Hamilelik Ve Sonrası

Efsa_kk

Kedim 13aylık 2.kızgınlığında hamile kaldı ama tam emin değilim 2.hafta olucak yarın ama tam anlayamadım simdi tecrübeli arkadaşlardan tavsiye istiyorum hamile mi hamileyse ne yedirmeliyim doğumda dikkat edilmesi gerekenler ve yavruları sahiplendirmem gerek nasıl yapmalıyım

4 CEVAP

kedilimadam

Kediniz önümüzde 2 hafta içerisinde herhangi bir kızgınlık belirtisi göstermez, normal dönemine göre daha fazla uyumaya başlar ve oyun artık ilgisini çekmez olursa hamiledir.1.ay sonrasında iştahında da fark edilir derecede bir artış olur ve karakterine göre size olan ilgisi artar ya da azalır.Hamilelik ihtimali söz konusu olduğu için riske atmadan bir an önce hamile kedi beslenme düzenine geçmenizde fayda var.Bu dönemde kaliteli bir yavru kedi maması ile beslenmesi gerekli (N&D kitten, petcurean go tahılsız somonlu, now fresh kitten vs.)Ama proplan ya da royal caninden en azından hamilelik dönemi için kaçınmanızı tavsiye ederim.3günde bir yaş mama takviyesi yapılmalı (schesir, instinct) Hatta evde kendiniz hazırlayabilirseniz kendi yaptığınız yaş mamaları vermeniz çok daha sağlıklı.Suyunu sürekli taze tutmalısınız.3 günde bir 2 şer yemek kaşığı ev yoğurdu vermelisiniz kalsiyum takviyesi bu dönemde çok önemli.(ev yoğurdum yok hazır yoğurt versem mi diyecek olursanız hiç vermeyin bir faydası yok çünkü) VMP vitamin maltı alıp 3 günde bir bu malttan vermeniz de bağışıklık sistemini yüksek tutmak için çok faydalı olur.Tabii bu arada evde ne kadar stresten izole bir ortam yaratırsanız, bu süreçte ona ilginizi ve sevginizi ne kadar fazla gösterirseniz doğumu da o kadar rahat geçer ve annelik içgüdüsü gelişir.Stresli bir ortamda hamilelik geçiren kedilerin doğumları sorunlu olabiliyor ve doğum sonrası yavrularını reddetme gibi tepkileri olabiliyor.Onu iyi bir anne yapmak tamamen size bağlı.Dediğim noktalara dikkat ederseniz sorunlu bir doğumla karşılaşacağınızı düşünmüyorum ancak yine de her ihtimale karşı doğum esnasında yavrularla ilgilenmek size düşebilir.Bu nedenle temiz havlular sterilize edilmiş bir makas eldiven biraz oksijenli su sıcak su torbası yavru kedi sütü ve biberonu bulundurmanızda fayda var.Anne kedi doğumdan hemen sonra yavrusunu yalayarak on çevreleyen zarı yırtar ve hayat öpücüğünü verir.Yavruyu yalayarak onu uyarır ve kanın harekete geçmesini sağlar.Yavru nefes alana değin özellikle yüz bölgesini yalar ve sonrasında yavruyla gelen plesantayı göbek bağını kopartarak yer (plesanta yemek iğrenç bir durum değildir, anne kedinin doğum esnasında kaybettiği enerjiyi geri kazanmasını sağlayan zengin bir besin kaynağıdır) Sonra yavrusunu iyice yalayarak temizler ve kurutur.Bu esnasında yeni bir doğum başlayabilir, bebeği takip etmelisiniz kendisi memeyi bulamıyorsa memeyi tutmasına yardımcı olmalısınız.Ayrıca anne kedi yukarıda saydıklarımı yapmayacak olursa siz yavruyu saran keseyi oksijenli su döktüğünüz makas ile hafifçe yırtmalı ılık suya batırdığınız yumuşak bir havlu yardımıyla yavruyu özellikle yüz bölgesini nefes aldığından emin olana değin temizlemelisiniz, göbek bağını 1cm kadar kalacak şekilde oksijenli su döktüğünüz makas yardımı ile kesmelisiniz.Anne yavruyu beslemeyecek olursa biberonda uygun koşulda hazırlanmış yavru kedi sütünüz hazır bulunmalı ve yavruyu biberonla bir an önce beslemeye başlamalısınız.Yavruların vücut ısılarını korumak da çok önemli bu nedenle yavruların yatacağı alanı sıcak su torbası ile sürekli sıcak tutmalısınız.Bütün bu saydığım durumlar annenin gerekli bakımları yapmaması durumunda geçerli umuyorum böyle bir durumla karşılaşmazsınız.Anne kedi tüm bunları emin olun bizden çok daha güzel ve profesyonelce yapacak zaten.Yavruları sahiplendirmeyi düşünüyorsanız, anne kedi emzirmeyi bırakana değin yavruları anneden ayırmamanızı tavsiye ederim.Ne kadar uzun süre anne sütü alırlarsa o kadar sağlıklı bir ömür sürme garantileri olur.Sözleşme ile sahiplendirme yapmanızı tavsiye ediyorum çünkü sözleşmesiz sahiplendirmelerde kedilerin akıbeti çok bilinemiyor.Diliyorum sağlıkla, sağlıklı bebeklerine kavuşur kediniz.

mia1598

Eğer tam emin olmak istiyorsan veterinere götür 2 haftalıksa elle anlamayabilir ama biraz daha büyüdüğünde anlar . Kedimi hamile sanıyorduk bi ara baya araştırmıştım. Eğer eminsen yavru kesi maması vermen gerekiyor hamilelik döneminde, daha besleyiciymiş

mia1598

Doğumda da eğer bir terslik olmazsa karışmana gerek yok . Ama ilk doğumuysa zorluklar olabilir . Yavru zarı ile beraber doğabilir onu zardan annesi ayırmazsa senin ayırman gerekecek ve anne korktuğu için yavruyu yaşamayabilir veya emzirmeyebilir bu durumda bi pamuğu çok hafif ıslatarak temizlemen ve annenin yanına koyman gerekiyor . İnternetten birkaç kedi Doğum videosu izlemeni tavsiye ederim çünkü o an panikten ne yapacağını şaşırabilirsin . Benim bildiklerim bu kadar umarım sağlıklı olurlar

Derdedermanim

Hamile kaldıysa kızgınlık göstermez böylece anlamış olursunuz kaliteli bir mamanın kitten olanını verin.