Karma Asi Gereklimi

nht

Bahcemde besledigim 3 yaslarindaki erkek kedi icin soruyorum. karma asi gerekirmi? kedi eger 1 yasini gecmisse gerekmez cunku zaten bagisikiligini almistir diye ben daha onceden biliyordum. bu yanlismi? cunku dun veteriner gerekir dedi. kafam karisti. eger konuyla alakasi varsa kedi kisir degil.

7 CEVAP

Mslna01

Merhaba evet karma aşısı yavrulukta 2, yetişkinlikte senede bir gereklidir kedinin kısır olup olmamasına bakılmaz

naz96

Gerekli evet. Yaş olayı tamamen şans daha doğrusu yaş ile değil bağışıklıkla alakalı ki onu da doktor test yaparak anlıyor her halükarda o testlere para veriyorsunuz en güzeli risk almadan aşı yaptırmak. Ben kedimi bu yüzden kaybettim ne yazık ki. Sonradan serumlar her kedide işe yaramıyor. Acı çekerek öldüklerini görmek insanı kahrediyor. O anı bi daha yaşamak istemem.

Emirrckr

Karma aşı en az parazitler kadar gerekli ve önemli bir aşıdır.
Zaten parazitler kadar sık yapılmıyor;bence bir klinikle görüşüp kedilerinizi aşılatın.
Sonrasında pişmanlık ve vicdan azabı çekmek çok daha acı bir şey.

aslihan_e

Yanlış biliyorsunuz, gençlik hastalığı yaşa bakmıyor. Aşısız kedinin kurtulması binde bir ihtimal.

brnrhn

Karma aşı çok önemli ve yaş bağışıklık etkilemiyor. Çok sağlıklı olan 2 kedim de bu hastalığı atlattı ama bağışıklığı daha düşük anne sütü yeterince almayan 9 aylık kedime aynı evde bir bulaş olmadı. Ama çok zor bir süreç emin olun hem hayvanınız adına hem sizin. Biz Allah'a şükür gecemizi gündüz edip atlattık. Ufak tefek zihinsel ve bedenen hasar kaldı ama Rabbim canlarını bize bağışladı. Manevi yönü ayrı maddi yönü de çok yorucu bir süreçti aşıdan kaçıp daha pahalı sürece girebilirsiniz. Tedavi boyunca çeşitli hayvan geldi ve bir çoğu gözümüzün önünde şansı kalmadığı için ilaçla uyutuldu.

aslihan_e

Şans yüzüne gülmüş olabilir, gençlik hastalığı her zaman olmuyor, olduğunda o çevrede bir iki kedi harici kedi bırakmıyor zaten. Diğer hastalıklar daha yaygın olur ama gençlik hastalığı kapan aşısız kedilerin %98'i birkaç gün içinde öldüğü için hastalık çok yayılamıyor. 3 yaş büyük bir yaş değil, 7-8 denilseydi tamam derdim. O yaşına kadar illa ki sokakta gençlik hastalığıyla tanışmış olurdu.

Mini2019

Benim kedimde tüm virüsler var. Veteriner yine de 3 yılda bir mutlaka yapılacak dedi.
Sokakta yaşayan hayvanların hemen hepsi aşısız ve taşıyıcılar. 3 yaşına gelebildiyse güçlü bir kedi.