Evet Yeni Kedi Gelişi?Süreci Nasıl Yönetmeliyim?

duman2707

Arkadaşlar pirelerden çok şükür kurtulduk ve dışarda baktığım hamile kedimi eve almaya karar verdim
Doğumuna 1 haftadan az bi süre kaldı
Evde iki erkek kedim var ve 8,5 aylık kadarlar henüz kızgınlık belirtileri yok
Doğuracak kedim psikolojik açıdan iyi
Bana karşı ilgisi çok fazla
Genel olarak dinleniyor ve uyuyor
Ama yabancı kedileri kovalıyor saldırıyor onlara karşı agresif
Şimdi benim erkek kedilerimle illa karşılaşacak bu durumda ne yapmalıyım?
Kedimin doğum için ayrı bi bölgesi elbette olacak ama evde karşılaştıklarında saldırabilir mi?
Kendi kedilerim bundan olumsuz etkilenir mi merak ediyorum
Hani sorun yaşayıp hayvanı tekrar aşağı indirmekte istemiyorum sürekli ortam değişikliği onu daha çok strese sokar
Ama ne yapacağıma karar veremedim
Kendi kedilerim olmasa gözüm kapalı eve alırım ama bu durumda kararsız kalıyorum
Özellikle ilk karşılaşma ve doğum süreci benim için çok önemli
Bu süreçleri nasıl yönetmeliyim?

8 CEVAP

Mslna01

Kedileri hemen karşılaştırma bir kaç gün ayrı kalsınlar mümkünse bir oda sadece hamile kediye özel olsun wcsi suyu yemeği yatağı orada olsun ama sizin kediler ilk iki gün üç gün girmesin kapı kapalı olsun hep sonra sizin gözetiminde ara ara alabilirsiniz kavga ederlerse ayrı ayrı durmaya devam ederler

Emirrckr

Saldırabilir,
Annelik içgüdüsü bambaşka bir şey.
Ve yavrular doğmadan annelik hormonları salınmaya başlıyor.
Bu durumda erkekleri tehdit olarak algılayabilir.
Hamile kedinin sessiz,sakin,kuytu bir odası olması şart.
Mümkünse evin ortasında,merkezinde değil de dediğim gibi kuytu köşesinde bir oda olsun.Karanlık bir oda bile iş görür çünkü onun amacı yavrularını güvenli bir şekilde büyütebilmek.
Anne kedi doğumdan önce ve doğumdan hemen sonraki günler daha gergin olabilir.Bu süreçte kedilerinizle pek karşılaşmamalı.
Fakat yine de dilerseniz gözetim altında bir araya getirebilirsiniz.
Veyahut evde bir balkon varsa balkonun arkasından birbirlerine bakabilirler.
En azından anne kedinin reaksiyonunu burdan biraz kestirebilirsiniz.
Kendi kedilerinize gelirsek bence kısır olmasalar bile yeterli bir olgunluktalar.
Dişi kediyi,cinsel bir obje olarak görebilirler.
Saldırmaktan ziyade ona yılışmaya çalışabilirler.
Bu da hamile bir kedinin en hazetmediği durumlardan biridir.
O yüzden bence aşırı kaynaştırmaya gerek yok.Aynı ortamda bulunmasınlar.(ki zaten dişi kedi bu durumu istemeyecektir.)
Doğum olsun,yavrular biraz adım atmaya başlasın,dişi kedi rahatlasın o zaman bir araya gelsinler.
Erkek kedileriniz yavruları da bu dönemde ufaktan tanımaya başlayabilir.
Bu süreçte çok karışmayın ama dikkatli olun zaten yavrulara herhangi bir ters harekette anne kedi gerekeni yapacaktır.
Tek kritik konu,son zamanlarda bahar döneminde doğuran kedilerde 2-3 hafta sonra kızgınlığa girme durumu oluyor.
Bu süreç başınıza gelirse kedileriniz birbirine alışır,kaynaşır ama erkek kedileriniz becerebilirse tekrar dişiyi hamile de bırakabilirler.
Kısacası çok çok temkinli olunması gereken bir süreç.
Lütfen doğruca düşünüp karar verin.
Tabiki hamile kediyi getirip geri götürmeyin bu ortam değişikliği daha da strese sokar.
Bence düşünün ve son kararı verin.
Birde dikkat edin mesela dişi kediniz dışardayken yabancı erkeklere karşı nasıl davranıyor?

Emirrckr

Birde en önemlisi,
Dişi kedinin odasına erkek kedileriniz asla girmesin.
Dişi kediniz erkek kedilerle o oda dışında karşılaşsın.
Odanın güvenli olması gerek sağlıklı bir doğum için.

Cennet29

Hamile kedi kapalı başka özel bi alanda olmalı. Erkek kedilerin sesini duymasa onları hiç görmese daha iyi olur. Eve hamile kedi alıp kendi kedisine saldırdığını çok kez okudum. Annelik başka bir şey sürekli tetikte ve saldırgan davranabilir erkek kediler yüzünden de sürekli strese girer

duman2707

Mesela doğum öncesi napmalıyım?
Diyelim yarın kedimi getirdim
Direkt karşılaşsınlar mı
Geceyi birlikte mi geçirelim?
Yoksa hamile kediyi bir odaya mı kapatayım?Böyle de sıkılır gibime geliyor özgür bıraksam kavga ederler mi emin olamıyorum
Gerçi denemeden öğrenemeyiz ama en iyi karşılaştırma nasıl olur merak ediyorum

duman2707

Şöyle düşündüm ilk buluşturmayı alt katta yapacağım yani dişi kedimin alışık olduğu ortamda
Bakalım ona rağmen ters bi tepki gelecek mi merak ediyorum
İkisininde tepkisini bi ölçeceğim ona göre karar vereceğim
Evde elbette ayrı bi odaya koyarım ama kedim gerçekten çok insancıl ve onu odaya kapatıp benim gezintimi duysa bağırmaya başlar hep böyle çünkü
Bu sefer bağırdı mı erkek kedilerimde meraklanacak iyice
Hani doğurduğu yer gizli olur ama normalde ortalıkta gezinir gibi düşündüm hep

duman2707

@cennet29 o zaman hiç eve getirmesem daha iyi çünkü zaten apartmanın alt katı güvenli
Alıştığı da bi yer
Bence eve getirirsem stres olacak ayrıca kendi kedilerimin de sesi illa çıkıyor hatta biraz gürültülü kediler😅
İlla hamile kedimin dikkatini çeker
Alt katta en azından sadece kısır bi ablası var ve gündüzleri hep dışarda geziyor
Sadece gece beraber olacaklar

duman2707

En iyisi aşağıda yer hazırlamaya başlayayım kendisi nereye isterse doğurur artık
Yukarda evet çok iyi olurdu ama kedilerimle kesin geçinemeyecek bu sefer iki tarafı da strese sokmak istemiyorum yinede herkese görüşleri için çok teşekkürlerr