma filtre yok. Çünkü sadece 1 Betta balığı vardı. Dün ise 2 adet benekli çöpçü ve 1 adet küçük vatoz balığı aldım. Çöpçüler ve Betta sanki birbirlerini rahatsız ediyor kovalıyor gibi geldi. İnternette çöpçüler ve Betta nin uyumlu olduğunu okumuştum ama şuan bilemiyorum. Bilgi sahibi olanlar bu konuda yardımcı olabilirse sevinirim.

  2. Veda vet phytomıns vitaminini yaş mamaya katilarak verilip verilmediği hakkında bilgisi olan bu şekilde veren var mı acaba? Firmaya mail attım ama cevap verilmedi bir türlü. Birde tüpte Beaphar malt ve Junior pastle güneş görmeyen bir dolapta duruyorlar ve son kullanma tarihlerine daha var ama civiklaşmiş ikiside. Bu neden kaynaklı olabilir?

4.Oğlumun iki defa dili dışarıda iki damağının arasına sıkışmış şekilde uyuyor. Bu neden kaynaklı olabilir?

Sorularım bu kadar, yardımcı olabilirseniz sevinirim

20 CEVAP

dollfacepersian

Güncel

dollfacepersian

@İnfernus

Bende tüy dökümü mevsiminde daha çok tüy döktüğünden kaynaklı olarak fazla tüy yutunca kusuyor diye düşündüm ama bir yandan da Bio pet active gibi kusturduğunu yada az yada fazla vermekten kaynaklı olabilir diye düşündüm. Sizce uzun tüylü bir kedi için 2 günde bir malt vermek iyi mi yoksa az mi?
Dr. Clauders markasının hiçbir ürününü denemedim, bazı ürünlerden hiç memnun olmayan tavsiye etmeyen arkadaşlar vardı ondan korkup hiç almadım:( Malt i konusunda tecrübenizi paylaşabilirseniz çok sevinirim:)
Dilini 3 yıldır iki kez uyurken dışarıda gördüm. İlkinde çok korktum açıkçası,bir şey oldu sanıp uyandırdım oğlumu hatta. Normal uyanıkken çook koşturup oynayınca bazen dışarı çıkıyor, köpek gibi soluduğu oluyor hatta. Tabi hareketten kaynaklı olduğunu biliyorum:)
Umarım dediğiniz gibi sapsallığından kaynaklıdır,zaten çok da şeker duruyor o şekilde uyurken:)
Teşekkür ederim yorumunuz için
@Selma_
Biliyorum o ödül mamalarını Beaphar ve Gimcat'inkini aldım hatta. Malt macun kadar etkili olduklarını düşünmediğim için tercih etmiyorum.Tesekkur ederim yorumunuz için:)

dollfacepersian

Bu petlebi nin tek enteri kabul etmeyip özenle paragraf paragraf ayıra ayıra yazdığım herşeyi birleştirip saçma sapan bir hale sokmasından nefret etmeye başladım. Bu soruyu da öyle yapmıştı, kendi sorumu şikayet edip sildirip tekrar soru açtım:(( Okuyan arkadaşlar kusura bakmasın lütfen,daha dikkatli olacağım bundan sonra:)

dollfacepersian

@Aysetaha

Ben iki nohut tanesi kadar veriyorum genelde. Benim parmağıminçok büyük olduğundan mi bilmiyorum ama iki parmak boğumu miktarında vermek bana çok fazla geldi. Umarım hiç kusma problemi yaşamazsınız.
Teşekkür ederim yorumunuz için

dollfacepersian

Balıklar konusunda güncelleme: Betta Lila bey vatozun kuyruğunun bir kısmını yemiş gibi görünüyor:( Şuan Betta ve diğerlerini ayırıyoruz. Sonrasında vatoz ve çöpçüleri daha rahat edebilecekleri akvaryumu olan tanıdığımıza vereceğiz. Umarım vatozun durumu iyidir:(

@Aleyn

Bundan sonra daha çok dikkat edeceğim yabancı cisim yeme olayına. Umarım ondan değildir. Teşekkür ederim yorumunuz için:)