Kedime Artık Bakamıyoruz Ne Yapmam Gerekli

Mustafa2332

Arkadaşlar merhabalar eşim evlenmeden önce kedi sahiplenmişti yavruyken herhangi bir sorun yoktu ama kedimiz büyüdükçe hırçınlaşmaya başladı tırmalıyor ısırıyor durduk yete hiç sebeb yokken
Eşyalara zarar veriyor tuvalet konusunda çok şükür hiçbir sorun yaşamıyoruz ama evde birşey yerken geliyor ısırıyor saldırıyor elindekini istiyor daha önce sahiplendirdim onlarda bakamadı sokağa atacaklardı geri aldım bakmakta zorlanıyorum maddi olarak değil yaptıkları yüzünden eşimde bende çalışıyoruz evde tek bırakmıyoruz zarar veriyor ne yapmam lazım yardımlarınızı bekliyorum

12 CEVAP

Ketonmanya

Bunu kedinizin iyiliği için yazıyor olsaydınız ikinci bir kedi sahiplenmenizi, enerjisini bu yolla attırmanızı tavsiye ederdim ama siz sadece kendinizi, kendi yemeğinizi, kendi eşyalarınızı, kendi zamanınızı düşündüğünüz için sahiplendirmeyi bir kez daha denemenizi tavsiye edeceğim. Kedi belli ki o evin bebeği değerini göremediği için hırçınlaşmış. Daha önce sahiplendirdiğiniz kişi de onu olduğu gibi sevme yüceliğini gösterememiş sizin gibi. Belki ihtiyaç duyulan o yüce insanı bir sonraki sahiplendirmenizde bulursunuz.

Vücudumun her yeri çizik içinde, kıyafetlerimin çoğunda tırnak delikleri mevcut ve ben bu çizikleri de delikleri de gururla taşıyorum üstümde başımda. Ama yine de kedimi sahiplendirip ondan vazgeçmek bir yana dursun, ona karşı bir kez bile sesimi yükseltmedim. O bir kedi, karakteri bu ve ben onu her hâliyle kabullenmeye tamamen razı olacak kadar çok seviyorum. Uysal ve peluş oyuncak gibi sorunsuz bir hayvanı sevmek çok kolay, zoru başarmanın tatminini bir kez yaşasanız eminim siz de bağımlısı olacaksınız.

aslihan_e

Önce aşıları eksikse yaptıracaksınız, ondan sonra kan testleri yapılacak, sorun yoksa öyle işlem yapılır. O öldü diye tüm kediler ölecek demek değil. Burada neredeyse hepimizin kedileri kısır ve hayattalar. İnsanlarda da ameliyatta ölüm riski oluyor. Siz kediyi eğitememişsiniz, belki de yanlış da sevildi. Kedinin bu durumda olmasının nedeni tamamen sizin hatanız. Şimdi başkası da alsa sokağa atar çünkü yavruyken yanlış eğitilmiş bir kediyi değiştirmek çok zor. Yemek yerken odaya almayın, mamasını öğünlü verin, siz yemeden önce ona mama koyun. Elle müdahale etmeyin, hep yastık olur vs. onunla ittirip kovun. O an terliğiniz olur mesela, dövün demiyorum tabi ki ama araya bir nesne girmezse kedi sizinle bire bir kavga ettiğini düşünür ve size daha da kötü şekilde saldırabilir. Asla el kol hareketi yapmayın kediye. Kısır kedi eşyalara daha fazla zarar verir çünkü gidip eş bulmak ister, bırakmadınız diye ne bulursa yere atabilir. Ayrıca kısırlaşan kedinin ısırma saldırma huyu kesinlikle azalıyor. Bir de sizin disiplininiz olmalı. Tabi ki sevgisiz de bırakmamalısınız.

Montrama

Şikayetinizi okudum ama daha önceden bunları düzeltmek için neler denediğinizi okuyamadım. Öncelikle bunların sebebini araştırdınız mı? Altta yatan bir sağlık sorunu olabilir. Bazı sağlık sorunları, özellikle acı veren sorunlar kedilerin hırçınlaşmasına sebep olabiliyor. İkinci olarak yaptıklarına ne kadar müsamaha gösteriyorsunuz? Her yaptığını kabullenirseniz davranışlarını değiştirme gereği duymaz. Muhtemelen kendisini hiyerarşik olarak sizin üstünüzde görüyor bu yüzden sizin hareketlerinizi düzeltmek için şiddete başvuruyor. Hiyerarşik düzeni yeniden oluşturmanın yöntemlerine bakın. Bakamıyoruz demek yerine ne yapabiliriz diye sorular sormaya çalışın lütfen.

