Son Tüketim Tarihi Yaklaşan Kaliteli; Ucuzlamış Mamalar

Derdedermanim

Arkadaşlar kafadan olmaz riski öyle şeymi olur bende diyorum fakat bu kesin bilgimi bu önemli geleyim soruma; Acana yarı yarıya ucuzlamış son tüketim tarihi temmuz yani bir ay var şimdi acaba biz bu mamayı alıp buzluğa atsak lazım olduğu kadarını çıkarsak bu mamanın ömrü ne kadar uzar yada uzarmı ?

13 CEVAP

septikbaykus

Arkada yazan son kullanma tarihine gerçekden inanıyormusunuz ?

Son kullanma tarihi 31 haziran olsa

30 haziranda bozulmamış olcakta 31 haziranda bozulmuşmu olucak ? 11 : 59 : 59 da bozulmamış olcak 1 saniye sonra 12 : 00 da bozulmuşmu olcak misal ..

O tarihleri ortamala bi mantıkla yasal olarak yazdıklarını bilmiyormusunuz ? kendime aldığım gıdalarda arkada yazan tarihe değil kokusuna rengins vs bakarım . Bozulmuş olan zaten kendini belli ediyor ya bu kadar takılmayın

aleyn

benim de gıda alanında çalışan bi arkadaşım son kullanma tarihleri ilgili yönetmeliklerden dolayı o tarihlerin kondugunu süt ürünleri vb. gibi ürünler dışında biçok ürünün çok daha uzun süre kullanıldıgını söylemişti. o yuzden skt si geçmiş mama alınmaz evet ama yaklaşmışsa alıp kalanı iyice muhafaza edilip kullanılabilir bence. zaten anlıyorsunuz açtıgınızda bayatlama olup olmadıgını..

Infernus

Belki hemen bozulmaz ama skt gelmişse en az 2 yıl önce üretilmiş demektir. 2 yıl da uzun bir süre koruyucu madde kullanılmış olsa da. Ki zaten kaliteli mama üreticileri yapay koruyucular yerine doğalları kullanıyorlar. Karar sizin.

emine64

Bende bunu düşünüyordum ekim2018 dediler son kullanma tarihi ama alsam mı bilemedim hep ileri tarihli alıyorum çünkü tarih azaldıkça fiyat düşüyor orijen mama kullanıyorum

Kjw

İsterse bedava versinler alıp kullanmam 1 ay ömrü kalmış,hiçbir şekilde riske giremem,zaten onun işi bitmiş,elden çıkarmaya bakıyorlar.

Derdedermanim

Tamamda neye göre mama satan günevinir bir arkadaşın bana söylediği son tüketim tarihi geçen ürün heömen bayatlamaz belli bi,r süresi daha varmış bozulmuyor yani hemen birde buzluğa atılan birşeyin tüketim tarihi uzar kestirip atıcak olursak bende kestirip atıyim ama duvara değilde bir bilgiye dayanarak fikir beyan ederseniz bir noktaya varılır.

onurtemiz

Petsop işleten arkadaşımdan bizzat aldım kaldı ki araşıtran insanlarız yukarıda @v4pati arkadaşımıza aynen katılıyorum. 23.59 da iyiyken 12 de mi bozulacak mama ? Paket açılmadığı sürece tarihi yaklaşan mamaları alıp kullanın.

Derdedermanim

Hayır normalde 350 tl lik mama 150 tl ye düşüyorsa vede bozulmuyorsa neden bunu fırsat bilmeyelim.Bana kurumama kapalıysa bir yıl üstünden geçse bozulmaz diyende var ama tabi emin olmak zor...Bayatlamasını nasıl anlıcaz kötü koku deseniz zaten iyi kokmaz sadece yumuşaması desek e bir gün dışarda duran mamada yumuşuyor bunu nasıl anlıyorsunuz?

septikbaykus

Arkadaşlar böyle fırsatlar olursa haberim olsun lütfen. 1 anne 5 yavru var ucuza kaliteli bişey yemiş olurlar ve hemen bitmiş olur

Biraz riskli bir durum sanırım benim içime pek sinmez.

septikbaykus

@emine64 hangi mama o nerde ?

SEAGULL

Bugün bir alışveriş sitesinde acana 5,4 kg lık mamanın normalin çok altında bir fiyat ile satıldığını gördüm. Ürün bilgisi kısmında ise son tüketim tarihi şubat 2018 yazıyordu. Yoo yanlış yazmadım, son tüketim tarihinin üzerinden neredeyse 2 yıl geçmiş. Bu mamanın satışı yasal mı? Serbest piyasa ben satarım isteyen alır istemeyen almaz gibi bir durum var sanırım. Ürün bilgisi kısmına bakmadan acemilik ve heyecanla alanlar hariç bilerek bu mamayı alan var mıdır? Var ise kullanımı sakıncalı değil mi? Bir veteriner üye cevap verebilir mi?

Anonymus552223

Dikkat etmeyen birisi alip hayvani zehirleyebilir, iki yil cok fazla yasal olmamali bence, hangi siteydi o