Kedimde Yara Var Lütfen Bakın

Mia1roz3

Merhaba kedim çok alerjik bir kedi beyaz scottish. Ciddi anlamda yaraları çıkmıştı çok vet değiştirdim en son alerji tanısı kondu mamasını vs değiştirdim zaten, ancak 1-2 yarası sürekli kabuk tutup tam iyileşecekken tırnakladığı için böyle tekrarlıyodu. Biraz takıntılı bir kedi. Yanağında kucuk yara vardı az önce farkettim tahminimce tırnağıyla kabugu kaldırmış biraz da açmış hemen crystalin sprey sıktım ve veterinerimizin önceden başka yarası için verdiği kortizonlu deri bakım spreyini sıktım yakalık taktım. Bu durumu önceden yaşayan var mı? Kulaklarında ciddi derin yaralar vardı mama değişince düzeldi ama 1-2 tane böyle sürekli kanattığı hala var yanağı da bi tanesi. Patisini de çok yalayarak sanki parmaklarının arasını açmış gibi farkettim ona da crystalin sıkayım mı bilgisi olan var mı pati ile ilgili? Bu yanağı için de 4-5 gün ciddi anlamda yakalık takıp crystalin sprey ile silmeyi düşünüyorum yakalık takınca çok morali bozuluyor o yüzden kıyamıyordum ama sanırım artık dikkat etme vakti çünkü kendine zarar veriyor. Pati ve yara bakımından aynı durumu yaşayanlar varsa cidden fikirlerini almak istiyorum lütfen böyle durumlar yaşayan var mı

6 CEVAP

oykuyildiz

Rifocin kullanmanızı tavsiye ediyorum . Aile hekimine yazışırız enjektörü çekip buzdolabında tutarsınız spançla silersin yakalık takarsan iyi olur ama yayılmasın . Tabi altta yatan sebepleri de düzeltirseniz iyi olur ama rifocin diyorum sadece

Mini2019

Kediniz ne alerjisiymiş onu öğrendiniz mi. Hipoallerjenik mamalar bile alerji yapabiliyormuş. Ben bunu öğrendim mesela.

Yaraların iyileşmesi ve kaşıntının anında kesilmesi için kortizon iğne yaptırabilirsiniz. Tabi uzun dönemde yan etkileri çok ağırdır.
2 hafta civarı rahat edersiniz. Yaralar kapanır.

Yara içinse rif ampul alıp yaraya dökün. Mucize gibi 1-2 günde büyük ölçüde geçer yarası.

Boyunluk konusunda asla acımayın. Kendine verdiği zarar daha kötü.

Mümkünse dermatoloğa götürün kedinizi

Mini2019

Dermatolog baktı ve sadece kortizonlu krem verdiyse diyecek bir şey bulamıyorum. Ankara’da aklıma gelen biri olursa yazarım tekrar

SefikaG

Benim kedim de beyaz british aynı buna benzer yara çıktı küçüktü zamanla büyüdü kaşıyor ve yalıyor sürekli önceden de böyle bi yara çıkmıştı 15 gün arayla 2 kez mantar aşısı yaptırdım geçti mantar olabilir bir daha danışmanı tavsiye ederim eğer mantarsa yarayı kuru tutman gerekir sprey veya krem sürme güneşe çıkart kediyi

Mia1roz3

Alerjisinin ne olduğunu bulamadım maalesef çünkü bir türlü iyileşmedi deneme yanılma yapamıyorum ama rif alıp yaraya süreceğim deneyeceğim umarım işe yarar. Ankarada yaşıyoruz hayvan hastanesine gittim dermatolog baktı aslında ama ankarada bildiğiniz önerisi olan varsa götürürüm tekrar başka dermotoloğa

Mia1roz3

merhaba mantar değil 5ten fazla veteriner gördü hepsi mantar olmadığını söyledi alerjik diyorlar ama asla bulamadım neye alerjisi olduğunu sürekli yarası tekrarlanıyor