Doğum Yaklaştı

ZynpBlgn

Kedimin ilk gebeliği. birkaç gün içinde doğum gerçekleşecek. O anda sürekli veterinerimizde irtibat kuracağım fakat yine de öncesinde bilgi sahibi olmak istiyorum. Ters gidebilecek durumlar, bu durumlarda yapmam gerekenler ve yapmamam gerekenler hakkında detaylıca bilgi verebilir misiniz lütfen. İnanın çok stresliyim :(

2 CEVAP

ZynpBlgn

Bu arada kedi cins değil mavi rus kırması, sokaktan sahiplendim yavruyken. Şu an 1.5 yaşına yaklaştı.

milaylaylom

Ah heyecanınızı ve stresinizi çok iyi anlıyorum yakın zamanda bende yaşadım 🥹🤍 Öncelikle inşallah sağlıkla doğar bebişler. Deneyimlerimden bahsetmek isterim size; ben kutu yapmıştım kızıma içine yumuşak örtüler koydum. Doğumu başlayınca çok hemen belli ediyor yanınıza geliyor söylüyor sanki doğuracağını akıllı bıdıklar ❤️ İlk önce kanaması|akıntısı oluyor damla damla. Sonra doğum yapacağı alana gidiyor gitmiyor ise siz yönlendirebilirsiniz ama hazıladığınız alanda doğumunu yapmak istemezse zorlamayın kendisi seçecektir yapacağı yeri. Doğumda lazım olabilecek eldiven, dezenfektan, steril makas, bolca peçete ve poşet hazırlamıştım yanıma. Hepsi işime çok yaradı.
Dili dışarda hızlıca nefes alıp veriyorsa sancılar geldi ve doğuma başladık demektir o sırada bolca sevgi gösterdim ben kızıma başını okşadım yanında olduğumu hissettirdim. Gerisini tamamen kendileri hallediyorlar inanın hiç zor bir şey değil sonradan anlıyorsunuz :) Pıtır pıtır doğuruyorlar hatta ben ilk yavrusunda şaşırmıştım hemen oldu diye. Her yavrunun doğumunda bir plasenta çıkması gerekiyor buna çok dikkat edin içerde kalmaması lazım, içerde kalan plasenta enfekte olabilir ve fark edilmezse geç kalınırsa annenin ölümüne yol açabilir. Kedi yavruyla beraber çıkan plasentayı çiğneyip koparır ve hatta yiyebilir. Bazı kedi sahipleri yemesine müsaade etmiyor ama bu size kalmış bir şey benim kedim yemişti bir zararı yok kalanını atmıştım. Dediğim gibi kedi plasentayı çiğner koparır ki göbek bağıda ayrılabilsin plasentadan. Benim kedim yorulduğundan dolayı bir-iki yavrunun göbek bağını koparamamıştı bu durumda ben devreye girdim eldivenleri takıp makasla kedinin göbek bağını iki parmak ötesinde kestim ve iki parmağımla kanı durdurmak ve eti yapıştırmak adına bastırdım beş saniye kadar sonra bıraktım. Müdahale etmekten korkmayın ama gerekmedikçe müdahale etmeyin. Olası durumları görebilmek için yanından ayrılmayın. Genel olarak doğan her yavru arasında 30-60 dakika olabilir ve bu 2 saate de yükselebilir. Örnek vereyim benim kızımın doğum saatleri sırasıyla :
-13.30
-14.16
-14.38
-15.50
-22-22.30 civari
Son yavrumuz bizide şaşırttı evet :) tam bitti derken bir yavrumuz daha geldi. Çok saat farkı olduğundan mı kızım artık çok yorulduğundan mı bilmem ama çok zorladı bizi baya müdahale etmek durumunda kaldık. Ama atlattık çok şükür. Bide son olarak yavrular doğduklarında ince bir kesenin içinde oluyorlar, anne yalayarak açıyor keseyi ve yalamaya devam ederek ciğerlerine su kaçmasını önlüyor. Eğer annemiz yavruyu yalamazsa ağzı ve burnuna doğru peçeteyle müdahale edebiliriz ki nefes alabilsin su kaçmasın. Nefes aldığından emin olduktan sonra bırakabiliriz. Dediğim gibi son yavru beni biraz zorladı fakat izlediğim videolar okuduğum bütün bilgiler, sayesinde sağlıkla doğdular. Dilerim ki sizin bebişlerde sağlıkla sorunsuz doğarlar🤍 Çok uzun oldu fakat aklıma geldiği kadar anlattım umarım yardımcı olur :) korkmayın onlar sandığımızdan da çok güçlü canlılar 🐾🤍