Karma Aşı 2 Mı 3 Doz Mu

Coconutbey

Merhaba karma aşı 2 doz yapılmıyor mu? Aşı takviminde 3 doz yazmislar ama siz kaç doz yaptırdınız?

16 CEVAP

aslihan_e

Aşıyı yavruluktan çıkmış bir kediye (bir yaşa yakın veya daha büyük ) ilk iki dozu yaptırıyorsanız üçüncü doz yapılmasına gerek yok çünkü bir yaş güçlendirici dozun yapılma sebebi de yavruların aşıya karşı yüksek bağışıklık geliştirememesi. Bir yaş veya yakın kedide 2 dozla yeterli başığıklık oluşuyor. Aynı yıl tekrar aşıya gerek yok. Yine de üçüncü dozun zararı olmaz, faydası olabilir.

aslihan_e

Konu bir yavruysa, iki doz yapıldıktan sonra bir yaşına doğru veya bir yaşında güçlendirme dozu yapılır. Yavru çok küçükken aşıları yapılmaya başlanmışsa (12 haftalık veya daha küçükken) üçüncü doz yapılması uygundur çünkü onların aşıyla oluşturduğu bağışıklık, taşıdıkları maternal antikorlar yüzünden uzun süremiyor. Ben olsam yavrum dediğim gibi küçükse (aşıları küçükken başladıysa) kesinlikle üçüncü dozu yaptırırım. Bunun gerekliliğini çalışmalar gösteriyor çünkü. Ya yavruyu en az 14 haftalıkken aşılatmaya başlayacaksınız ki o zamana kadar hastalığa açık kalır ya da üç doz yaptırılmalı. Üçüncü doz derken burada söz konusu bir yaş dozu değil, ilk ikinin ardına yapılan doz. Maddi açıdan da sorun yoksa her türlü üçüncü dozun zararı olmaz, faydası olur. Gençlik hastalığı şakaya gelmiyor. Ne kadar yüksek bağışıklık oluştururlarsa o kadar iyi. Normalde yavruyken iki doz sonra bir yaş güçlendirme dozu diye bilinir ama bu konuda ezberden konuşmaktansa yavrunun kaç haftalık olduğunu göz önüne almak, konuya bilimsel yaklaşmak gerekli. Çoğu veteriner erken haftada aşıyı yapıyor ama araştırmalara göre oluşturulan bağışıklık anneden gelen maternal antikorlar yüzünden kısa sürede sıfırlanıyor ve yavrular hastalığa açık kalıyor. Aşılara erken başladıysanız bile üçüncü doza geldiğiniz haftada maternal antikorlar gittiği için bağışıklık kalıcı oluyor.

jwydyshd

sey neden 8 tane mesaj gitti sadece 1 tane gonderdim😂

meryem_artemis

Yavru iken yılda 2, yetişkinlik döneminde 1 doz diye biliyorum.

Benim kedim 8 aylık
Veterinerimiz 3 doz yaptı
Karma1
Karma2
Ve yıllık karma oldu
Ama çoğu veteriner yavru iken 2 doz yapıyor sonrasında senelik yapıyorlar

Coconutbey

Kedim 3-4 aylik @aslihan_e

aslihan_e

İlk dozu üç aylığa yeni girdiğinde veya daha küçükken yaptırdıysanız üçüncü dozu yaptırmak yerinde olur. Üç buçuk aylıkken başlamışsanız, yani ikinci dozu yaptırdığınızda kedinizin dört aylığı geçmiş olacağından eminseniz üçüncü doz şart değil, yaptırmak zorunda değilsiniz, böyle bir durumda maddi imkanınız varsa, sizi zorlamayacaksa o zaman yaptırın derim. Hastalık riskine karşı illa ki faydası olur. Kedi evden çıkmıyorsa sıkıntı olmuyor ama veterinere sık gidiyorsanız o zaman yüksek risk altındadır. Bir yaş dozuna kadar parazit ilacını evde yaparım, mecbur kalmazsam vete götürmem diyorsanız, kedi dışarı çıkmıyorsa, kapıya pencereye kedi gelmiyorsa, sokak kedileriyle temasta kıyafet değiştirip hijyene dikkat ediyorsanız kediniz hastalıklara karşı düşük risk grubunda olur. Mesela ben hastalık kapma ihtimaline karşı, parazit işlemleri için vete götürmüyorum. Tırnak kesme için vs. gidiyorsa, üçüncü doz çok iyi olur. Kedi ne kadar büyükken aşı yapılırsa bağışıklık yüzdesi o kadar fazla oluyor. Söz konusu daha büyük bir kedi olsaydı üçüncü doz pek fark oluşturmazdı. 3-4 aylık kedi ile 5-6 aylık kedinin aşıyla oluşturduğu bağışıklık yüzdesi ve bağışıklığın devam etme süresi bir değil. Kediler aşı da yapılsa illa ki hastalık kapabilir bir şekilde, bağışıklıkları bu şekilde gelişiyor bildiğiniz gibi, sadece 4 aydan küçük yavrularda aşının etkisi sıfırlanabildiği için tamamen savunmasız kalabiliyorlar. Nezle, Calivirüs yüzünden hastalanmaları pek önemli değil, aşının etkisi geçse de aşısız da olsalar yardımla atlatabiliyorlar ama ben biraz Gençlik Hastalığı konusunda takıntılı olduğum için, daha önce kedilerimi de kaybettiğim için aşı zamanlamasına dikkat ediyorum. Siz kediniz ve sizin için mantığınıza yatan seçimi yapabilirsiniz. Sonuç olarak ikinci dozda kediniz dört aylığı geçtiyse üçüncü dozu yaptırıp yaptırmamak size kalmış, dört aylığı geçmediyse ben olsam kesinlikle yaptırırım ki okuduğum araştırmalara göre kesinlikle yapılmalı.

Mia_eda

Benim kızıma 4 doz yapıldı . Sonraki zamanlarda yıllık aşıları 1 doz uygulanarak devam eder .

jwydyshd

bizimki yavru iken karma olmadi 1 yasindan sonra yaptirddik saglikli hala

jwydyshd

bizimki yavru iken karma olmadi 1 yasindan sonra yaptirddik saglikli hala

jwydyshd

bizimki yavru iken karma olmadi 1 yasindan sonra yaptirddik saglikli hala

jwydyshd

bizimki yavru iken karma olmadi 1 yasindan sonra yaptirddik saglikli hala

jwydyshd

bizimki yavru iken karma olmadi 1 yasindan sonra yaptirddik saglikli hala

jwydyshd

bizimki yavru iken karma olmadi 1 yasindan sonra yaptirddik saglikli hala

jwydyshd

bizimki yavru iken karma olmadi 1 yasindan sonra yaptirddik saglikli hala