Dış Parazit Yaptıralı 2 Ay Olmasına Rağmen Hala Pire Var

Merhaba arkadaşlar, 2 ay önce kedimin tüylerinde siyah küçük küçük şeyler gördüm ve daha sonrasında pire gördüm aynı gün içerisinde gittim hemen veterinerde dış parazit damlası aldım ve yaptım fakat aradan iki ay geçmesine rağmen hala kedim kaşınıyor ve pireleri var ne yapmam lazım? Tekrar dış parazit damlası yaptırsam ise yarar mı?

9 CEVAP

forbs

Oncelikle dis parazit uygulamasi zaten rutin olarak kisin 2-3 ayda bir kez , yazin ise eger disari cikan bir kediyse ayda bir kez tekrarlanmali . Yani kedinizin rutin parazit damlasini yapma vaktiniz gelmis zaten . Eger 2 ay boyunca pireleri hic gecmediyse kullandiginiz damla etkisiz olabilir . Hangi markayi kullandigini bilmiyorum ama veterinerinizden frontline , advantage ya da broadline gibi markalardan isteyebilirsiniz bu markalar daha etkilidir

Yok biz de normalde 2 ayda bir sürekli yaptırıyoruz ama veteriner 2 3 güne geçer demişti o yüzden emin olamadim, pire spreyi alayım mi dediğimde ise gerek yok dendi ama hala geçmedi. Eğer bu sefer de yapıldıktan sonra geçmez ise ne yapmam gerekir? Cevabınız için çok teşekkür ederim söylediklerimizi dikkate alacagim

forbs

Bence burada yaptiginiz ilacin markasi devreye giriyor. Guclu bir dis parazit damlasi probleminizi cozer diye dusunuyorum sanirim broadline bu konuda en basarili ilaclardan birisi. Onlem olmasi acisindan 1 ay arayla 2 kez bu ilactan kullanirsaniz belki isinizi gorur. Yine kullandiginiz markaya gore bazi markalar pireler isirdiktan sonra oldurecek sekilde etki ederken bazilariyla daha pireler kediye gelmeden yok ediyor belki kedinizde gordugunuz pireler de henuz isirmadigi icin zehre maruz kalmamis olabilirler. Eger evinizde pire varsa yaptiginiz ilacin etkisi gectikce yine kedinizi buluyor olabilir. Benim aklima su anda sadece guclu bir marka kullanmanizi tavsiye etmek geliyor umarim problemi cozebilirsiniz

Sunahera

Merhabalar öncelikle kediniz dışarıda olmasa bile mutlaka ayda 1 kez dış parazit yapmanız gerekiyor eğer 3 aylık damlalardan değilse onuda genelde pek veteriner yapmıyor 1000 TL nin üzerinde olduğu için tercih edilmiyor veteriner pahalı olabilir petshoplarda bayerin damlası max 300TL yakınlarınızda güvenilir petshop varsa oradan dış parazit damlası alıp evde kendiniz de yapabilirsiniz yada petshop da ki kişiler genelde yardımcı olabiliyor.
2. Dış parazit yaptıysanız mutlaka bit tarağı ile taramalısınız çünkü pirelerin yumurtalarına etki etmiyor yani ilacı yaptık kendi kendi geçecek diye düşünmeyin. Eğer damlayı yapalı 1 ayı geçtiyse parazit damlasını mutlaka yaptırın.
Not: iç parazit ilacı 3 aylık oluyor onuda petshoplardan temin edebilirsiniz ben genelde iç paraziti 3 kez evde kendim yapıyorum 1 kez veteriner de iğne yaptıryorum sürekli hapa bağışıklılık yapmasın diye bilginize

Mini2019

Ben stronghold damla kullanıyorum. 20 günde bir tekrarlamazsanız asla kurtulamazsınız. hayvan dermatit bile olur ısırılmaktan. önleminizi alın. 20 günlük döngüyü kaçırmayın

Lütfen yardım edin

Yok biz de normalde 2 ayda bir sürekli yaptırıyoruz ama veteriner 2 3 güne geçer demişti o yüzden emin olamadim, pire spreyi alayım mi dediğimde ise gerek yok dendi ama hala geçmedi. Eğer bu sefer de yapıldıktan sonra geçmez ise ne yapmam gerekir? Cevabınız için çok teşekkür ederim söylediklerimizi dikkate alacagim

Sunahera

Merhabalar öncelikle kediniz dışarıda olmasa bile mutlaka ayda 1 kez dış parazit yapmanız gerekiyor eğer 3 aylık damlalardan değilse onuda genelde pek veteriner yapmıyor 1000 TL nin üzerinde olduğu için tercih edilmiyor veteriner pahalı olabilir petshoplarda bayerin damlası max 300TL yakınlarınızda güvenilir petshop varsa oradan dış parazit damlası alıp evde kendiniz de yapabilirsiniz yada petshop da ki kişiler genelde yardımcı olabiliyor.
2. Dış parazit yaptıysanız mutlaka bit tarağı ile taramalısınız çünkü pirelerin yumurtalarına etki etmiyor yani ilacı yaptık kendi kendi geçecek diye düşünmeyin. Eğer damlayı yapalı 1 ayı geçtiyse parazit damlasını mutlaka yaptırın.
Not: iç parazit ilacı 3 aylık oluyor onuda petshoplardan temin edebilirsiniz ben genelde iç paraziti 3 kez evde kendim yapıyorum 1 kez veteriner de iğne yaptıryorum sürekli hapa bağışıklılık yapmasın diye bilginize

Verdiğiniz cevaplardan ötürü çok teşekkür ederim söylediklerimizi dikkate alıp uygulayacağım. Tekrardan çok teşekkür ederim