Sokak Kedisi Kısırlaştırma

Arkadaşlar merhaba
Yaşadığım bölgede çok fazla kedi var ve maalesef çok fazla besleme yapan yok
Besleme yaptığım kedi 1 senede 3 kere hamile kaldı ve yavruları maalesef yaşamadı en son doğumunda nereye doğurduğunu bir türlü bulamadım yavruların akıbetini bilmiyorum yani
Şu an kedi tekrardan kızgınlığa girmiş
Sağlığı açısından ve bu gibi durumların yaşanmaması adına kediyi ve diğer besleme yaptıklarımı en azından sırayla kısırlaştırmak istiyorum ama tek kedi olmadığı için özel veteriner de bir hayli masraflı oluyor öğrenci olduğum için o kadar bütçem yok
Daha önce belediye de sokak kedisi kısırlaştan oldu mu
Narkozun etkisi geçince kediyi sokağa tekrar bırakmaya uygun bir şekilde mi veriyorlar bilgisi olan var mı
Kısırlaştırma ya götürürüm o sorun değil ama narkoz etkisiyle verilir ya da yanlış bir şey olur diye korkuyorum çünkü bu konu hakkında bilgim yok
Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim

7 CEVAP

kang14

Eger kisirlastirma sonrasi gidip alip evinizde iyi olana kadar bakmanizi tavsiye ediyorim. Barinakda durdugu middetce hastalik kapma ihtimali yukseliyor. Ama bunu belediyeye soylemeyin. Sadece ameliyat sonrasi ben gelip teslim alicam sokagimizin kedisi dersin. Bildigim kadariyla kuduz asisini da yapiyorlar kisirlastirmayla birlikte.Bazi belediyeler aldigi bolgeye birakiyor bazilari alakasiz yabaci bolgeye atiyor. Bazilari iyilesince birakiyor bazilari kendine gelince atiyor.Benim de kisirlastirmam gereken kediler var ama sevdirmiyorlar ve nereye doguruyorlar hic bilmiyorum. Yavrularini gormuyorum genelde. Ilk defa 2 ay once gordum son dogumunkini. Birini sahiplendirdim yavrularin. Biri kaldi onu da bekliyorum biraz daha buyusun kisirlastircam ama annelerini alamiyorum hep hamile hep. Bosluk bulamiyorim ve yakinlasmiyor insana. Bu sekilde olunca ben yavrulari hep sahiplendirmeue calisiyorim ozellikle disi yavrulari.Erkek yavrulari da tabi ama disilerin daha cok uzerinde duruyorim sahiplendirmek icin. Insan tek basina olunca mama tedavi falan yetisemiyor..

naz96

Belediyenin veterineri ücretsiz kısırlaştırıyor evet hatta en son hasta olan bahçede beslediğim kedimi oraya götürmüştüm kısırlaştıralım mı? diye sormuşlardı :) eğer siz rica edip kendiniz geri getireceğinizi söylemezseniz onlar ya barınakta diğer kedilerin arasına koyuyorlar ya da başka bi sokağa salıyorlar. Sizin götürüp getirmeniz lazım ben öyle yapmıştım

naz96

Birde sadece sokakta sahipsiz bi kediye baktıklarını söyleyip sizin kedinize bakmak yani tedavi etmek istemeyen olabiliyor siz özellikle belirtin çipi yok sokak kedisi ama çok sık hamile kalıyor yine ben ilgileneceğim diye rica edin sorun olmaz.

Bizim belediye bu anlamda biraz kötü sizin adınıza çok sevindim bundan yaklaşık 1 ay önce beslediğim bir kediye araba çarpmış ve çenesi hem kırılıp hem çıkmıştı ilk özele götürdüm 3 gün orada kaldı hayati tehlikesini atlattıktan sonra mecbur ameliyat olması belediyeye götürdüm 3-4 hafta orada kaldı arayıp devamlı bilgi aldım ve dedim ki yabani bir kedi yakalamam imkansız hazır oradayken eğer sağlığı bağışıklığı buna imkan veriyorsa kısırlaştırın dedim ve bana hayır dediler o anlamda kötü bir belediye burası
Ek olarak kısırlaştırdıktan sonra kendinizi narkoz etkisini bitirip sokağa bırakmaya hazır bir durumda mı verdiler size geri

naz96

Maalesef belediyenin hizmetleri ne yazık ki çoğu yerde kötü. Doktorlar mesleğini sevmiyor barınakta olmaktan memnun değiller bunu görünce anlayabiliyorsun maaş için katlanıyorlar. Onun dışında siz ısrarcı olur rica ederseniz sık sık arayıp durumunu sorarsanız ilgilenirler çünkü onlarda barınakta kedi köpeklerin sahiplenilmesini istediği için tutmak istemiyorlar. Ben kısırlaştırmadım erkekti zaten birde çok halsiz, yemek yemiyor, su içmiyor, tuvaletini yapmıyordu onun için götürmüştüm verdikleri serum iyi gelmişti ama nasıl bi yerde tuttuklarından emin olamadığım için korkup aldım hemen :) ama gençlik hastalığına yakalanmış olabilir dediğim için ayrı bi kafese koymuşlar. Muhtemelen ısrarcı olduğum için. Siz bunu ancak sorarak öğrenebilirsiniz dediğim gibi narkozun etkisinde de olsa bi gün orada ayrı yerde kalmasını rica edip götüreceğinizi belirtirseniz bence sorun olmaz. Ben durumumun olmadığını ama kedimin açlıktan ölecek halde olduğunu söyleyip rica edince getirin serum verelim dediler

naz96

Maalesef belediyenin hizmetleri ne yazık ki çoğu yerde kötü. Doktorlar mesleğini sevmiyor barınakta olmaktan memnun değiller bunu görünce anlayabiliyorsun maaş için katlanıyorlar. Onun dışında siz ısrarcı olur rica ederseniz sık sık arayıp durumunu sorarsanız ilgilenirler çünkü onlarda barınakta kedi köpeklerin sahiplenilmesini istediği için tutmak istemiyorlar. Ben kısırlaştırmadım erkekti zaten birde çok halsiz, yemek yemiyor, su içmiyor, tuvaletini yapmıyordu onun için götürmüştüm verdikleri serum iyi gelmişti ama nasıl bi yerde tuttuklarından emin olamadığım için korkup aldım hemen :) ama gençlik hastalığına yakalanmış olabilir dediğim için ayrı bi kafese koymuşlar. Muhtemelen ısrarcı olduğum için. Siz bunu ancak sorarak öğrenebilirsiniz dediğim gibi narkozun etkisinde de olsa bi gün orada ayrı yerde kalmasını rica edip götüreceğinizi belirtirseniz bence sorun olmaz. Ben durumumun olmadığını ama kedimin açlıktan ölecek halde olduğunu söyleyip rica edince getirin serum verelim dediler

Bende operasyondan sonra evde 1-2 gün iyi olana kadar bakmak istiyorum ama evde bir kedim daha var ve gündüzleri okuduğum için evde tek babannem oluyor o da istemiyor kesinlikle
Ekstra olarak bizim bina sakinleri hayvan sevmiyor gerçek anlamda kira sözleşmesinde bile yasak evcil hayvan beslememiz ama bizim sıpa çok meraklı olduğu için 1 aylıkken motor yağına düşüyor bizde aldık ev sahibimiz bilmiyor bile