Advantage Damla Ve İlk Pire Deneyimim

duman2707

Arkadaslar iç parazit sonrası kedilerimde pire de fark ettim hemen Advantage ense damlası yaptım
Birkaç gündür ölü pireler görüyordum 3-5 tane buldum bazıları hafif hareketliydi ama çoğu baygın vaziyette
Bugün de yattıkları yatakta iki tane buldum
Biri çok az zıpladı ama yakalandı yani sanırım hepsi zehirlenmiş(1 Mart ta yaptım damlayı)
Ama yine de endişeliyim dış parazit yaptım işe yarar değil mi?
Evdeki ilk pire deneyimim haliyle biraz bilgisizim
Neyseki yayılmadan farkettim kedimin biri beyaz olunca kolay oldu farketmek
Sanırım açık terasa çıktığı zamanlar kaptı kedim
Çünkü güneş olduğu zamanlar yerlerde yuvarlandı ne yapsan açık hava olunca tozlanıyor bi şeyler düşüyor sonuçta
Ordan bulaştı diye tahmin ediyorum hatta belki iç paraziti de bu pireler getirmiş olabilir
İç parazit sorununu çözdük şu an kedilerimde de pire kalmadı dışkıları bile bitti ama bugün yataklarında görünce tedirgin oldum birde hani tamamen ölmüş değillerdi hareket vardı

9 CEVAP

Emirrckr

Pire yumurtaları yattıkları yerlere düşmüşse tekrardan yumurtadan çıkıyordurlar.
Çıkıp kedinizin kanını emerler ve zehirlenip ölürler.
Pireyi yakalamak zordur,yakalayabildiyseniz illa o dış parazit ilacının tadına bakmış demektir.
Birkaç gün daha devam edebilir o yüzden,
Fakat zaten işe yaramadıysa bu durumun artarak devam ettiğini görürsünüz.Kedilerinizde de pire olur.
Birkaç gün gözlemleyin.

Mslna01

Biraz daha takip edin tekrarlayabilirsiniz sonra yine

duman2707

Merhabalar @AyseMia
Bizde kurtulamadık valla son birkaç gündür yok gibiydi iki gündür yine tek tük görmeye basladık bu sabah bir kedimde de yakaladım
İlacın etkisiyle genellikle baygın ya da ölmeye yakın vaziyetteyken buluyorum ama pireler bitmiş değil
O kadar ilaçta sıktık eve ama fayda etmiyor
Kedilerime geçen ölüyor o yüzden tekrar dış parazit yapmayı düşünmüyorum ama evdekiler bitmiyor
Biz advantage nin direkt dış parazit damlasını yapmıştık tam iki hafta oldu bugün

duman2707

Tesekkurler
Bu akşam bir iki pire daha yakaladım
Kedilerimin üstünde yok ama dolap altından çıktı bi tane
Şu an her yeri silip süpürüyoruz
Bi kilim vardı sevdikleri onda da bulduğum için onu da havalansın diye terasa attım
Kedilerimde geçti etrafta çıkıyor hala
Aslında en son dış paraziti yılbaşına yakın yapmıştım
Nasıl bu kadar hızlı yayılmışlar ve ben farkedememişim ilginç gerçekten

duman2707

Her şey bu açık terasa çıkmayla başladı
Sanırım kedimi bu işten vazgecirecegim gibi duruyor yoksa önünü alamayız

Emirrckr

Açık havayla teması olan kediye 2-3 ayda bir yapmak gerekiyor.
Hele ki yazın daha da dikkatli olmalısınız.
Şu an mevsim gereği pirelerin aktif olduğu bir dönem değil ama havalar ılık gittiğinden onlar da artık daha dirençliler.
Hatta sürekli aynı markayı yapmayın,aynı markaya da direnç gösterebiliyorlar.
Advantage ve Stronghold öneririm bunları dönüşümlü kullanın.

duman2707

Bu sabah ne evde ne kedilerimde görmedim çok şükür
Birde birkaç gündür yerlerde siyah kırmızı noktalar oluyordu onlarda pire dışkısıymış meğerse
Şimdi onlarda bitti
Daha önce hiç farkedememişim hep kan sanıyordum onları hatta kaç kez patilerini kontrol ettim acaba bi şey mi kesti bu kanlar nerden geliyor diye
Küçük siyah karabiber tanesi şeklindeydiler ama mesela vileda yaparken üstüne temas olunca içinden kan çıkıyordu

AyseMia

Biz de ne zamandır pire illetinden muzdaribiz maalesef. Stronghold kullandım ben ama bir kerede geçmeyecek gibi evi de ilaçlıyorum hep ama ev ilacı da pek etkili gelmedi daha etkili marka arayışındayım onda da. Siz kedinize dış parazit için Advantage'ın Multi olanını mı yoksa sadece dış parazit için olanı mı uyguladınız acaba? Size de geçmiş olsun. Bizim de biter de umarım rahat bir nefes alırız artık, aşırı zor. 😓

AyseMia

Eve dağılmış sizde de o zaman, öyle olunca tamamen geçmesi çok zor oluyor maalesef, çünkü bizde de öyle. Sürekli yumurtladıkları için sonsuz bir döngü halinde ilerliyor resmen. Advantage'ın sitesinde yumurtalara etki ettiğine dair bir ibare de yazmıyor, anlaşılan sadece larvalara ve erişkin pirelere etki ediyor. Stronghold ve Broadline bu konuda daha etkili, pirenin her evresine etki ediyor ve şuna da dikkat edin pireler bağışıklık kazanıyorlar ilaçlara karşı o yüzden değiştirerek ilaçlamak gerek, sürekli aynı marka uygulanmamalı, hem bir işe yaramadığı gibi boşuna vücuduna zehir girip, boşa harcama yapılmış olur. 20 gün döngü şeklinde de parazit damlası uygulamaya devam edilmesi şart, yoksa yumurtadan çıkanlar yeniden büyür ve önünü asla alamazsınız, önceki uygulanan zehri de boşuna vücuduna almış olur. Bunu hekimlerden de duydum, buradaki kedi sahiplerinden de. Maalesef başka yolu yok. Evi de kaliteli bir ilaçla ilaçlamalısınız, ben K-othrine sc50 denedim günlerce ayrıntılı şekilde ilaçladım ama bir işe yaramadı hâlâ ısırılıyorum, yani beni de ısırıyorlar sürekli, bu pirenin türüne göre değişiyormuş. Kedinin yattığı yerler, yatak, yorgan, battaniye, dolap içi, kıyafetler ve nemli bölgelere yumurta bırakıyorlarmış en çok. Atılabilecek her şeyi makineye atıp yıkayıp, evi de en ince ayrıntısına kadar süpürüp silip ondan sonra ilaçlamak gerekiyor. İlaçladıktan sonra da 1 hafta civarında ıslak temizlik yapılmaması gerekiyor ki ilacın etkisi devam etsin. Profesyonel ilaçlamacıların da çoğu ilacı az mı ekliyor nedir, 5 kere ilaçlatıp da bir fayda görmeyenleri biliyorum. O yüzden kaliteli bir marka bulup düzenli olarak kendiniz ilaçlamanız en ideali.