Kedilerde İştahsızlık?

Aysetaha

Arkadaşlar hergün yeni bi konu açıyrm ama bu konuda çok tecrübesizim ve sizin gibi deneyimli olan arkadaşlardan da fikir almak istyrm.kedim dişi ve 5 aylık hiç gram hesabından mama vermedim bu zamana kadar ama bana göre çok iştahsız 3-4 saatte bir mamasını yiyo ve bana göre az yiyo sanki.bide bu aralar istanbul çok sıcak bide diş çıkarma durumuda olabilir die düşünüyrm yemek yememesi iştahsızlığı için ama gerçekten çok endişeleniyrm.böyle bi durum yaşayan varmı yada gerçekten bazı durumlarda kediler çok mu az yer iştahsızmı olur nolur fikir verin

9 CEVAP

Aysetaha

Aslında maması az kaldığı için yeni mamasına geçiş yaptık yavaş yavaş ikisini karıştırarak normalde çok koyuyrm mama yani günde iki avuç koyuyrm ve bitiriyo bazen 3 avuç da oluyo gramları tam ayarlayamyrm aslında ondan hiç gram hesabıyla veremedim bide tavuk haşlamasına yaş mamaya bayılıyo ama tavuk vermyrm havalar sıcak mantar olmasın die yaz geldiği için kuru mamasını bile balıklı aldım.bu akşamdan itibaren sizi dinleyerek ölçülü vericem siz ölçüleri biliyomusunuz ne kadar vermeyelim kızıma?

Aysetaha

Bide siz tavuk haşlamasını her hafta veriyomusunuz bunu merak ediyrm ne kdr ne sıklıkla yedirmeliyim?verdiğiniz bilgiler için ayrıca çok teşekkür ederim:)))

Aysetaha

Advance kitten tavuklu kullanıyoduk yaz geldiği için dün hills ton balıklı sipariş ettik eski mamasından çok yeni mamasından 6-7 tane koyarak başladım dün bide bugün yarın sabah veterineri arayıp sormayı düşünüyrm salı günü de aşısı var ztn muhtemelen kilosunu da öğreniriz almışmı zayıflamışmı die inşallah bişeyi yoktur kuzumun ben çok panik bi insan olduğum için belki de telaşlanıyorumdur.verdiğiniz bilgiler için tekrardan çok teşekkür ederim hayırlı geceler:)))

aleynacamgoz

Tam olarak anlayabilmen için bence bir iki gün gram hesabıyla ver ne kadar yediğini gör, kilosuna göre ne kadar verilmesi gerektiğini vs veterinerinden öğrenebilirsin onu yiyebiliyorsa yada ondan çok daha az yiyorsa bence sorun yoktur. Ama endişelenecek kadar da az yiyorsa görürsün hiç değilse. Bi böyle dene bence eğer az yiyorsa ona göre mamasını vs değiştirirsin veteriner önerisiyle. Bide mesela kuru mamasına ıslak mama katınca yada tavuk haşlayıp verdiğin de vs de mi az yiyor yada yemiyor? Bi bunu da dene canım her kedi sever nerdeyse ıslak mamayı ve tavuk haşlamasını:) Yemiyorsa da en kısa zamanda veterinerine bildir ve muayne ettir kilo kaybı yaşamasın.

aleynacamgoz

mamasını değiştirdiniz mi peki ve hangi markanınkini kullanıyorsunuz? Gram konusunda en doğru bilgiyi veterinerinizden öğrenebilirsiniz aylığına ve kilosuna bağlı olarak tahmini bi şey oluyor çünkü benim kedim 2.5 3 aylık dişi 1kilo 300gram, veteriner günde 50gr verebilirsin hatta belki o kadarda yemez demişti sizinde bu civarlarda bişeydir diye tahmin ediyorum ama dediğim gibi öğrenebilirsiniz veterinerinize mesaj atıp :) Tavuk haşlaması konusunda ben haşlayıp buzdolabında donduruyorum arada bi böyle ödül gibi veriyorum aslında haftada 1 kez falan verdiğim oluyordu ama veterinerimizle görüştüm daha yeni çok vermememi hatta gerekirse hiç vermememi söyledi kuru mamaların için de yeterince protein ve vitamin oluyor tavukta da olduğu için belirtti yani her şeyin fazlası zarar diye:) Ama benimki vazgeçecek gibi değil yine arada az az vermeyi düşünüyorum kendini kaybediyor yerken :D 2 haftada bir falan verebilirsin yani az az bende öyle yapacağım bundan sonra rica ederim bu arada :*

Aysetaha

Burdaki forumlarda bide netten araştırdığımda tavuğun yazın kedilere alerji yapabilceğini duydum o yüzden balıklı tercih ettim bide başka bi veteriner çok fazla tavuk yemesi mantara sebep oluyo demiş o yüzden tedirgin oldum bende tavuk yedirmekte.bide benim kızım muhtemelen bıkmıştı kendi mamasından zorla yiyodu çünkü hatta geçen hafta balıklı yaş mama verdiğimde çok sevdi hepsini yemişti hemen hemen bende seviceğini düşünüp değişiklik olsun die aldım inşallah iyi yapmışımdır

Aysetaha

Aslında benim en çok merak ettiğim konu uzun zamandır kedi besleyenlerin yazın kedilerde bi iştahsızlık devamlı yatıp uyuma isteği olurmu?açıkçası bunu çok merak edyrm çünkü kedimle ilk defa yaza girdik ve nasıl bi değişim olur konusunda hiç bi fikrim yok gerçekten bilen yaşayan arkadaşlar varsa lütfen içimi rahatlatsın çünkü gerçekten çok tedirgin oluyorum

aleynacamgoz

Bende advance kitten tavuklu pirinçli kullanıyorum kedim için, çok seviyor cidden. Bence az yiyosa
yeni mamasını sevmediği için olabilir belki de balık sevmiyordur:D kediler alışma sürecinde zorlanabiliyor benimkinde kuru mamaya geçişte hep karnı şişmişti meğer yavru kedilerde gaz yapabiliyormuş. Bende çok panik bi insanım anlıyorum o yüzden sizi:) İnşallah bi şeyi yoktur bebişin hayırlı geceler:) Bu arada yazın balık kullanmanızın sebebi nedir?

aleynacamgoz

Bende yeni kedi beslemeye başladım sayılır ama çevremde çok kedi besleyenler olduğu için biliyorum kediler yazın sıcaktan vs çok bunalıp genelde soğuk ve karanlık yerlere gidip oralarda uyuyorlar, zaten kediler çok fazla uyuyan hayvanlar olduğu için uyumanıza takılmanıza bence gerek yok. Ama iştahsızlık konusu başka bi şey olabilir onun sıcakla ilgili olduğunu ben pek düşünmüyorum, benimki mesela havanın çok sıcak olduğu günler aşırı hızlı nefes alıyor bende solunumla ilgili vs sıkıntısı var sanmıştım ama veterinerime sordum ve sıcakla ilgili olduğunu söyledi sıcak cidden etkileyebiliyor maalesef