Kulak Uyuzu Ve Aşırı Pahalı İlaçları

Merhabalar. sokaktan sahiplendiğim kedim en baştan beri bir çok hastalığa sahip. mantarı, kedi gribi derken kulak uyuzu da varmış ve ilacı bi dünya para. 1400 tl istediler bir şekilde arkadaşlar arasında para topladık ve aldık. hepimiz öğrenciyiz zaten zor geçiniyor kediyi de sahiplendik bağ kurduk başka bir yere de veremiyoruz. neyse biz bu ilacı kullandık ama hala geçmedi. artık deliricem o kadar titiz davranıyorum her gün siliyorum kulaklarını özenle. ilacını damlatıyorum yok olmadı. şimdi tekrar alacak olsak o ilacı alamayız çünkü yeni iki tane mantar aşısı yaptırdık yine aramızda para toplayıp 2000 tl tuttu. bu uyuzun başka çaresi yok mu? ya da böyle sokak hayvanlarına yardım eden bir dernek felan bize para değil sadece ilacı yollasa? bildiğiniz böyle bir dernek var mı? teşekkürler. (veterinerin sattığı ilacın adı oridermyl )

13 CEVAP

aslihan_e

Eczaneden damlalıklı gliserin alın, onu düzenli damlatın ama şöyle kulağının iç kısmını biraz dolduracak şekilde damlatın ve iyice içine gitttiğinden emin olun ve sonra bir süre başı yatık şekilde sabit kalsın, hemen sallayıp atamasın, ondan sonra ikinci kulağa geçin. Uyuzlar gliserinin içinde boğuluyorlar. 2 gün üst üste damlatacaksınız, bir gün ara verin sonra 4. gün damlatın, ondan sonra yine birer gün ara ile onuncu güne kadar gideceksiniz. Onuncu gün damlatın, dört gün ara verip 14. gün tekrar damlatın, 21 ve 28. gün de yine damlatın. Kulak uyuzları biraz inatçı bir problem olduğu için yenilenebiliyorlar. Onun kulağına bir de enfeksiyon için kulak damlası alsanız iyi olur. O akarlar hayvanın kulağında enfeksiyon oluşturuyor ve iyileşmeyi geciktiriyor. Eczaneden siprogut kulak damlası alabilirsiniz, 65 lira fiyatı. Sigortanız varsa sağlık ocağında doktora rica etseniz o da yazabilir. Onu da günde iki kez birer damla, bir hafta damlatsanız iyi olur. Kulaktaki zararlı bakteriler giderse, kulak sağlıklı hale gelirse uyuz daha kolay geçiyor. Bu yavrunun belli ki bağışıklığı düşmüş. Bağışıklığı yüksek hayvanlarda kulak uyuzu kolay kolay olmaz. Benim sokaktan çok kötü durumda sahiplendiğim kedimin uyuzu diğer kedilerime geçmedi mesela. Bağışıklığını merhaba yüksek tutmaya çalışın. İç parazit için de ilaç yapıldı mı? Yavrularda mutlaka iç parazit oluyor.

forbs

Iki kulakta da uyuz varsa aslinda cok gerek kalmayabilir ben hic silmemistim ama tabii ki hijyen acisindan bakilinca cok mantikli bir hareket olabilir nasil isterseniz oyle yapin

lwb

prematüre olan kedimde gelişim döneminde kulak uyuzuyla çoook uğraştık ve biz de oridermyl kullandık. bir kulaktan diğerine geçmeden önce muhakkak ucundaki aparatı temizleyin. bizde de çoğu kez tekrarladı ta ki bağışıklığını güçlendirene kadar. oridermyl ile birlikte bağışıklığını güçlendirmeye çalışın ve geçtikten sonra da bir süre devam edin aktif bağışıklık oluşturmak için(bağışıklığını güçlendirmeye). benim tavsiyem macunlardan ziyade daha doğal yollarla bunu sağlamak. kefir, yoğurt, tavuk, sakatat ve bunların suları bağışıklığını güçlendirir. en azından kendi kedimde çok işe yaradı diyebilirim.
siz takviye almak isterseniz de iyi bir takviye almanız lazım bu problemi yaşayan bir kedi için. sitede olan macunlarla olcak iş değil malesef, klinikten hekim elinden alsanız daha iyi olur.

aslihan_e

*klavye merhaba yazmış :)

forbs

Kulak uyuzuyla ben ve 2 kedim de coook uzun bir sure savastik. Biz 3 kutu saniotic ile kurtulabildik. Maalesef ki ilac harici diger dogal yollar kulak uyuzunu gecirmez sadece ilerlemesini onleyebilir belki. Ornegin su ile karistirilmis sirke cok onerilir bu uyuzda. Iyi de gelir fakat dedigim gibi asla tedavi yontemi degildir. Kulak uyuzu tedavisinde en onemli etmen kulagi asla ve asla islak birakmamaktir. Ornegin kulak pamugunu sirkeli suya batirip kulagi sileceksiniz diyelim, hemen ardindan kuru pamukla kulaktaki islaklik veya nem giderilmeli. Kulaga sirkenin damlamasina izin verilmemeli sadece pamuktaki nem ile kulak silinmeli ve kurulanmali. Uyuzlar islak nemli ortamlari sevdigi icin kulak oyle birakildigi surece asla gecmezler. Tabii bu durum kulak damlasi icin gecerli degil kediler icin ozel tasarlanmis kulak uyuzu damlalarini silmeye gerek yoktur. Veteriner hekim size hangi ilaci verdi bilmiyorum ya oridermyl ya da saniotictir buyuk ihtimal ve bu ilaclar evet inanilmaz pahali ilaclar. Benim size tavsiyem su: bu gibi ilaclar bazen d0lap, gardrops gibi sitelerde cok az kullanilmis (sterilize etmek sartiyla kullanilabilir) ya da hic kullanilmamis sekilde normal fiyattan cok daha ucuza satilabiliyor. Bu siteleri arastirmanizi oneririm. Fakat dedigim gibi bu isi maalesef ilacsiz cozemezsiniz cok gecmis olsun simdiden. Umarim uygun fiyatta ilac bulabilirsiniz

