Sokakta Baktığım Hamile Kedimi Eve Alsam Onda Stres Yaratır Mıyım?

duman2707

Arkadaşlar evimiz dublex
Evde kardeş olan iki erkek kedim var ve 8 aylıklar
Henüz kızgınlık belirtisi göstermiyorlar
Hamile kedim ise bahçede ve apartmanın alt katında ilgilendiğim bi kedim
Alt katta elbette doğurabilir ama komşular giriyor çıkıyor yavrular biraz büyüse dışarı kaçacaklar diye sorun etmeye başlıyorum
Şimdi ben bu kedimi eve alsam nasıl olur?
Ev dublex ve erkek kedilerimle temasını bi şekilde engellerim o problem değil ama benim sorunum acaba hiç bilmediği bi yere gelmesi onda stres yaratır mı?
Doğurduktan sonra onu almam daha mı iyi olur?
Çok kararsız kaldım
Birde doğuma yaklaşık 2-3 hafta var
Çok insana düşkün hatta bana düşkün bi kedi
Ben olmadan dışarı bile çıkmayı sevmiyor yani sokak bağımlısı bi kedi de değil bu yüzden evde yapabilir gibi düşünüyorum ama yinede önceden sokak görmüş ardından eve alınmış kediler ilerde dışarı çıkmak için ısrarcı davranır mı?

7 CEVAP

Emirrckr

Ben tıpkı insanlarda olduğu gibi 21 gün kuralının kedilerde de geçerli olduğunu düşünüyorum.
Siz onu zaten sokağa alışık ara ara çıksın gezsin diye tekrar salmazsanız mutlaka bir yerden sonra alışacaktır.
Yapmak istediğiniz şeyi bende 2 yıl önce yaptım ve hamile bir kediye evimi açtım.
Kendisi çok yaşlı bir kediydi buna rağmen dört yavrusuna çok güzel baktı.
Ardından bir kızını bıraktık diğer üç oğlunu sahiplendirdik.
Annemizi de kısırlaştırdık fakat çok geçmeden birkaç ay sonra maalesef kaybettik..
Şu an 2 yaşına varan kızıyla hayatımıza devam ediyoruz :)

Tecrübem olduğu için kısaca bahsedeyim,
Öncelikle zaten daha 2-3 hafta varsa bu kediniz için yeterli alışma süresidir diyebiliriz.Yazlığa bile alışmıştı sanki bu süre zarfında.
Zaten sizi tanıyan ve size bağlı bir kediymiş,bu durum da alışması sürecini kolaylaştırır.
Doğuma 1 hafta kala yer aramaya başlıyorlar.
Biz bir sürü güzel yatak almıştık tabii ilk heyecan :))
Fakat kedimiz dolap içine doğurmayı tercih etti ardından oraya yumuşak bir şeyler serdik.
Özellikle sokak kedileri kuytu,köşe,karanlık ve korunaklı yerler seçiyorlar içgüdüsel olarak.
Bu yüzden yer seçimini kedinize bırakın.Zaten yavrular adım atmaya başlayınca annelerini dinlemeyip ortalığa çıkıyorlar :))
Demem o ki henüz vakit var illa alışacaktır.
Özel bir odası tabii muhakkak olsun.
Hamile bir kediyi,farklı ortamdan ziyade o ortamdaki yabancı kediler daha çok strese sokar.
Kendi kedileriniz konusunda dikkatli olun.
Henüz kızgınlıkta değillermiş ama dişi kedi görürlerse bu durum değişebilir.
Fazla bir araya getirmeyin derim.Yani dişi kedinizin rahat rahat takılacağı özel bir odası olsun.

ksiirlastirmak masrafli olabilir ama belediyenin veteriner kliniklerinde ucretsiz yapiliyor. ozellikle sokak kedisi oldugu icin sorun yasamazsiniz. ayrica ozel kliniklerde de sokak kedisi derseniz mutlaka indirim yaparlar. bebekleri de belki sahiplendirebilirsiniz henuz onlari dusunmek icin erken. fakat eger sonradan sokakta olacaklarsa en basta eve almamaniz gerekir. maalesef ne bebekler ne de anne sonradan sokaga alisabilir. o yuzden bence iyi dusunun ve oyle karar verin :)

bence eve almanız onun için çok iyi olur. eğer dediğiniz gibi sokağa çok bağımlı değilse zaten çabuk alışır. ancak kızgınlığa tekrar girdiğinde dışarı çıkmak isteyeceğinden lütfen yavrular 1.5-2 aylık olduğunda kısırlaştırın böylece tam anlamıyla bir ev kedisi olur. umarım sizin ailenizin bir parçası olurlar :)

