Arkadaşlar Acil Yardım!!

Kedilerime caniverm 700 gr birer tablet iç parazit verdim gün içinde halsiz ve yürüyüşleri değişmişti nedendir bilen başına gelen var mı?

12 CEVAP

forbs

Kedileriniz kac kilo? Eger 10kg degillerse ve kedi basi bir tablet verdiyseniz normal dozun 2 katini verdiniz demektir cunku caniverm 10kg agirlik basina 1 tablet verilir. Yani eger kediniz 5kg ise yarim tablet vermeliydiniz. Aldiginiz yerde dozu hakkinda bilgilendirme yapmadilar mi ? Caniverm cok etkili bir ilac oldugu icin normal dozun 2 kati vermeniz sorun yaratabilir diye dusunuyorum. Ama eger verdiginiz dozaj dogruysa ic parazit ilacindan sonra halsizlik normal gorulur

forbs

Haklisiniz her kedinin bunyesi ve gosterecegi reaksiyonlar farklidir bence de tedbirli davranip hekime goturmekte fayda var

forbs

Gerci az once okuduguma gore canivermin doz asimina toleransi oldukca yuksekmis yani fazla doz alinsa bile cok yan etki gostermiyormus. Siz yine de kedilerinizi gozetim altinda tutun. Buyuk ihtimalle ic parazit ilaclarindan sonra gorulen normal etkileri yasiyorlardir

Zeytinbey

2 katı vermişsiniz. Acilen kliniğe götürün ic parazit ilaci toksikasyonunda halsizlik ve yürümede sallanti titreme gozlemlenir vakit kaybetmeden kliniğe goturun

Zeytinbey

Evet doz aşımına karşı toleransı yüksek ama her kedinin bünyesi farklı. Sadece halsizlik olsaydı neyse diyebilirdik ama yürüyüşte dengesizlik beni çok korkutuyor bence ihmal edilmemesi gereken bir durum en azından hekiminizi bi arayıp durumu anlatın. Geçenlerde gördüm aynı şekilde tüm tablet ic parazit ilaci veriliyor kediye , halsizlik kusma oluyor gece de yuruyememe titreme oluyor apar topar kliniğe gidiyorlar doz aşımından dolayı zehirlendigi ortaya çıkıyor. :(

Evet dediklerimizi okudum 3 kişiyle görüştüm yüksek gelmiş dediler ne bileyim sormamışım direkt verdim gözlemleyin devam ederse getirin dediler şuan bekliyorum bende :(

Prospektüste 5 kg üstüne bir tablet yazıyor bende direkt kullandım ilk defa başıma geldi bu kadar tepkisel olmuyordu daha önce yarım vermek lazımmış ödüm kopuyor bunu çiş kaka yoluyla atarlar mı?

aslihan_e

Niye gözlemleyin diyorlar ki açıkça zehirlenme belirtisi gösteren hayvan için. Çiş kaka yoluyla tabi ki atacak ama o zamana kadar da iç organları az da olsa zarar görecek, yürümesi değişecek kadar zehirlenme belirtisi gösterdiyse neden bekleyin deniliyor aklım almadı. Kedide parazit varsa ve böyle yüksek doz ilaç verirseniz kedinin ölme ihtimali bile oluyor. Bu yüzden kedisini kaybedenler var. Parazitlerin ilaca karşı salgıladığı toksinler var, ayrıca aniden hepsi ölünce bağırsak tıkanıklığı oluşturma riskleri oluşuyor. Eğer mesajımı görürseniz en azından şırınga ile çiğ yumurta akı içirin acilen, bu veterinerlerin kedinin midesindeki zehirli maddeyi çekmesi için önerdikleri bir yöntem. Onun dışında ev yapımı yoğurt varsa yedirin. İlk tercih tabi ki veterinere götürmek olmalı ama bekleyin diyorlarsa kendi hataları, daha önce veterinerimiz böyle bir durumda acilen getirin demişlerdi ki biz dozu aşmamıştık, zaten sorunun ilaç nedenli olmadığı ortaya çıkmıştı. Bazen dozu aşmasanız bile parazit varsa hayvan zehirlenebiliyor.

Çiğ yumurta hiç duymadım baktığımda zararlı olabileceği yazıyor ateş yemek yememe kusma gibi durumlar yok diye bekleyin dediler herhalde caniverm iç parazit verdim ve toleransı geniş bir ilaç olduğu yazıyor halsizlik yaptı sadece 2 kere çişe birer kere kakaya çıktılar attılar diye düşünüyorum uyumayacağım zaten farklı birşey olursa götürürüm inşallah olmaz da

Birde parazit var mı derseniz sanmıyorum 3 ayda bir veriyorum çünkü ilk defa bu defa halsizlik ve biraz yürümede bozukluk oldu şuan sadece uyku modundalar dediğim gibi yaptıkları dışkılamalarla atmışlar diye umuyorum

aslihan_e

3 ayda bir nedir, ben 3 ay vermeyince öyle parazit doluyor ki hayvanlar, yaşam döngülerini düşününce 3 ayda parazitler torunlarını görüyor. Kısa bir süre değil yani parazit çoğalması için. Yumurta akı normalde tabi ki zararlıdır, zararı da her şeyi kendisine çekmesinden dolayıdır, midedeki vitaminleri bile çeker ve düzenli olarak içirdiğinizde hayvanın besin değerlerinden yoksun kalmasına neden olur. Onu sadece bir kereye mahsus verecektiniz ama zaten artık geçti, zehirlenme olduğu gün içirilmeli ki tüm toksinleri çeksin. Ben bunu bir veterinerden öğrendikten sonra çiğ yumurta akının zararlı olduğunu bildiğim için birkaç veterinere danıştım onay aldım. Araştırınca da anlattığım gibi olduğunu gördüm. Zaten parazit ilaçları vücutta uzun süre kalmazlar, 24 saat içinde atılıp gidiyorlar ancak özellikle fazla doz verdiğinizde karaciğerleri zarar görüyor.

Evet anlıyorum da veteriner bize 3 ayda iç dış parazite gelin diyordu ben 8 aydır falan kendim yapıyorum evde işte böyle bir dalgınlık oldu çiş kaka yaptılar bugün yürümeleri normalleşti yeme içmeleri normal gayet yiyorlar başka bir sorunsa görünmüyor inşallah karaciğeri yıpratmamışımdır