Kedimde Pire Sorunu Devam Ediyor, Yardımcı Olabilen Olur Mu?

arkhesu

Kedimde iki hafta önce pire gördüm daha öncesinde bulaştı muhtemelen veteriner iç dış parazit aşısı yaptı, evi de iyice süpürüp sildim, geçmezse tekrar damla damlatırız geçmezse pire tasması takılır dedi. Pire geçti beş gün sonrasında da pire şampuanıyla da yıkadım. Fakat bugün tekrar pire gördüm önceki kadar çok değil. Evi ilaçlamam mı gerekiyor bilmiyorum evde var mı nasıl anlarım kedim dışında başka bir yerde de görmedim hiç. Ev 4. katta kedim dışarı çıkmıyor. Şu anda ne yapmam gerekiyor yarın damla damlatıcak veteriner ama evde olmasından ve evden bulaşmasından korkuyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

11 CEVAP

garfileo

Merhaba. Belki pireler yumurtalarını bıraktıysa şimdi çıkıyor olabilir. Biz hiç pire sorunu yaşamadık ancak ev bahçeli olduğu için kene sorunu yaşamıştık. Sprey bir ürün vermişti veteriner enselerine sıkmıştım yardımcı olmuştu şimdi adını bilmiyorum ama dış parazit ilacı harici bi üründü 1ltlik şişede üzerinde pire için de yazıyordu. Ayrıca evi K-Othrine Sc 50 diye bi böcek ilacıyla ilaçlamıştık. Oda oda ilaçlayıp her odayı 2 saat kapalı tuttuk ve 1 hafta hiç silmedik ilaçlı yerleri. Siz de veterinere danışıp kullanabilirsiniz.

kedibabasi66

Elma sirkesini pamuğa sür. Pamuğu kedinin ensesine ve kuyruğuna sür. Sonra pireler kediden uzaklaşsın... Odaya dağılsın. Sonra odaya kapılara birkaç köşeye sür. Sonra pireler o odadan uzaklaşıp diğer odalara kaçsın sonra kaçtıkları odayı havalandır. Pireler camdan kaçıp başka kedi sahiplerinin güzide mekanlarına doğru yönelsin. (Pire soruları yüzünden baygınlık geçirmek üzereyim)

Ahudr

O kadar süre arayla dış parazit yapılmaz diye biliyorduk ama veto daha iyi biliyordur heralde hangi damlayi yaptilar belki etkili degildi bazılari gercekten hafif kaliyor çünkü.Birde elektrik süpürgesinden korkmuyorsa sirkeli suyla tarayip süpurgeye cekmeyi deneseniz en azindan üzerinde yumurta varsa onlar gelir.Benim kedilerimden bir tanesi korkmuyor onu o sekilde güzel temizleyebiliyorum mesela

Coconutbey

Öncelikle advantage dış parazit çok etkili ve yaptırdıktan birkaç saat sonra pire tarağı ile tarayın. Onun dışında evi etkili bir süpürge ile süpürün. Bir de ben yavru kedime yarım çay bardağı elma sirkesi yarım çay bardağı su karışımı yapıp tarakla öyle taramıştım ve pireleri baya sersemletmişti. Ama yine de en etkilisi advantage damla bence :) sirke geçici cözüm

Coconutbey

Bence evham yapmayın ama kedinizi tarayın ki o yumurtalar düşsün ve içiniz de rahat etmiyorsa her gün süpürün. O canlılar zaten kedinizle besleniyor. Ama ilaç kurumadan sirkeli su yapmayın ilaç biraz etki etsin 2 gün

arkhesu

Çok teşekkürler, ilaçlama yapmak yerine kendim de yapabilir miyim o zaman? Veteriner damla olarak stronghold kullandı

arkhesu

Dünden beri sirkeli suyla her yeri temizliyorum kedime de sıktım biraz zaten, 🙏 bir hafta gözlemleyeceğim en kötü geçmezse ev ilaçlatma sanırım ya da oithox plus+ deneyeceğim

arkhesu

Dünden beri sirkeli suyla her yeri temizliyorum kedime de sıktım biraz zaten, 🙏 bir hafta gözlemleyeceğim en kötü geçmezse ev ilaçlatma sanırım ya da oithox plus+ deneyeceğim

kedibabasi66

İlaçlatma derecesine gelecek kadar sıkıntı büyük mü? İlaçlatma çok tehlikeli. Biz yerleri silerken bile yerde deterjan vs olacak kediler basacak etkilenecek diye kaç kere zemin üzerinden durulama yapıyoruz.

arkhesu

Yani 13 gün önce pire gördüğüm için veteriner ilaç uyguladı ve geçti görmedim tekrar bitti sandım ama dün tekrar görünce korktum dünden beri evi sirkeli suyla siliyorum kedime de sürdüm taradım bugün taradığımda canlı pire görmedim çok az kalıntı vardı , yumurta bıraktıysa ve evde kaynağı varsa nasıl geçer diye endişeliyim (evde de görmedim herhangi bir yerde aslında) bir hafta böyle devam edicem 15 gün geçmeden dış parazit damlasını tekrar uygulamam da doğru değil geçmezse sanırım kesin çözüm ilaç. Biraz evham yaptım ya da yapmalıyım… o yüzden sormak istedim

arkhesu

Çok teşekkür ederimm, 13 gün önce ilaç yapıldı veterinerde o yüzden çoktan geçmiştir şimdilik kullanıyorum, 15. günde bir damla daha yapılacak o zaman sirke kullanmayayım teşekkür ederim tavsiyeniz için 🙏