aslihan_e

Doğuracağı için memnun olur diye düşünüyorum. Kediler nereye doğursam korkusu ile stres oluyor asıl. İnsana yakın sokak kedileri hep eve doğurmak ister. Biz içeri aldığımız an yatağı çekyatı falan kazarlardı güzel yer buldukları için. Oralara doğurmak isterlerdi. Hatta doğurunca ağızlarına alıp sürekli kapıya getiriyorlardı, çocukları kapının önüne bırakıyorlardı, annem ağlasınlar da acıyalım alalım diye yaptıklarını söylerdi. Eve alırsınız, bakarsınız dışarı çıkmak isteyip pencereye falan zıplamaya çalışacak mı, ona göre karar verirsiniz. Sizin oğlanlara da sahiplendirene kadar arkadaş olur yavrular. Genç kediler yavru kedilerle oynamaya bayılır genelde. Tabi annelerinin tutumu iyi olursa, onları tehlike olarak görüp yavruları uyarmazsa. Siz onu ve yavruları doğurduktan sonra alırsanız yavruları yabancı yere geldiği için asıl o zaman stres olabilir, bazen kedilerin kafası karıştığı için ilk yere de taşımaya çalışabiliyorlar. Ben yuvayı yağmur görmesin diye bir metre öteye taşıdım diye kedim delirmişti, çocukları bir oraya bir buraya götürüp duruyordu. Bakmak istemiyordu da. Eski yerine koydum, bir de kirli battaniyelerini bile geri koyunca kabul etti. Sizinkinde öyle olacak diye bir şey yok ama genelde seçtiği yeri değiştirirseniz stres olabiliyorlar. O yüzden ben eve alacaksam eve doğurturdum.

duman2707

Çok teşekkürler fikirleriniz için
Yani sokağa bağımlı bi kedi değil evet hele ben varken hiç ayrılmıyor sadece komşular girip çıkarken çıktığında geziyor dışarda
Sanırım bana baya bağlı
Ayrıca bu kedim geçen yaz yazlığa götürdüğüm kedim
Ailemde biliyorlar ve sakin bi kediydi hatta doğumdan sonra kısırlaştır istersen sahiplen diyorlar ama evde üç kedi nasıl olur bilmiyorum üstelik hepsini kısırlaştırmak epey masraflı olacak
Bakalım hayat ne gösterir bilinmez şuan önceliğim doğumunu en azından evde güvenli yerde yapsın

Ketonmanya

Merhabalar.

Hem eviniz hem şartlarınız bu kadar elverişliyken asıl bu fırsatı tepip onu eve almamanız hata olacaktır, mutlaka almalısınız. Doğuma daha 2-3 hafta var demişsiniz. Bu süre kedinin eve alışıp (size zaten alışkınmış, bu durum eve alışmasını da kolaylaştırır) doğum için evin içinde kendine güvenli bir yer seçmesini de kolaylaştırır. Size tavsiyem, kediyi eve almadan önce onu diğer kedilerinizden izole edeceğiniz odayı seçmeniz ve o odaya doğum için kuytuda kalan, rahat edebileceği bir yer hazırlayın. Dışarıda yaşadığı için illaki iç ve dış parazit taşıyordur o kedi. Evinizdeki kedilerin iç-dış parazit uygulamalarını en son yaptığınızın üzerinden 1 aydan fazla zaman geçtiyse parazit uygulamalarını yenileyin ki evinizdeki kedilere parazit geçmesin. Hamile kediyle parazit uygulaması yapamazsınız çünkü. Doğuma kadar eve alışırsa kedi, doğumdan sonra yavrularının yanında olmaktan başka bir derdi olmayacaktır zaten. :)

Güzel kalbiniz için kendi adıma teşekkür ederim, bol patili günler dilerim. :)

duman2707

Aslında benim durum biraz daha farklı diyebilirim
Alt kattaki kedimin dış parazit aşısını hamilelik ilk haftalarda yapmıştım şuan bi sorun yok
Fakat evdeki kedilerim terasa çıktığından ordan pire kapmış ve farkedemeden yayılmış
Ben aşı yaptım aradan 5 hafta kadar geçti ve bugün yine evin en alakasız yerinde pire buldum
Ne bitmez pireymiş
Birkaç gündür yok diyorduk tekrardan başladılar aslında kedilerimin üstünde yok tertemizler ama parke aralarına mı yerleştiler çözemiyorum
Şimdi hamile kedimi getirip pirelersem onun içinde riskli olacak aşı da yapamam bu aşamada ona
O yüzden önceliğim evi iyice arındırmak
Acaba ilaçlama firması mı çağırsak?
Çünkü naptıysak bitmiyorlar kedilerime 1 aydır ikinci dış paraziti yaptım zaten onların bi şeyi yok ama sorun evde
Eve de aslında ilaç sıkıyorum ama işe yaramıyor sanırım
Bugün her yere tuz döktüm sözde tuz pire yumurtalarını kurutuyormuş denemediğim yol kalmadı cidden