Pire Dışkıları Ne Kadar Süre Devam Eder?

duman2707

Arkadaşlar bu ara çok soru açtım ama bilgim olmadığı için yardım istiyorum
1 Mart ta Advantage dış parazit damlası uyguladım kedilerime ve üzerlerinde pire görmüştüm bir tane
Ardından iki uç gündür pireler baygın baygın düştüler 3-5 tane
Dün yine yattıkları yatakları kontrol ettim iki tane orda buldum canlı şekilde
Bugün üstlerine bakıyorum pire yok
Etrafta da yok
Ama bu karabiber tanesi gibi siyah şeyler hala tüylerinin arasında var
Pire yoksa bunlar neden var?
Eski dışkılar olabilir mi?
Bunca zamandır nasıl düşmemiş?
Sizce tekrar mı damla yapayım?

9 CEVAP

Emirrckr

Evde varsa sürekli bir kısır döngüye girebilirsiniz.
Bir bakmışsınız bittiler ardından birkaç gün sonra tekrar çıkmışlar.
Çünkü bu canlı günde 50 tane yumurta bırakıyor ve yumurtaları 10.gün çıkıyor,pire dışkıları ile besleniyor,20.gün bildiğimiz erişkin hale geliyor.
Yumurtalar için bolca temizlik şart ama işte bazı yerlere de giremiyorsunuz mesela parke araları ne kadar temizleyebileceksiniz?
En azından buralara pire ilacı sıkabilirsiniz bir ilaç firmasından temin ederek.
Eğer pirelere tek bir oda da rastladıysanız işiniz daha kolay.
Direkt odayı ilaçlayın,kedilerinizi 1 gün boyunca o odaya almayın.
Oda iyice havalansın arkasından silip süpürün,kedileriniz artık girebilir.
Bakalım,duruma göre hareket edin ama pire dışkısı varsa pire de var demektir.
Pire dışkıları çünkü tüy arasına tutunuyor ama yalanırken koştururken vs.çabuk düşüyor.
Günlerce tüylerinde kalmaz illa aktif bir pire ya da pireler var demek ki.
Oda ilaçlama sonrası kedilerinizde hala pire varlığından şüpheleniyorsanız dış parazit yaptığınız tarihten 20 gün sonrası dış parazit uygulamasını daha alt sınıf bir markayla tekrarlayabilirsiniz.
Fibroes falan var onlar biraz daha hafif damlalar.

EZK

@duman2707 Geçmiş olsun. Aynı sorunla uğraşıyorum. Evi ilaclatmaktan başka çare yok gibi görünüyor. Yoksa türedikçe türüyor bu pislikler. Benim gibi geç kalmayın. Allah korusun kan paraziti diye de bir hastalık var. Pireler gitmezse böyle bir şeye de sebep olabiliyorlar. Bir an önce önlem alın..

duman2707

Şimdi de tırmalama tahtalarının altında yakaladım o civarda üremişler sanki
İki tane daha canlı pire buldum
İşimiz zor görünüyor

duman2707

Kedilerime sürekli zehir vermektense evi odayı mı ilaçlatsak kararsız kaldım
Çünkü hususi odalarında laminant parke var ve onların kenarlarına bile yerleşmiş olabilirler
Ben ne kadar dış parazit yapsamda bunlar kedimin kanını emmediği sürece ölmüyorlar

duman2707

Nerdeyse bütün eşyalarını attım bi tırmalama tahtası kalmıştı onu da ele geçirmişler
Ben geçen yaz apartman bodrumundaki pireleri bile daha hızlı çözmüştüm ev ortamı daha karışıkmış cidden ya

Ipekse

evde olduğu sürece kedilerde bitmez evi ilaçlamanız ve daha sonra kedilere pire damlası uygulamanız daha mantıklı. ilaçlatacak bütçeniz yoksa hamamböceği öldürücü ilaç etkili ben denedim onayladım :D

duman2707

Sağolun bakalım ben dün gece ufak çaplı bi ilaçlama yaptım kedimin biri dolap üstünde yatıyordu orayı da ilaçlayayım dedim
Sadece parke aralarından şüpheleniyorum
Bugünlük pire görmedim henüz umarım kökten çözebiliriz bende olmazsa genel bi ilaçlatacagım

duman2707

Evet kan değil ama tenya bulaştı bize
Hatta ilk onu fark edip iç parazit haplarını verdim
Hiç pireleneceklerini düşünmedim ya
Yerlerde falan küçük kırmızı şeyler görüyordum onların bile pire dışkısı olacağı aklıma gelmedi
Resmen sinsice yayılmışlar

duman2707

Emirrckr fiproline vardı 3 haftalık yavru kedilere dahi yapmıştım hem sorunu çözmüştü hem de hafif bi ilaçtı 20 gün sonra ondan yapayım o zaman tekrar