Kedilerde Sinir, Tıslama

milaylaylom

Dişi kedim 2 yaşında evde de yavruları var iki erkek onlarda 6 aylık oldular. Son bir iki aydır asabileşti. Bir iki hafta boyunca rahatsızlığından dolayı her gün veterinere götürüyordum bir hafta boyunca antibiyotik iğne vuruldu ondan sebepli mi bilmiyorum biz taşıyınca garip sesler yavrularını görünce tıslayıp pati atmalar bayağı asabi oldu. Yavrular bir şey yapmasa bile görünce tıslıyor yani anlayamadım ama aynı zamanda oynuyorda onlarla bir tuhaf. Normalken tırnaklarını zor kesiyordum şimdi asla kesemiyorum yanaştırmıyo kendine pek. Kendi istediğinde sevebiliyorum sadece. Yaşayan var mı bunu nedendir vurulan iğnelerden mi yoksa yavrularla bağlantılı mı

22 CEVAP

Ahudr

Çok geçmis olsun Nasil farkettiniz ve neden olurmuş peki

milaylaylom

Teşekkür ederiz 🤍 uyuduğu zaman titremeye başladı nefes alırken vücudu kasılıyordu gördüm ve çok endişelendim hemen veterinere videosunu çekip yolladım bana ‘’önemli bir şey yok gibi görünüyor rüya görüyordur ‘ dedi ama ben emindim rüya olmadığına gece geç saat olduğu için sabahında hemen götürdüm çünkü içim hiç rahat değildi. Röntgen istedim ve röntgende göründü zaten akciğeri ödem yapmış dediler yani şöyle hava alması kısıtlanmış akciğeri dolduğu için, zaten röntgende etrafı buğulu buğuluydu. Havası kısıtlandığı için nefes alırken kasılıyor kafası geriye-öne şeklinde oynatarak nefes alıyordu. Hemen tedaviye başladık bir hafta boyunca her gün gidip önce 3 iğne sonra 2 iğneye azaltarak tedavisi oldu. Dediğim gibi o iğneler canını acıtmış ve korkmuş olmalı ki tedaviden sonra çok değişti sinirli stresli bir kedi olmaya başladı. İşin akıl almaz kısmı tedavinin pek işe yaramadığıydı. Gene röntgende pek düzelme olmamıştı. Kalbinden şüphelendiler o an içimi koca bir telaş kapladı çok zor zamanlardı. Biraz kızım dinlenmesini istedim çok yormuştu bu süreç onu sonrasında kalbine bakılması için götürdüm çok az büyüme var çok ama önemli bir şey değil dediler sonra tam kan sayımına (hemogram) baktılar temiz çıktı. Daha büyük cihazları tam olan bir veterinere yönlendirdiler ve o da başka şehirdeydi. İçim hala rahat değildi çünkü nefesi aynı şekilde devam ediyordu. Önerdikleri veterinere gittim orada daha detaylı baktılar kalbine ve çok şükür kalbinde kesin olarak bir şey yok dediler. Olabilecek tüm testleri yaptılar hepsi temiz çıktı çok şükür. Hocayla konuştuk bir şeyi yok çok sağlıklı astım başlangıcı olabilir dedi epilepsi nöbetlerinden şüphelendi ama o daha şiddetliydi o da değildi resmen oturduk kızıma ne olduğunu çözmeye çalışıyorduk tahminlerle çünkü tüm testler temizdi. Rahat nefes alabilmesi için kasılmaması için nebül önerdi hocamız iki tane ilaç yazdı ve nebülizatör aldık buhar vermeye başladık. Hala devam ediyor ama daha az sıklıkta. Tüm bunlar olurken kızımın tüm hareketleri, yemek yemesi, dışkısı, oyun oynaması hepsi normaldi. Biraz uzun oldu ama kedinize bir şey olduğunu en iyi siz anlarsınız onu en iyi tanıyan sizsiniz o yüzden sağlık açısından en ufak bir durum olduğunda içiniz rahat etmiyorsa direkt veterinere götürülmesini tavsiye ediyorum

Ahudr

Uzuldum Allah sifa versin :( kum olarak ne kullaniyorsunuz peki toz alerjisi vs gibi bir durum olabilir mi

milaylaylom

Çok teşekkür ederiz,amin 🙏🏻 Belirli kum kullanmıyorum sürekli değişken şu an petfor doğal kedi kumu kullanıyorum ama olabilir o da olası bir durum. Deprem bölgesindeyiz havanın çok tozlu pis olduğu zamanlar yıkımların kaldırıldığı zamanlar balkonda havayı soludu ondan da ihtimal verebiliyorum. Kesin tanı olmadığı için tahminlerden ilerleyebiliyoruz bizde

Ahudr

Kısırlaştırali ne kadar oldu anestezi etkisindeyken yemek yeme su icme gibi bir durumu oldu mu o sekildeyken kustugu zaman da sebebiyet verebiliyor akciger sıkıntılarina.Deprem bölgesindesiniz demek tekrar buyuk geçmiş olsun Allah bir daha yaşatmasın insallah 🙏😞

milaylaylom

Ah inşallah, Allahım bir daha yaşatmasın o günleri hiç kimseye çok sağ olun. Kızım kısır değil henüz hatta bu rahatsızlığından dolayı kısırlaştırmaya bile korkuyorum😒

Ahudr

Aminnn 🙏Evet zaten akcigerde sorun varsa veterinerde yapmak istemeyecektir umarim en kisa sürede duzelir 🙏