Kedim Ve Tümörü

Pamukpasask

Herkese iyi akşamlar, lütfen bana bir akıl verin siz olsanız ne yapardınız?

Kedim 3,5 yaşında erkek bir tekir. Ağustos ayı gibi sırtında ufak bir kist hissettim. Veterinere götürdük büyüyedebilir büyümeyedebilir, büyürse parça almak gerekir, kist küçültücü ve büyütmesini önleyici iğne yapabiliriz dedi. Kabul ettim, 5 doz iğne tedavisi gördü. Daha sonra doğum yaptım ve evden bir süre çıkamadım. Bu süre içerisinde kedimin sırtındaki tümör epeyce büyüdü. Tekrar veterinere gittik ve tümörün alınması gerektiğini, patolojiye gittikten sonra da ona uygun bir tedavi düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Çekilen röntgende evet tümör büyük bir yeri tutuyor fakat çok şükür ki ciğerlerine henüz ulaşmamış. Arkadaşlar karar veremiyorum. Bir yanım diyor ki evet ameliyat olsun, bir şansı var düzelmek için. Bir yanımda diyor ki şu anda bu şekilde yaşıyor ona zarar veren şu an için bir durum yok ya ameliyattan çıkamazsa.. veteriner bu ameliyattan kaybettiğim olmadı dedi. Riski %2-3’müş. O benim evladım her şeyim inanın evladımdan ayırmıyorum onu. Ama karar veremiyorum beklersem bu sefer ciğerlere yayılırsa diye de çok korkuyorum. Siz olsanız ne yapardınız, fikirlerinize çok ihtiyacım var

5 CEVAP

HaydutveNazli

Acikcasi ben guvendigim bir veterinerse emanet ederdim

HaydutveNazli

Acikcasi ben guvendigim bir veterinerse emanet ederdim

Cook

Eğer hekiminizin operasyonlarına güveniyorsanız ameliyat ettirin bence,güvenmiyorsanız da başka bir klinik araştırırsanız.Tümör omuriliğe baskı yapabilir,ciğerlere sıçrayabilir,metastaz yapabilir ve bu durumda dönüşü olmaz.Evet ameliyat çok korkutucu fakat maalesef bazen kaçınılmaz olabiliyor.Geçtiğimiz yıl çocuklarımızdan birinin inanılmaz bir şekilde dalağı büyümüştü,en başında almayı teklif ettiler dalağı fakat korkumuzdan reddettik ilaç tedavisi denedik.İlaçlar fayda etmeyip dalak patlayacak duruma geldiğinde mecbur alındı ve 2 hafta içinde eskisi gibi yaşamına devam edebildi.En başında izin vermiş olsaydık ne arada geçen süreçte acı çekecekti ne de ameliyat bu kadar zor olacaktı ki kızımız 8 yaşında girdi bu ameliyata.İyi ki yaptırmışız.Korkularınızı çok iyi anlıyorum,ama şimdi yaptırmazsanız sonra pişman olursunuz bence.Sadece hekiminizi iyi seçin,eminim çocuk sağ salim atlatacaktır bu süreci.Çok geçmiş olsun

AhsenE

Selamlar, patoloji sonucu kötü huyluysa ameliyatın yapılmamasını öneriyor hekimler çünkü 2-3 ay içerisinde daha kötü şekilde tekrar ortaya çıkıyor tümör ve çocuk boş yere ameliyat geçirmiş oluyor yarası iyileşmiyor vs. Fakat sonuç iyi huyluysa alınması kedinizin yararına olur. Bu koşulda tomografi ve patoloji sonucu olmadan ameliyat yaptırmamanızı naçizane öneririm. Şifa olsun şimdiden 🙏

Sezgek

Kedilerde görülen deri altı tümörler genelde sarkom oluyor ve bu halk arasında bıçak değdi daha kötü yayıldı diye bilenen tümörler bu tümörlerde cerrahi sınır çok iyi temizlenmelidir yani tümör dışında da çok geniş bir alanın da eksize edilmesi gerekir dolayısıyla tümör büyüklüğü be kadar bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim ama orda kalması da giderek büyümesine be yayılmasına neden olacak yani güvendiğiniz bir hekime mutlaka ameliyat yaptırın