Kedim Aşıdan Sonra Kustu Ve Çok Halsiz

Ridonix

Merhabalar; kedim 1.5 yaşında scottish fold dişi 3.5kg civarlarında. Karma aşının 2. dozunu yaptırdıktan 1 gün sonra akşam yaş mama verdim ve yedikten 1 2 saat sonra kusmaya başladı. Gece boyunca yaklaşık 4 5 defa kustu ve yediği tüm yaş mamayı çıkardı. Yaş mamanın skt sini kontrol ettim sıkıntı yok. Ardından yattım ve sabah kalktığımda da yediği kuru mamayı kusmuş aynı şekilde. Aşıdan 2 gün sonrasında iyice hslsizleşti ve mama yememeye başladı. Akşamına veterinere götürdüm kan testi yapıldı ve kan değerlerinde hiç bir sıkıntı yoktu. Mide koruyucu, ağrı kesici serum yapıldı ve geldim. 3. Günde de çok halsizdi ve hiç mama yemiyordu sadece aldığım sıvı ödül maması var ondan yedirebildim. Neredeyse sürekli yatıyor pek hareket etmiyor çok halsiz. Yaşadığım yerde hayvan hastanesini bırakın düzgün veteriner bile yok. Ne yapmam lazım kedimin neyi olabilir Allah aşkına bir yardımcı olun, uyku uyuyamıyorum. Kızımı öyle gördükçe içim içime sığmıyor.

8 CEVAP

aslihan_e

Viral enfeksiyon belirtisi gösteriyormuş gibi görünüyor. Onlar hemogram bakıyorlar ama hemogramda bakteriyel enfeksiyon varsa çıkıyor, viral enfeksiyon görünmüyor ki. Siz onu şırınga ile besleyin yemiyorsa veya minik yumuşak parçaları parmağınızla boğazına doğru ittirip yutturun zorla. Asla aç kalmasın, yetersiz beslenmesin. Ayrıca bol sıvı almasını sağlayın. Yine şırınga ile su takviyesi yapın. Haşlanmış tavuk suyu da çok iyi olur. Ekstra mikrop söküyor salgıları yumuşatıp. Kusarsa biraz tehlikeli ama kusmazsa iyiye gidiyor demektir ortada farklı bir problem yoksa. Aşıdan sonra belirtilerin ortaya çıkması bana viral enfeksiyon geçirdiğini düşündürdü. İlk aşısı olsa aşıya karşı alerjik reaksiyon mu gösterdi diye düşünürsün belki ama ikinci dozmuş bu. Halihazırda bir enfeksiyonu varsa aşıdan sonra ortaya çıkabilir veya aşı vurdurmaya gittiğinizde enfeksiyon kapmış olabilir. İlk aşısı yapıldığı için gençlik bile kapmış olsa atlatacaktır diye düşünüyorum. Bizimkiler viral enfeksiyon geçirdiğinde hep anlattığınız gibi oluyor. Benim yardımımla kurtuluyorlar.

aslihan_e

Dediğim gibi ona zorla yedirin içirin siz, düzelme belirtisi vermiş zaten. Kediler hastalanıp burun tıkanıklığı boğaz ağrısı yaşayınca yemeden içmeden kesiliyorlar. Sıvı ödül mamasının kokusunu alabildiği için yiyordur, burun tıkanıklığında koku almakta zorluk çektikleri için ancak yoğun kokulu şeyleri yemek isterler.

Ridonix

Teşekkür ederim Aslı Hanım. Bugün şırıngayla su içirmeye başladım, tavuk haşladım onu püre haline getirip yedireceğim ve suyunu da içiricem inşallah bugün.
Ayrıca dediğiniz gibi sıvı mama baya baskın kokulu , o yüzden yiyor olabilir

Minminik

haşladığınız tavuğu yemezse içine yine ödül maması sıkıp kokusunu yoğunlaştırın.
Aslıhan hanımda bu forumun kraliçesi sayesinde çok şey öğrendim.

Ridonix

3 gündür kuru mamasını ve yaş mamasını yemiyor. Wanpy ödül maması var sıvı ondan yiyor sadece 3 4 saate bir ondan yiyorum. İlk günlerdeki halsizlik biraz geçti evde yürüyor geziniyor ama eski haline göre hala çok hareketsiz. Veterinere götürüp serum takviyesi de yaptırıyorum ama bir türlü eski haline gelmiyor

Ridonix

3 gündür kuru mamasını ve yaş mamasını yemiyor. Wanpy ödül maması var sıvı ondan yiyor sadece 3 4 saate bir ondan yiyorum. İlk günlerdeki halsizlik biraz geçti evde yürüyor geziniyor ama eski haline göre hala çok hareketsiz. Veterinere götürüp serum takviyesi de yaptırıyorum ama bir türlü eski haline gelmiyor

gamzegumus1

Bence kedinizin midesi rahatsızlanmış, reflü olmuş gibi duruyor, bence veterinerizle konuşup mide koruyucu başkayın

Ridonix

Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Allaha şükür bugün biraz daha hareketlenmeye, koşmaya başladı ve kuru mamasından az da olsa yemeye başladı. Çok şükür. 🙏🙏🙏