Kedimi Yazın Traş Etsem Bir Şey Olur Mu ?

78kedi78

Merhaba
Kedim yazın çok sıcaklıyor Çünkü oturduğum ev çok sıcak olduğu için kedimin cinsi mavi rus kedisi
Kedime zararlı olurmu ?

10 CEVAP

milaylaylom

Merhabalar kedilerde tıraş önerilmemektedir. Mutsuz hissetmelerine depresyona girmelerine veya davranış bozukluklarına sebep olabilir. Sağlıksal bir durum değilse tavsiyem yapmamanızdır. Kediler tüyleriyle var olan canlılar tamamen kesildiğinde psikolojisini düşünün.. Şöyle bir örnek veriyim benim kedimin sadece ufak bir kısmını tıraşladılar onda bile davranışları değişti. Genede veterinere sorup onların fikrini almanız en sağlıklısı 😊

gamzegumus1

Kedilerin tüyleri onları hem sıcaktan hem soğuktan korur. Lütfen kestirmeyin

Emirrckr

Benimde kedim uzun tüylü,
Fakat zaten onların doğal dengesi olarak kışlık ve yazlık tüyleri farklı.
Tüyler onları hem soğuktan hem de sıcaktan koruyorlar.
Bunu da geçtim,kedilerde tıraş psikolojik anlamda pek çok olumsuzluğa yol açabiliyor.
Düşünsenize sizi uyutup saçınızı neredeyse sıfıra vuruyorlar sırf terlemeyin sıcaklamayın diye?
Aynı şey kediniz için de geçerli.

akbas1

Tüyler onları serin tutuyor bilgi eksikliginiz var

Irmaksw007

Merhaba kedilerde psikolojim sağlıkları açısından tıraş etmek pek önerilmemektedir

KimJeongguk

Traş, psikolojik açıdan kediler için iyi olmamak ile birlikte kedilerin tüyleri kendilerini hem kışın soğuğundan hemde yazın sıcağından korur. Bu yüzden mevsim geçişlerinde tüy değiştirirler. Yazın tüyler azalır ve incelir, kışın ise tam tersi çoğalır ve kalınlaşır. Kedinizin kürkü sıcak havanın direkt olarak bedenine ulaşmasına izin vermez ve kedinizin sıcaklamasını önler. Siz kediyi traş ettirdiğinizde kedinizin bedeni sıcak hava ve güneş ışığı ile direkt olarak temas halinde olacaktır ve kediyi çok daha fazla bunaltacaktır. Umarım yeterince açıklayıcı olabilmişimdir bu konu hakkında.

78kedi78

Veteriner misiniz ayrıca kedimin cinsinide yazdım biraz kedimin cinsini araştırırsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız bence
@akbas1

ssedef28

tüylerin hem serin hem sıcak tuttuğunu bilmek için veteriner olmaya gerek yok. size neden yaptırmamanız gerektiğini söylemişler neden veteriner misin diye çıkışıyorsunuz :D ayrıca kedinizin tüyleri zaten kısa tıraş ettirmenize de gerek yok uzun tüylü kedi gördünüz mü hiç

AisRevol

Mavi Rus kedisi uzun tüylü kedi sınıfında sayılmaz. Long hair tarzı bir kedi değil. Yazın tüy dökeceği için kolaya kaçmak istemişsiniz belli ki ve size mantıklı açıklama yapan insanları terslemişsiniz :D bilgi açığınızı çeşitli araştırmalar ile tamamlayabilirsiniz

Seashell

Kediler tıraş edilmez zorda kalınmadıkça. Tüyler sıcaktan ve soğuktan koruma yeteneğine sahiptir. Yazın oda sıcaklığının 22° civarı olması gerekir.