Nd Mama İyi Mi?

Hitayya

Merhaba. Kedim yaklaşık olarak 7.5 aylık. Sahiplendiğim ilk birkaç ay Proplan Kitten kullanıp duyduğum şeylerden ötürü Royal Canin Kitten mamasına geçtik. neredeyse 6 aydır Royal Canin yiyor. Ama pahalı olmasına rağmen içinde gerçek et yokmuş. önerebileceğiniz kaliteli içerikli mama var mı? aklıma şuanda ND kitten maması almak geliyor ama ND kullananlar da yorum yaparsa çok iyi olur. Kedide rahatsızlık yapar uzak dur dediğiniz mamaları da belirtir misiniz?

10 CEVAP

Mervetirpan

Ben de nd balıklı kullanıyorum doktorumuz tavsiye etmişti memnunuz kedim de çok severek yiyor ve gören herkes tüylerinin parlaklığından ve güzelliğinden bahsediyor. Nd dışında advance mamayı tavsiye etmişti veterinerimiz isterseniz onuda deneyebilirsiniz ama biz nd mamayı çok seviyoruz pahalı ama sağlık sorunu yaşadığı zaman o paranın kat ve kat fazlasını harcayıp üstüne dostlarımız acı çekiyor, değer açıkcası.

Cook

Her kediye her mama yaramıyor malesef.Royal canini içerik olarak ben de hiç sevmiyorum ama iki yıldır Royal Canin kullanıyoruz her değiştirmeye çalıştığımızda farklı bir sorunla karşılaştık.Şimdiye kadar proplan (herhangi bir sorun yaşatmamıştı),ND(sistite sebep oldu),acana(deride alerjiye sebep oldu) kullandık.Kediniz çok hareketli bir kedi değilse az tahıllı mamalardan kaçınmanızı öneririm.Aynı şekilde benim oğlum albino(beyaz) bir kedi olduğu için yüksek protein içeren mamalar deri sağlığında da bozulmalara sebep oldu.En son hills e geçmek istedim,içerik olarak en beğendiğim mamalardan biri aslında,taurin oranı,OMEGA olması,içerdiği vitaminler açısından gayet yeterli buluyorum,12 kedisi olan bir arkadaşım var en yaşlı kedisi 11 yaşında.Hep hills advance değiştirerek kullanıyorlar mamayı.Mamadan kaynaklanan hiçbir sorun yaşamadılar şimdiye kadar.Kedilerinin hepsinin tüyleri sağlıklı,kiloları yerinde gayet.

AsumanAtilgan

Ben 3 kisir kedime ND kullaniyorum ( balikli, tavuklu vs degistirerek) , hic bir sorun yok cok sukur, tugleri de piril piril. Vé hic bir veterinere olumsuz herhangi birsey soylemedi ND hakkinda,bilakis.

Canimyavrum

Ben yeni bir mamaya başladım .sizde araştırıp kitten olanı isterseniz kullanabilirsiniz .içerik çok güzel.natures variety

ssedef28

nd kitten morina balıklı kullandık iştahı, kilosu tüylerinin parlaklığı çok iyiydi neredeyse hiç dökülmüyordu ama onu kullanırken kakası yumuşaktı hiç normal kıvamda yapmıyordu başta yumuşak en sonda ishal şekildeydi o yüzden değiştirmiştik. bozitaya da göz atabilirsiniz

Seashell

Bende N&D yavru için morina balığı bal kabaklı olanı kullanıyorum ama 2 gün önce uzun dönem kullanımda yüksek proteinden dolayı bobreklerde karaciğerde sorun yarattığını okuyunca başka mama arayışına girdim

Mayask

Benimde dişi 1 yaşında kızım var. Royal canin kitten kullandık hep daha sonrasında kısırlaştırdık ve royal canin’in içeriğinin değiştiğini duyduk bu yüzden nd’ye geçtik somonlusunu kullanıyoruz. Severek yiyor ama aşırı tüy dökmeye başladı. Durduramıyoruz daha önce hiç böyle döküldüğünğ hatırlamıyorum topak şeklinde yerlerde tüyler bırakıyor. Her mama her kediye yaramıyor en iyi mamalardan oldugu için 15 kg birden aldık. Şuan onu sokaktaki canlara verip kendimize vinbac’a geçicez

AhsenAise

İçerik olarak tatmin edici olsa da bizim iklimimizdeki kedilere pek yaramıyor,idrar yolu tıkanıklığı başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açıyor

Hitayya

Her birinize yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim öncelikle. Mama konusuna bu aralar çok takıldım ve neredeyse çevremdeki en az 10 veterinerle görüştüm belki daha fazla da olabilir. Benim aklımda ND ve Virbac vardı. İlk başlarda Acana yı da düşündüm ancak ev kedilerine uygun olmadığını öğrendim yüksek proteinden dolayı. Veterinerlere sorduğumda genel olarak Hills önerdiler ama Royal Canin ile benzer içerikli olduğu için pek tercih edeceğimi sanmıyorum. Zaten gerçek et oranı istemesem Royal Canin i değiştirmek istemezdim. Kimi veteriner Royal Canin de iyi diyor. Aklımda ND ve Virbac olduğunu söyledim 1 veteriner hariç (o veteriner de sadece Royal Canin i önerdi ND, Virbac mamayı falan hiç tavsiye etmediğini söyledi.) Onun haricindeki veterinerler ikisinin de kaliteli olduğunu söylediler. Hangisi daha iyi dediğimde Virbac, ND markasının da üstünde bir mama cevabını aldım. Ancak Virbac mamanın içeriğine baktığımda da gerçek et oranı yazmıyor. Kurutulmuş hayvan proteini var. (Sanırım içinde protein tozu da varmış) ND hakkında da uzun süreli kullanımda ciğerlerde yağlanma, böbrekte taş yapabileceğini söyledi bir veteriner. Ama başka bir veteriner de böyle bir şey olmadığını, taş yapan asıl şeyin yüksek tahıl oranı olduğunu söyledi. Bir de kullanıcı yorumlarından okuduğum kadarıyla eski aldığı mamayla yeni aldığı mamanın renginin farklı yönde olduğunu söyleyenler var. Bugün ND beslenme danışmanına da bunu sordum ve bana (narlı seriden örnek vererek) "örneğin o mama yapılırkenki kullanılan narın rengi ve bir sonraki yapılan mamanın içerisindeki nar rengi farklılık gösterebiliyor, çünkü mamanın içinde koruyucu ve renklendirici yok." cevabını verdi. Herkes deneyimini paylaşırsa çok sevinirim. Özellikle yavru kedi sahibi olanlar lütfen yardım edin.

KimJeongguk

1.5 senedir kullanıyoruz hiç bir şikayetimiz olmadı. Her kediye her mama iyi gelmeyebilir ama bunu unutmayın. Dünyanın en iyi mamasınıda alsanız bu durum böyle.