Dış Parazit Aşıları Anlık Mı Etki Gösterir Yoksa 2 Ay Net Korur Mu?

duman2707

Arkadaşlar kedilerime 1 Mart ta dış parazit yaptım advantage
Evi de kısmi olarak ilaçladık
Şimdi bu dakikadan sonra yeni bir pire gelse dahi kanını emdiği an ölür dimi?
Çünkü bu aralar alt kattaki kedilerimde de şüphelendiğim için aşılama ilaçlama yapıyorum hani dikkat etsem de uzerimde taşınır diye endişeliyim
Aşı ne kadar süre korur yoksa tekrar mı yaptırmalıyım?

10 CEVAP

Mslna01

Anlamadığım kendi sorunuza neden bu kadar sinirlendim 🙈 kaliteli bir marka kullanmşmz gelse bile ölür ama yine de dikkat edilmeli çünkü siz daha önce de pire ilgili sorun yaşadığınızı belirtmiştiniz siz yine de 2 hafta içinde ara ara kontrol edin kediler 2 ay korur ama piresi olmayan kediler için geçerlidir

Mslna01

Neden bu kadar sinirlendiniz kendi sorunuza ☺️

Emirrckr

Ben demiştim tekrarlayabilirsiniz diye,
Ama hani 2 hafta sonrasında da evde/kedilerinizde hala pire görüyorsanız diye dedim.
Kedilerinizde herhangi bir belirti yoksa,evde artık pireye rastlamıyorsanız tabiki ekstra zehir vermeye zaten gerek yok.
Dış parazit damlalarının koruyuculuğuna ben çok güvenemiyorum belki de ondan öyle dedim,
Markadan markaya da değişiyor ama çoğu 3 ay korur denilen damlanın etkisi 1 aydan sonra ciddi anlamda düşüyor.
Sokakta yaşayan veya sokakla teması olan kedilere yazın ayda bir yapılması yerinde oluyor.
Yoksa illa bir şekilde pire kapıyorlar ve pireler üzerlerinde rahatlıkla çoğalıyor.
Bu yüzden bence bu damlaların koruyuculuğu ve etkisi ilk 1 hafta en yüksek düzeyde;ardından bu etki düşmeye başlıyor diye tahmin ediyorum.

Cennet29

Benim kedim hem evde hem dışarda yaşıyo. İlkbahar da yazın ve sonbahar da feci şekilde pire ve kene taşıyo eve. Ben dağlık ağaçlık bi yerde yaşıyorum etrafta kedide bol her yerden kapabilir. Ben en kaliteli damlaları kullanmama rağmen 1 hafta sonra üzerinden yine pire buluyodum. Yazın şiddetli böceklendiği dönemlerde ayda 1 defa damla uyguluyorum. Damlaların koruyuculuğu hem iyi değil hemde aşırı pahalılar. 2-3 ay koruma tamamen hayal. Ben kedimi hiç bir ilacın uzun vade de koruyabildiğini görmedim. Zor durumda kalmadıkca dış parazit uygulamicam. Kedimi anormal kaşınırken görürsem bi bardak suya 1 çay kaşığı elma sirkesi döküp pire tarağını batırıp kedimi tarıyorum pire, keneleri o suya atıyorum kaçamasınlar diye. Evide süpürdükten sonra beyaz sirkeli su ile temizliyorum. Bu zmna kdr evde hiç pirelenmedik çok şükür. Bi gece sadece kolumda bi sızı hissedip uyanmıştım baktım pire kolumu ısırıyo 😁 son ısırışı oldu tabi rahmetlinin.

Mslna01

İlacın etkisini göstermesi 24 saati bulabilir sonra bit tarağı ile tarayın temizleyin ölü olanları bile ve kontrol etmeye devam edin

duman2707

Çünkü burda bazı arkadaşlar daha düşük kalitede bi damlayla iki hafta sonra tekrarlayın demişti
Ondan dedim acaba advantage iki tanesine 800 tl verdim bu kadar kısa süreli koruma sağlıyorsa ne anlamı kaldı?

duman2707

😂😂
Sinirlenmek değil de hani kaliteli diye epey bi para ödedim iki hafta koruyacaksa neden pahalı bu kadar dedim😅
Önceden 150-200 tl ye alıyorduk advantage yi şimdi tanesi 400 olmuş

duman2707

Şuan için rastlamıyorum kedilerimin üzerinde de yoktu hatta önceden ben farketmemişim hep kan sandım ama onlar dışkıymış
Evde hep böyle nokta nokta kırmızı şeyler görüyordum meğerse dışkıymış
Artık onlarda bitti
Sadece dün bi şey görür gibi oldum alayım dedim yok oldu kedimin tüyleri arasında kayboldu gibi zannettim
Ondan şüphelendim tekrar

duman2707

Evet emirrckr mesela geçen yaz anne kedim ve yavrularına fibroline verdi veterinerim
Daha hafif bi damlaymış(3 haftalık bebeklere bile uyguladım) çok etkiliydi ama anlık etkiliydi
Mesela üç hafta sonra yine pire gördüm tekrar uyguladım hani pireler evet yayılmadı her seferinde sona erdirdim ama alırken koruyuculuğu 2 ay diyorlar o kadar olmuyor

duman2707

O bahsettiğim pireyi de bugün baygın vaziyette buldum demek ki ilacın etkisi sürüyormuş