2 Aylık Bir Kedi Sahiplendim Ve Beslenmesi Konusunda Kafamda Bir Sürü Soru İşareti Var

hellothere

Merhaba. Daha önce de birinin sahiplik yaptığı 2 aylık erkek bir sarmanı sahiplendim. Eski sahibi sütten kesilmiş olduğunu ama daha süt dişlerinin olduğunu daha kuru mama yiyemeyeceğini bu yüzden ona sütten kesildikten sonra hep yaş mama verdiğini söyledi. Kedim ilk geldiğinde de yaş mamaya alışık olduğundan kuru mama yemiyordu hiç. Ben kısa bir araştırma yaptım her yerde sütten kesilmiş 2 aylık bir kedinin kuru mama yiyebileceği yazıyordu pet shopta da yaş mamayı sürekli yemenin kediler için çok zararlı olduğu falan söylenince başta ikisini karıştırarak verdim ve bu şekilde kuru mamaya alıştırdım. Şu an geleli 3 gün falan oldu alıştı yiyebiliyor kuru mamayı sizce yanlış mı yaptım yaş mama mı vermeliyim? Kakası hafif koyu geldi gözüme dün ama bugün kakası normal gibiydi pazartesi günü veterinere kontrole götüreceğim ve aşılarına başlatacağım kilosu uygunsa ama çok korkuyorum yanlış bir şey yapmaktan yardımcı olursanız sevinirim🙁

2 CEVAP

Emirrckr

Hayır hayır iyiki alışmış :)
Bence bebek kedilere yapılan en büyük hata kendimde yaptığım bir hata ilk gıdalarını yaş mamayla başlatmak.
Yaş mamayı tadan kedi,onun yumuşaklığına,lezzetine,kolay yeniliğine vardıkça önüne kuru mama koyduğunuzda kuru mamayı geri çevirmeye başlıyor.
Neyseki sizinki yemeye başlamış.
Yoksa belki 4-5 aylık olana kadar benim gibi uğraşırdınız.
Kaliteli bir kitten kuru mama onun gerekli ihtiyaçlarını karşılar.
Yaş mama elbette ara sıra verebilirsiniz ama bence bu ilk süreçlerde iyice bi kuru mamaya alışmaları sağlanmalı.
Üstelik bebek kedilerde diş gelişimi için de kuru mama önemli.(daha doğrusu sert gıda olması önemli.)
İçiniz rahat olsun kısacası.

hellothere

Peki sizce kakasının koyu renkli olma sebebi ne olabilir? Siyaha yakın oluyor bazen