Yetişkin Kedim Poposunu Temizlemiyor

Mervetirpan

Arkadaşlar merhaba, Ankara'da kedisi uzun tüylü bir kedim var. Daha önce de çok temizlemiyordu ama geçen yaz anal keseleri dolmuştu o günden sonra kedim poposunu temizleyi bıraktı, uzun tüylü de olunca haliyle çok bulaşıyor hem çişi hem kakası. Kendi de rahatsız oluyor sürekli poposunu kokluyor ama temizlemiyor. (Anal keseleri boşalırken biraz acılı oluyormuş çünkü onları patlatıp temizliyorlar onun acısını da unutmayı için ben temizlerken de durmuyor, poposunu islattim oda çare olmadı, maltın kokusuna bile tahammülü yok onuda sürsem işe yaramiyacak)Bazen tuvaletten hemen çıkınca yatağa geliyor haliyle bulaşıyor da. Aranızda böyle bir durum yaşayan var mı yardımcı olur musunuz?

7 CEVAP

ssedef28

benim kedim de tuvaletten çıkınca temizlemiyor bizimkinin poposunun etrafında pek tüy olmadığı için kaka kuruyor poposunda bir yere bulaştırdığını görmedim hiç. tuvaletten çıktığını gördüğümde de kaka yaptıysa gidip ıslak mendille siliyorum onunla sildikten sonra poposunu kendisi yalıyor bunu düzenli bir şekilde yaparsanız belki alışır kendisi temizler. ayrıca poposunun o kısmını tıraş edebilirsiniz tüylerine bulaşmaması için çok iyi olur

Mervetirpan

@ssedef28 çok teşekkür ederim cevabınız için, dediğiniz gibi poposunu traş değil ama ordaki tüylerini kısaltıyorum çünkü afedersiniz ama uzun kalınca büyük parça halinde yapışıyordu kakalar oraya. Siliyorum bende hem kendisi hem biz kokudan rahatsız oluyoruz etrafa da bulaşıyor çünkü ya bilmiyorum huy mu edindi acaba veterinere götürsem bir çözüm yolu bulur muyuz acaba?

ssedef28

götürmeden telefonla arayıp sorabilirsiniz tabi başka tavsiye verebilir ama dediğim gibi ıslak mendil ya da ıslak pamukla sildiğinizde kendisi poposunu yalar belki o şekilde devam edince öğrenebilir. bizimki öğrenmedi alıştık artık sizinki de yavru değil 2-3 yaşında sanırım huy edindiyse malesef kedinin alışkanlığını değiştirmek çok zor sadece daha iyi çözümler bulabilirsiniz popodaki tüyleri kısaltmak tıraş etmek ve mecbur siz sileceksiniz. ve kakasının kıvamı da önemli cıvık mı yapıyor sizinki o yüzden mi poposunda kalıyor acaba çünkü katı yaptığında direkt poposunu sıktığında kakanın tamamı kuma düşer

Mervetirpan

Cıvık değil aslında uzun yapıyor cıvık olsa öyle olmazdı birde benim kedim tuvaletini yaparken poposunu kaldırmıyor oturarak yapıyor onun içinde yapışık kalıyor olabilir. Arkadaşımın kedisini falan görüyorum çıkınca hemen temizliyor poposunu benim ki pis poposuyla bütün gün dolaşıyor önceden böyle değildi 7 8 aydır bu şekilde bir sorunu varsa çözmek istiyorum yoksa temizlemek falan sorun etmiyorum. Evet tüylerini kisaltinca minimuma iniyor en azından o iyi oluyor teşekkür ederim önerileriniz için 🍒

Mervetirpan

Benim kedim 2 buçuk yaşında kilosu 4.900 acaba yetisemiyor mu diye de düşünmeye başladım olabilir mi sizce yoksa kilosu normal mi?

ssedef28

normal bence bizimki 1 yaşına girecek 4,5 kilo poposuna ulaşabiliyor bizimkinin boyu da uzun kilosunu hiç göstermiyor eve gelenler çok zayıf diyor :D sprey kutusu alıp su sıkabilirsiniz birkaç fıs poposuna ya da sırtındaki kuyruğun başlangıç yerine illaki temizlemek isteyecektir poposuna ulaşıp ulaşamadığını anlarsınız

Mervetirpan

Çok teşekkür ederim deniycem olmazsa veterinere götürücem içim rahat olur en azından 🐣