Kısırlaştıktan Sonra Beslenme

ssedef28

Merhabalar kedimi 11 aydır serbest besliyorum önünde sürekli maması var bittikçe ekliyorum günde ortalama 50-60 gram yiyordu ne kadar yiyeceğini biliyordu kaptaki mamayı bitirene kadar yemiyordu. 1 ay önce kısırlaştırdık iştahı aşırı arttı şu an yemesi gereken miktar maması değiştiği için günlük 40-50 gram sabah ölçüp koydum kabına ama daha akşam olmadan gidip gelip hepsini yedi. yarın sabaha kadar aç kalıcak öğünle beslemeye mi geçmeliyim yaklaşık 1 senedir serbest besleniyor böyle devam etsem onun için daha mı sağlıklı olur kilo problemi yok çok hareketli olduğu için 3,5-4 kilo arasında vücudu yağlı değil full kas

9 CEVAP

ssedef28

sürekli mama kabı dolu değil zaten serbest beslemede günlük kaç gr yemesi gerekiyorsa o kadar mama kabına konulur acıktığı zaman gelip kendisi yer ben bayatlamaması için kabında azaldığında, bittiğinde üstüne ekleme yapıyordum tabiki yemesi gerektiği gr kadar. bugüne kadar böyleydi ve kendisi sabaha kadar hepsini yiyordu ama kısırlaştıktan sonra sabah 9da koyduğumu akşam 6-7 civarı bitiriyor yani gece hiç yiyemiyor. yabancı kaynaklarda serbest beslemenin daha sağlıklı olduğunu okumuştum o yüzden bir yıl boyunca bu şekilde besledim öğünle beslenen kediler hızlıca yiyip tükettikleri için sindirimde sorun yaşayabiliyorlar kusuyolar gaz oluşumu vs. siz son öğününü saat kaçta veriyorsunuz eğer gece aç kalması sorun değilse böyle devam etmeyi düşünüyorum çünkü zaten bir yiyişte hepsini bitirmiyor 5-6 kere yiyip anca bitiriyor öğünlerini kendisi ayarlıyor

Ketonmanya

Merhabalar.

Serbest beslemeden öğünlü beslemeye birkaç ay önce geçtik biz de kilo probleminden dolayı. Günlük yemeleri gereken miktarı ikiye bölüp sabah ve akşam olmak üzere iki öğün hâlinde veriyoruz. Bu süreçte hekimimizden de çok destek aldık. Kendisi bize, kedilerimizi öğünlü beslemeye alıştırabilmemiz için şu tavsiyeyi vermişti: En az birkaç saat mamayı önlerinden kaldırın. İyice acıktıklarına emin olduğunuzda günlük miktarın yarısını önlerine koyun, yesinler. Eğer tamamını bitirmeden bırakırlarsa mamayı önlerinden alın. Birkaç saat sonra önlerinden aldığınız mamayı yeniden koyun. Böylece yalnızca siz önlerine koyduğunuzda mama yeme şanslarının olacağına alışacaklar ve yiyecekleri miktarı ona göre kendileri ayarlayacaklar.

Umarım geçiş sürecini sorunsuz atlatırsınız.

Bol patili günler dilerim. :)

surekli önünde kalmaması daha iyi bizim veteriner her öğün küçük Türk kahvesi fincanı kadar verin demişti yani 3 öğün sürekli önünde kalması bizimki kilolu diye demişti ama yine veterinerinize danissaniz daha iyi

Mslna01

Sürekli mama kabı dolu olmamalıdır, günde 3-4 defa mamayı Aralıklar ile siz vermelisiniz, kediler kısırlaştırma operasyonu olunca çok iştah açılır ve kilo almaya çok meyilli olur serbest beslemeyi bırakıp ölçülü beslemeye geçiniz

Busepz

Hekime danışarak kedi çorbası verebilirsiniz hem su ihtiyacınıda karşılar

ssedef28

@ketonmanya çok teşekkürler bugün anlattığınız gibi beslemeye başladım ama dün akşamdan beri aç olduğu için koyduğumun hepsini yedi :D ve şu an mama paketinin başında miyavlıyor. bizde kilo problemi yok kedim çok aktif serbest beslemeye devam etsem şöyle yani 50 gram yiyecekse 40 gramını öğlen istediği gibi yesin kalan 10 gramı gece uyumadan önce koysam hem düzeni de pek değişmemiş olur ne düşünüyorsunuz

Ketonmanya

Eyvah eyvah, bayağı iştahlı demek ki, yediği de harekete gidiyordur zaten. :) Yani daha yeni kısırlaştırdıysanız normalde 50 gram yemesi gerekiyorsa şimdilik 60 gram da verebilirsiniz bence bir süre. Bunu da 20 gram olarak üçe bölüp üç öğünde besleyebilirsiniz belki. Eğer kilo artışı başlarsa 50 grama düşürürsünüz sonra. Ne dersiniz?

ssedef28

evet her zaman tv ünitesi üzerinde duran hiç dokunmayan kız mama paketini az önce dişleriyle yırttı :D çok hoşuma gidiyo bu hareketleri komik ama miyavlamasına dayanamadım. 1 ay önce kısırlaştırdık royal caninden acanaya geçiş yapıyoruz mama paketini kaldırınca sustu uykuya geçti uyandığında kalan mamayı 2ye bölüp gece de vericem söylediğiniz gibi eğer kilo artışı olmazsa 10gramlık bi öğün daha ekleyebilirim çok teşekkür ederim tekrardan cevaplarınız için❤️

kedibabasi66

Bizimkilerin mama kabı hep dolu olur. Her zaman ihtiyaçları kadar yerler. Özellikle gece uykuya geçmeden önce mutlaka yeyip öyle uyurlar. Kediniz fazla yemeye başladı ve kilo sorunu da yoksa sıkıntı yoktur. Hareketli kediler daha fazla öğün yiyebiliyor. Yaşadığımız son depremde yanında mama ve su olan kedilerin hayatları kurtuldu bunlarıda hesap etmek gerekiyor. O yüzden buzdolabı poşetinde mama bulundurmak gerekiyor.
Bütün bunlar dışında Britishs kediler için aynısı geçerli değil onlar yedikçe obez oluyorlar. Onlar için yazmıyorum.