Sokak Kedisi Yavruları Acil Yardım

KomurveMia

Arkadaşlar benim sokakta sürekli baktığım dişi kedi hamileydi ve doğumu yaklaşıyordu bende evde kedim oldugu ıcın alamıyordum artık sayılı günler kala eve aldım kontrollu bı sekilde. Ama doğumunu yapamadı 1 gün boyunca suyu geldi olmadı cıkmadı yavrular acil veyerinere götürdüm ve yavrular buyuk oldugu ıcın dogmamıs beyse sezaryene alındı ve 2 yavrumuz oldu. Anneyi kısırlaştırdık. Dunden bu yana durumlar ıyıydı bıberonla beslıyoduk arasıra annelerini emiyolardı lakin anneleri fenalaştı ve veterinere götürdğk yogun bakımda kalması gerekiyormuş 5 gün boyunca. Suan yavrular bızde ve bıberonla beslıyoruz kutuya sıcak su torbası yaptım yün serdim çiş ve kakalarını yaptırıyorum ama soyle bi problem var. Bi yavrunun kakası sıvı ve akışkan çıktı ama dıger yavru zorlana zorlana ıkına ıkına cıkardı hafıf katı cok akıskan değil. Galiba biberonla süt tozu verirken dozu ayarlayamıyorum ve kabızlık olusuyor emin değilim. Napmamı önerirsiniz. İlk defa bakmıyorum ilk tecrubem değil ama annesinin yoklugunun stresi var yanlıs bişey yaparım diye korkuyorum. Bana verebileceginiz tavsıyelere ıhtıyacım var. Ve anne kedimize bol bol dua edin nolur mübarek ramazan gunu daha 1 gun yavrularını emzırdı yaladı hevesını alamadan yogun bakımlara dustu cok uzuluyorum. Insallah yaşaması ıcın dualarınızı beklıyorum.

8 CEVAP

milaylaylom

Merhaba bu konu hakkında daha önce tecrübe edinmedim o yüzden tavsiye veremeyeceğim fakat anne kedi için çok üzüldüm acil şifalar diliyorum inşallah kısa sürede iyileşir ve yavrularına kavuşur 🥺🙏🏻🤍

ssedef28

bebekler kaç günlük bilmiyorum ama yeni doğmuş sanırım 2 saatte bir besleme yapılıyor ve ortalama 2-6 ml arası içiyor şu an çok az içtikleri için kıvamını ayarlamak zordur siz fazla ayarında yapıp içmesi gerekeni ayırıp öyle içirin ve her beslemede süt tozu taze olması lazım 2 saat önceki süt tozunu içirmemelisiniz. ben 6 haftaya kadar kolide baktım sıcak su torbası 2 tane koyuyordum ve ufoyu açık bırakıyordum üşümesin diye. onunla şu an aramda çok büyük bi bağ var kendim büyüttüğüm için sanırım ilk kedi bakma tecrübemdi çok zordu uykusuz kalmak 2 saatte bir uyanıp beslemek ama şu an çok özlüyorum o minik halini:)))

ssedef28

süt tozunu eğer ılıktan daha soğuk veriyorsanız gaz yapabilir elinizi yakmayacak şekilde sıcak verebilirsiniz. ben de kedimi süt tozuyla büyüttüm hiçbir tecrübem yoktu sık sık kabız ve ishal oluyordu kabız olduğunda göbeğine ve sırtına masaj yapıyordum birkaç dakika anca o şekilde yapabiliyordu:(( işaret ve orta parmağınızı kuyruk sokumunun üstüne koyun sağ ve soluna elinizi ileri geri yapacak şekilde masaj yapın baş parmağınız da popo deliğinin biraz üstünde olsun kakayı çıkarken görürseniz yapana kadar devam edin. eğer yaptıramazsam süt tozuna çok az şeker ekliyordum kakasının yumuşaması için baya etkili oluyordu zeytinyağı da ekleyebilirsiniz bir iki damla. ve süt içirdikten sonra gazını çıkartmayı unutmayın bebeklerde olduğu gibi sırtına vurucaksınız. youtubedan kitten lady izleyerek öğrendim nasıl büyütmem gerektiğini bahsettiğim masaj videosu da youtubeda kanalın ismi cherie video constipated kitten help the triangle method. anne kedi de umarım en kısa zamanda iyileşir

kedimi annesi kabul etmedigi icin ilk günden sokaktan kurtarmistim bende bir ay 45 gün kadar süt tozuyla büyüttüm ve su an 9 aylik kullandiginiz süt tozu markasi bile her kedide degiskenlik gösterebiliyor ben biopetactive kullanmistim ve ne bir kabızlık hicbir sorun yasamadim bir kedi icin bir tatli kasigi süt tozuna biberon ile 10 ml su koyuyordum belki biraz daha cok su . ben yanına pelus bi oyuncak koymustum size ne yalan söyliyim su an bile o pelus oyuncagi yaliyor ve oynuyor annesi yerine gecebilicek birsey koyun bence

Cennet29

Zeytinyağı okdr minik kediye verilmez bence. Süt tozundan şaşmayın. Benim tanıdıklarım royal canin süt tozu kullanıyolardı ve cok memnundular. Siz hangi markayı kullanıyorsunuz acaba. 2 satte bir ılık besleme yapılmalı her beslemede taze hazırlanmalı. Bunlara dikkat ediyo musunuz

Cennet29

İnstgramda suzionline var onun bebek kedi bakımı ile ilgili paylaşımlarına göz atabilirsiniz.

KomurveMia

Güncelleme: arkadaşlar kediler henüz 2 günlük. Ve sanırım süt tozundan dolayı kabız oluyolar. Kakaları akışkan değil hafıf katı çıkıyor. Biberonun içine zeytinyağı damlatsam zararı olurmu

KomurveMia

Evet sütünü her seferinde taze ve ılık veriyorum yukarıda yazan arkadasların tavsiyelerinede uyuyorum elimden geldiğince. Verdikleri süt tozu en iyisi dediler pembe bi kutuda vermişlerdi ama kutuyu attım aliminyum renkli pakette üzerinde markası yazmıyor. Ilık su ile içiyorum bebeklere.