Kedi Hamilelikteki Riskler?Atlama/Zıplama/Stres

duman2707

Arkadaşlar yapı olarak her şeyi düşünen biriyim şimdi de kedim hamile doğumuna 3,5 hafta kadar kaldı
Karnı hafiften belirginleşti
Ama başına bir şey gelmesin diye sürekli sakınıyorum
Bazen mesela herhangi bir şeyden korkuyor birde gelen dişi kedilere abartılı agresifleşiyor saldırıyor
Sinir stresten bebekleri etkileyecek diye korkuyorum
Yine arada koşuyor ağaçlara çıkıyor bu tip hareketler problem yaratır mı?
Birde mesela düşük yapsa öncesinde anlaşılır mı kanama vs.olur mu?
Benim bu kaygılarım daha önce hatta çocukluğumda karnındaki bebekleri ölüp kendisini de zehirleyen kedimden geliyor kedimi kaybetmiştim ve hiç farkına varamadık meğerse bebekler ölmüş hiçte belirti vermemişti
Şimdi de bir şey olmasın diye hep dikkat ediyorum ama işte endişelerimi gideremiyorum

8 CEVAP

Mslna01

Evet kanama vs belirti verir olmaz inşallah bu defa bir şey korkma bu kadar ama çok endişe ediyorsan evde doğuma kadar dursun dışarı gitmesin doğum sonrası de evde durması gerekiyor tabi ki

milaylaylom

Merhaba, korkmayın Allah’ın izniyle hiçbir şey olmaz inşallah sağlıkla doğarlar. Biraz ağırlaşınca hareketleri azalır zaten diye düşünüyorum, benim kedimde hamileyken öyle olmuştu. Sinir stres konusuna gelecek olursak neye sinirlenip stres yapıyorsa uzak tutmaya çalışın daha rahat stressiz bir ortam sağlayın çok daha iyi olacaktır bence 🐾🙏🏻

MonikaveTori

Sokağa çıkan bi kedi anladığım kadarıyla, bu dönemde sokağa salmayın ya da gözetim altında çıkarın. Diğer türlü sıkıntılar olabilir erkek kediler rahat vermeyebilir. En iyisi evde kalması bence. Düşük yaparsa kanama oluyor bildiğim kadarıyla devamında da bebeklerin uzuvları gelebiliyor veterinerim bu şekilde demişti. Atlama, zıplama durumlarında sıkıntı olmuyor. Çok yükseklere atlama durumunda dikkat edin yinede. Tabii doğuma az zaman kaldığında anne kedi ona göre davranıyor. Genelde uyuyorlar, dinleniyorlar. Çok fazla düşünüp stres yapmayın. İyi düşünün iyi olsun. Son zamanlarda kedinizi karın kısmından kucaklamamaya çalışın. Bebekler baya bi geliştiği için sıkıntı olabilir. Çok fazla gereksiz besleme de yapmayın bebekler fazla gelişir ve doğum zorlaşır. Kitten mama veriyorsanız yeterli olacaktır. Ekstradan beslemelerde genelde sıkıntılar çıkıyor. Umarım sağlıklı bir şekilde doğumunu yapar. İçinizi ferah tutun.

Emirrckr

Elbette düşük yaparsa kanama olur.
Vajinasında görürsünüz veya hiç olmazsa oturduğu yerlere kan bulaşır.
Ama kötüyü düşünmeyin.
Ufak atlamalar/zıplamalar bebeklere zarar vermez,zaten bebekler anne karnında çok iyi korunuyorlar.
Sıkıntı,stresten de mümkün mertebe uzak tutmaya çalışın.
Hamileliğin son dönemlerine doğru zaten uyku süresi artmaya başlayacak,hareketliliği azalacak.

Emirrckr

Agresiflik ve saldırganlık,hormonlarından kaynaklanıyor.
Bebekleri doğduktan sonra da 1-2 ay kadar bu durum devam edebilir.
Malum annelik içgüdüsü :)
Umarım ablasıyla arası bozulmaz.

duman2707

Aslında gönlüm isterki eve alayım ama evde henüz kısır olmayan iki erkek kedim var muhtemelen onlarla geçinemez diye düşünüyorum tek bir odada tutsam bu sefer de canı sıkılır
Ama aşağıda da işte bugün biraz bahceye inmiştik gezsin diye o esnada kapı açık kalınca içeri dişi bi kedi girmiş mamaları yemeye
Onu görünce bi saldırdı resmen tüyler havada uçuştu asla ayıramadım sonra kendi ablasına da saldırdı şu an sakinledi
Aşırı agresifleşiyor yabancı bi dişi kedi gördüğünde

duman2707

Stres ve sinir bebeklerine zarar verecek diye korkuyorum ama bi yandanda full sokakta olan kediler daha stresliler bir şey olmuyor diye rahatlatıyorum kendimi

duman2707

Tesekkurler evet farkındayım önceden böyle saldırgan değildi şimdi hiç dişi kedilere tahammül edemiyor