Kedimle Alakalı Sorun Var Lütfen Yardım Edin

Erenyats

Arkadaşlar merhaba bundan 1 hafta önce anneannemi kaybettiğim için eve çok gelen giden oluyordu. Bu yüzden kedimizi 3 günlüğüne alt kattaki yengeme bıraktık. Yengem kedileri çok sever asla kötü davranmaz davrandığınıda düşünmüyorum evli 1 çocuklu 4 uaşında Kızı var kızı da çok sever asla zarar vermezler ama bana bir kaç video attı kedi nedense yeri kokluyup kokluyup duruyor ve korkuyor sonra o baktığı yerden mamasınıda diğer günlere oranla daha az yiyor ama nedenini anlamadım şuan direkt yanıma geri aldım eşyaları ile her şeyini ayarladım ama durum devam ediyor. Bir yere odaklanıyor oraya yavaşca yaklaşıyor ama normal bir hız değil çok yavaşca ve kokluyup kokluyup oradan kaçıyor 9 aylık kedim erkek ne yapıcağım endişelendiriyor beni. Alttaki fotoğraf kedime ait

1 CEVAP

aslihan_e

O aylarda kediler kolaylıkla psikolojik sıkıntı yaşayabiliyorlar. Kediniz bir şekilde korktuğu için çevresinde sürekli tehlikeli bir şeyler hissediyor, adeta hayali bir şey varmış gibi çok temkinli yaklaşıyor, bazen de dokunmaya bile çalışabilir. Baktığınızda bir şey mi görüyor dersiniz. Mistik boyutta baktığımızda ben büyük kedimi kaybettiğim gün küçük kedim sanki onun ruhu gelmiş gibi davranırdı. Bir şeyin peşinden temkinlice gider, yerde, havada yavaşça bir şeye dokunmaya çalışır, bir yandan korkardı. Kediler ve köpekler bizim göremediklerimizi görüyor derler. Tabi ki bu inançla ilgili bir mesele. Onun dışında dediğim gibi kediler herhangi bir şekilde korktuysa da kafalarında böyle bir durum oluşturabiliyorlar. Kediniz öyle yaptığında sakın kucağınıza almaya kalkışmayın, çok korktuğu için size ciddi şekilde zarar verebilir. Biz kedilerimiz tarafından öyle durumlarda çok yaralandık. Ona ilgiyle yaklaştığınızda giderek azalacaktır. Bazı kedilerde de bu korku kalıcı olabiliyor, benim kedimin biri 4 yaşına geldiği halde sık sık sürekli bir şeyler görüyormuş gibi davranır. Özellikle kapı eşiklerinde yapıyor bunu ama sanırım bir yere girip çıkarken o güvensizliğin getirmiş olduğu duyguyla yapıyor bunu. Anneme göre kapı eşiği boş kalmazmış, bir şey görüyor der. Kucağımda ise korkudan beni kötü şekilde tırmalayabiliyor. Eskiden çok fazlaydı, yaşları büyüyüp kendilerine olan güvenleri arttıkça bu korkuları azaldı. O an kedinize dokunsanız büyük ihtimalle korkudan havaya zıplar. Sadece konuşun, temas etmeden ilgi gösterip rahatlatmaya çalışın. Mamasını daha az yemesinin nedeni stres bozukluğu da olabilir, kısır değilse, biraz stres bozukluğunun da tetiklemiş olduğu hafif kızgınlık belirtisi nedenli de az yiyor olabilir. Tabi ağız kontrolünü iyi yapın, dişlerde sararma, ağız kokusu, çürük var mı kontrol edin ve iç parazit uygulamasını aksatmadığınızdan emin olun. İştahsızlığı kendi kafamızdan psikolojik nedenli saymak yanlış olur, önce fizyolojik ihtimaller elenmeli. Kedinin sağlığında sorun yoksa, evet strese girdiği için iştahsız diyebilirsiniz. Sonuçta yengeniz ne kadar iyi de davransa sahibinin yerine geçmez. Ben evden uzaklaştığımda annem ne kadar da ilgilense kedilerim psikolojik olarak bitmişti. Birbirlerini ciddi şekilde yaralıyor, annemin kafasına çiş yapıp kaçıyorlarmış. Sizden ayrı kalmak onu sıkıntıya sokmuş olabilir.