Böbrek Yetmezliği İştahsızlık

kj0122

Arkadaşlar kedim 1,5 yaşında british shorthair. Temmuz ayında akut böbrek yetmezliği teşhisi kondu. 6 7 aya kadar Purina pro planla güzel bir diyetle herşey yolundaydı. Birden tekrar idrar kesilmesi sonucunda ilk götürdüğümüz hekimden farklı bir hekimliğe gittiğimizde benden sadece 3900 tl istendi yatışı birlikte 12000tl şeklinde söylendi. Muayene ücretini ödeyip eve dönmek zorunda kaldım kardeşim ödeyemeyeceğini belirtti (Bu arada çalışmıyorum kedimiz kardeşimin üstüne kayıtlı). Aynı şikayet iştahsızlıkla mama reddetme ile beraber 3 gün mama su içmedi son günde tuvalete gitmedi. Arkadaşımın desteğiyle götürmüş olduğumuz hekim yine ilk hekimdi ve 9500 tl gibi ödenecek çıkartarak yatışa aldı iki böbreğinde ve idrar kesesinde taş varmış. Yatış bitti eve geldiği ilk gün idrar yapamadı. Tekrar yatış istendi sağolsunlar bu noktada masraf olmayacak dediler 2 3 gün sonra eve getirdim bu seferde mama değiştirmemize rağmen hills c/d ye geçtik ilk bir kaç gün yedi sonra yine sarı beyazlı 2 kez kusma peşinden mamayı parçalayamama kafayı sağa sola çevirerek yemeye çalışsada döküyordu yiyemiyordu ishal mevcut (hekim mama değişikliğinden dedi 1 hafta 10 güne düzelirmiş 6.cı gündeyiz) ve kuru mama reddi başladı. Hekimliğe ulaştım hergün takibini yapalım tam tıkanma veya tamamen mama yemezse getirin kediniz iyi diye geri çevrildim. İştahsızlığının önüne geçebilmek için mide korucu antibiyotik veya iştah açtırıcı ilaç verebilir miyiz diye sorduğumda hiç birşey yapamazsın bize getir mamasını kestiğinde dedi. O kadar bu platformda okuyorum illaki bir hekimlik destek takviyesi uygularken bunlar ölümünü bekler gibi yardımcı olmuyorlar. Bütçem sıfırlandı borçlandığımla kaldım. Kedim sonuç alamadı size sorum şu mamayı yemeye çalışıyor ve dökerek yiyemiyor sabah yine mamayı tamamen kesti bu gibi durumlarda tecrübesi olan çözüm bulabilen birisi varsa yardımcı olsun durum ciddi boyutta felaket bir hal aldı

13 CEVAP

basakttt

renal ve urinary yaş mama deneyebilirsiniz (benim kedim en çok proplanın urinary olanını yiyor) ya da kuru mamayı blenderla çekip sulandırıp püre gibi yedirebilirsiniz

basakttt

mamayı yemeye çalışıyorsa iştahı vardır çünkü yaş mama yer bence hills, royal canin ve proplan hepsini deneyin bence yemesi çok önemli

kj0122

Öncelikle dönüş yaptığınız için teşekkür ederim basak hanım. 8 aydır renal (urinary) mama kullanmaktayım. İlk pro plan urinarydi şimdi hills c/d deniyoruz. Blender işlemini deneyeceğim inşAllah sonuç alabiliriz

kj0122

Güncelleme;
Kuru mamayı 3 farklı blenderdan geçirdim büyük boyutta olandan çekildi sadece mamayı 3te 2si kadar evet yedi merak ettiğim şey ilaç etkisini kaybedermi su ile birleşince mamada yaş mama zaten kullanıyoruz yedi kusma falan olursa tekrar güncellerim benimle aynı durumda olan varsa onada yardımcı olur belki sağolun en azından şu anda midesi birazda olsa takviye aldı teşekkür ederim

basakttt

ilaç derken mamanın etkisinden bahsediyorsanız hiçbir şey olmaz bana bu yöntemi veteriner önermişti sadece sulandırdıktan sonra yemediği kısmı çok bekletmeyin bakteri ürüyormuş bekledikçe

basakttt

ne demek rica ederim çok sevindim daha iyi olur inşallah

Ahudr

Hilss cd benim kedilerimde agizlarina alip atiyodu bence o mamadan kaynakli bi durum bizimki onlem amacli oldugu icin ben diretmedim kendi mamalarini yerken sorun olmuyordu cunku hillsi alip agizlarina batmis gibi geri biraktilar hep.

basakttt

rica ederiim çok sevindim işe yaramasına geçmiş olsun

kj0122

Evet mama içeriğinden bahsetmiştim o kadar minnettarımki gün boyu geldi gitti yedi çok şükür bir ara halıyla üstünü örtmeye çalıştı ilk mama kestiği zamanlarda da yapmıştı ama sonrasında tekrar yedi çok sağolun Allah razı olsun 😊

kj0122

Biz de ma da Hills kullanmadan önce Free no prolan Kullanmıştık fakat sekiz ay güzeldi yedikten sonra mamayı birden kesti bahsettiğim belirtileri gösterdiği tedavi gördüğü zaman mamayı tekrar yanıt verdi hillsi gayet güzel yemeye başladı Şüphelendiğim nokta ya midesinden yada ağız diş problemi olabiliyormuş bazen ondan yaş mamayı seviyor onuda yemiyor

kj0122

Free no değil özür dilerim klavye hatası purina

kj0122

Free no değil özür dilerim klavye hatası purina

kj0122

Güncelleme;
Önerilerinizi dikkate alarak kedim birazda olsa kendini toparlamaya başladı en azından mama yiyebiliyor tekrar hekimlik kontrolüne gidildi mama sert geliyormuş alışmaya başladı özellikle püre tarifi için çok teşekkür ederim başak hanım minnettarım aç kaldığı süreçte yemeye çalıştı yedide yedikçe iştahıda açıldı Allah razı olsun