Kedimin Sırtı Şiş

kedimin yaklaşık 4 gündür sırtında arka bacaklara daha yakın sol tarafınfa beze tarzi birsey var aslinda elime birşey gelmiyo ama hareket ediyor bastirdigimda . biryere carpmis olabilir ama 4 5 gündür gecmemesi normal mi kist olmasından süpheleniyorum umarım degildir ilk müsaitligimde ist üni vet fakültesine götürücem ve bugün üstten bakildiginda sis oldugu biraz belli diger günler belli olmuyordu

9 CEVAP

tesekkür ederim bugün fakülteye götürdüm ve orda tabiki aslan kesildi ve rahatca bakilamadi ama hekim çok birşey hissetmedi aşı sarkomu cok cok daha büyük bir şişlik dedi gözlemlememi söyledi geçmezse veya büyürse tekrar getir dedi cünkü dokundugumfa veya sıkıstırdıgımda herhangi bi acisi olmuyor kuduz asisi oldugunu söyledigimde de masaj yapmaniz gerekiyordu yapmadiysaniz ondandır dedi ve yapmamistim:) bi nebze de olsa icim rahatladi psikolojikmen mi bilmiyorum ama kücülmüs gibi elime daha kücük geldi umarm öyledir

aslihan_e

Çarpma değil de ya apse ya beze-kisttir büyük ihtimalle. Kedinize son aylarda herhangi bir enjeksiyonlu işlem yaptırdınız mı? Apseyse hızlı bir şekilde büyüyüp patlar. Lenf bezlerinden biri şişmiş de olabilir.

tam 3 hafta önce aynı yerden kuduz asisi olmustu ama internette bir bilemedin iki haftaya şişerse geçer ibaresi yer aliyor bilemedim gercekten böyle göcük tarzi ve elimi sanki cimciklermisim gibi yaptidigimda sıkıştırdıgımda yani miniminnacik hareket eden birşey var

aslihan_e

Tamam, o kuduz aşısı yüzünden olmuştur. En çok kuduz aşısı neden oluyor sarkoma. Onu takip etmeniz gerekli, üç ay içinde geçmezse, büyüme olursa, iki cm veya daha fazla büyürse veteriner yardımı almalısınız.

AhsenE

Selamlar ben kedimi aşı sarkomu yüzünden kaybettim, bence beklemeden bi tomografi çektirin kitlenin deri, kas kemik vs nereye bağlı olduğu gözükür ve biyopsi alınsın kötü huyluysa şimdiden metastop ilacına başlamanız kedinizin ömrünü uzatır. İyi bir hekime gitmenizi öneririm. Umarım iyi huyludur ve zamanla yok olur, geçmiş olsun

teşekkür ederim basiniz sağolsun yarın hayvan hastanesine götürücem umarim dediginiz seyleri yapiyolardır özel vet klinikleri ögrenci oldugum icin bana fazla geliyor peki benim bu sürecte büyüyüp büyümedigini takip etmekden baska ne yapabilirim ve bu aşı sarkomu tam olarak nedir aşı tümör mü yapmis yani ben tam anlayamadim

AhsenE

Teşekkür ederim, bildiğim kadarıyla aşı sarkomunda bazısı apse yapıyor genelde 2 hafta içinde iyileşiyor, diğerlerinde tümör oluşuyor, iyi huyluysa operasyonla alınıyor kedi hayatına devam ediyor, kötü huyluysa -Körinin öyleydi ne yazık ki- operasyonla alınabiliyor ama devamında kemoterapi yöntemleri var ancak bunun için de tomografi ile kitlenin yeri anlaşılmalı mutlaka çünkü doğru temizlenmeyen tümör daha kötü şekilde tekrarlıyor metastaz yapıyor. Size naçizane söyleyebileceğim patoloji raporu gelmeden almaya kalkan her hekimden uzak durmanız olur, mutlaka sonucu görüp ona göre hareket etmek gerekiyor, bizdeki tümör kemoterapi ile iyileşemeyen bir kanserdi ve dolayısıyla sadece kalan hayatını iyi yaşamasını sağlayabildik, kötü huyluysa metastazı önlemek için metastop diye bir ilaç önermişlerdi bize ek olarak onu söyleyebilirim