forbs

Ara sira burada da bu tarz ilaclari kullanip bitiremeyen ya da fazla oldugu icin elinde kalan ve kalani satmak isteyen pet sahipleri cikiyor ben mesela buradaki bir kullanicidan almistim son kutuyu. Belki bu soruyu gorup size yardim etmek isteyen biri cikar. Ilac bulana kadar uyuzun ilerlememesi icin sirkeli su kullanabilirsiniz dedigim gibi. Bir sekilde tedaviyi bitirseniz bile lutfen kulaklari duzenli araliklarla temizlemeyi unutmayin. Iyilesti saniyorsunuz ama aslinda sadece gorunen kisim iyilesmis oluyor ve temizleme birakildigi an tekrar nuksedebiliyor. Ben hâlâ haftada 1 temizliyorum hastaligi atlatmamizin uzerinden 1 sene gecmis olmasina ragmen. Bir de oridermyl kullaniyormussunuz onu yeni gordum, bildigim kadariyla saniotic daha ucuz bir ilac. Damla formunda ve uygulamasi da daha kolay bence. Kendi veterinerinizde yoksa baska bir veterinere gidip saniotic fiyati alabilirsiniz. Belki butceniz icin daha uygun bir tercih olur

aslihan_e

Ben sirkeli suyu bilmiyorum ama dediğim yöntem yabancı uzmanlar tarafından araştırılmış. Kulak uyuzuna sahip kedileri iki gruba ayırmışlar ve bir gruba tedavi için kullanılan ilaçtan damlatıyorlar ve diğer gruba da yağ (gliserin) damlatıyorlar, deneyin sonucunda her iki gruptaki hayvanlar da uyuzdan kurtuluyor. Bu uyuzlar hayvanın gözlerine bile saklanabiliyor, siz kulağı tedavi ediyorsunuz, onlar yüzünden tekrar geçiyorlar. Ben o yüzden gliserini kulak önlerine falan da sürüyordum. Uyuzlar yağ sürülmüş bölgede yaşayamıyor. Kedim geçen yaz bu sorunu yaşamıştı, gliserin tedavisi sonrasında bir daha tekrarlamadı. Hep kontrol ediyorum ne olur ne olmaz diye, hafif kulak kirinden başka bir şey olmuyor. Gliserini ilk kullandığım zamanlar öyle parçalar çıkıyordu ki kafasını salladığında, korkuyordum. Hayvanın kulağını kaplamışlardı resmen. Gliserin ne varsa söküp atıyor dışarı.

cevaplarınız için çok teşekkür ederim. saniotic bulduk bir yerden. bu kutu bitince geçmezse( ki inşallah geçer) gliserin önerinizi deneyeceğim. oğlumun bağışıklığı maalesef çok düşük. 3 doz bağışıklık iğnesi yapalım dediler tanesine 1200 tl dediler. bağışıklığı arttırmak için ne önerirsiniz?

forbs

Eger saniotic kullanimi hakkinda bilgi sahibi degilseniz yardimci olabilirim. Damlayi damlatmadan once kulagi temizlemeniz gerekiyor. Bunun icin kedi kulak temizleme solusyonlari satiliyor uygun fiyata. Ama alamam diyorsaniz da bahsettigim sirkeli su yontemini deneyebilirsinizvunku damlayi temiz kulaga damlatmalisiniz. Kilagi temizledikten ve damlayi damlattiktan sonra kediyi birakmayin, yaklasik bir dakika boyunca kulagina masaj yapin ki hem damla iyice yayilsin hem de kafasini sallayip damlayi kulaktan atamasin. Gunde 2 kere kulak basi 5-6 damla seklinde damlatarak kurtulacaginizi dusunuyorum. Gecmis olsun tekrardan

forbs

Bagisiklik icin ise bagisiklik guclendirici tablet veya malt macunlar satiliyor petlebide de bulabilirsiniz. Bunlar aman aman etkili degildir fakat uzun vadede kedinize iyi gelir. Bu surecte bol bol yas mama vermeyi deneyebilir ya da kedinize tavuk gibi besinleri haslayarak verebilirsiniz

çok teşekkür ederim bunları yapacağım. inşallah iyileşir. solusyon var almıştık. biterse dediğiniz gibi yaparım.

bu arada şunu sormak istiyorum. saniotic i bir kulağa sürdükten sonra diğerine uygulamadan önce ucunu silmeli miyim?