Emirrckr

@Montrama’ya katılmakla beraber zaten daha önce bu kediyi gözden çıkarıp sahiplendirmişsiniz bence bu saatten sonra da zorlamanın manası yok.
Çünkü bakacak olan kişi altta yatan sorunları araştırır mesela en basitinden kediniz kısır mı?
Değilse kısırlaştırın zaten bu başlı başına huysuzluk sebebi.
Yine eğer bebekliğinde her şeye müsemma gösterilmişse,tepki verilmemişse büyüdüğünde de dahasını yapar maalesef.
Sorunuzdan anlaşılan şey küçükken sevilmiş,el bebek gül bebek büyütülmüş ardından büyüyünce bakamıyoruz,edemiyoruz,çok sorunlu bir kedi deyip vermeye çalışan bir imaj çizmişsiniz.
Üzgünüm ama bu kafada olunacaksa bence daha fazla uğraşmadan tekrardan sahiplendirmeyi deneyin.
Çünkü kedi bu,ne kadar uyarsakta tepki versekte bir yerden sonra dilediğini yapan başına buyruk bir hayvan.
Bazı şeyleri göz ardı etmemiz gerekiyor.

Catsusam

Onu olduğu gibi kabul edin. Bir sürü öneri verilmiş zaten olmuyorsa öyle sevin. Zaten ömürleri ne kadar ki onların, oradan oraya sürüklendikçe daha da hırçınlaşacak.

gamzegumus1

Bence kedinizin hırçınlığının, size saldırmasının nedenleri onunla ilgilenmemeniz, oyun oynatıp yormamanız. Kediler avcı hayvanlardır, günde en az 30 dakika oyun oynatılmaları gerekir. Bunu yapmazsanız da oyun amaçlı olarak hareket eden elinize ayağınıza saldırması gayet normal. Ha keza bir de kısır değilse ekstra saldırgan olacaktır. Bunun haricinde dilerim ki kedinizi bir peluş hayvan değil de gerçek bir canlı olarak görmeye başlarsınız. Kediler de bizim gibi duyguları olan, üzülebilen canlılar. Onu alıştığı yuvasından ayırmak, ilgilenmemek, başka bir yere göndermek onu çok üzen şeyler. Lütfen kedinizle ilgilenin, onunla oynayın, onun bir canlı olduğunu unutmayın. Aksi halde ise, umarım sevileceği ve ilgilenileceği bir yuva bulur.

AsumanAtilgan

Sakinkesmesi konusunda veterinerden tavsiye alın. Onunla oynayın, ilgilenin, gezdirin, yanına ikinci bir kedi alın ama başka birine vermeyin, sokağa bırakabilir ,,:((

AsumanAtilgan

Sakinkesmesi konusunda veterinerden tavsiye alın. Onunla oynayın, ilgilenin, gezdirin, yanına ikinci bir kedi alın ama başka birine vermeyin, sokağa bırakabilir ,,:((

Mustafa2332

Yazdıklarım sanırım eksik olduğu için herkes burada ahkam kesmiş daha önce sahiplendirdiğimiz kişinin kedisi vardı sakinleşir uysallaşır diye ama kediyle hiçbir şekilde uyum sağlamadı 1 yıl beraber kaldılar uyum sağlamadığı dediğim birbirleri ile hiç oynamadılar sahiplendirdiğim kişinin evinde sürekli insan olan bir aile kediyle oyunda oynadılar cana yakınlıkta gösterdiler ama hiçbir şekilde bir uysallaşma belirtisi göstermedi kısırlaştırma konusunda daha önce bir arkadaşımız kedisini kısaltmıştı kedi hasta olup vefat etti onun için o konuda hala soru işaretlerim var

Mustafa2332

Yazdıklarım sanırım eksik olduğu için herkes burada ahkam kesmiş daha önce sahiplendirdiğimiz kişinin kedisi vardı sakinleşir uysallaşır diye ama kediyle hiçbir şekilde uyum sağlamadı 1 yıl beraber kaldılar uyum sağlamadığı dediğim birbirleri ile hiç oynamadılar sahiplendirdiğim kişinin evinde sürekli insan olan bir aile kediyle oyunda oynadılar cana yakınlıkta gösterdiler ama hiçbir şekilde bir uysallaşma belirtisi göstermedi kısırlaştırma konusunda daha önce bir arkadaşımız kedisini kısaltmıştı kedi hasta olup vefat etti onun için o konuda hala soru işaretlerim var

Mustafa2332

Yazdıklarım sanırım eksik olduğu için herkes burada ahkam kesmiş daha önce sahiplendirdiğimiz kişinin kedisi vardı sakinleşir uysallaşır diye ama kediyle hiçbir şekilde uyum sağlamadı 1 yıl beraber kaldılar uyum sağlamadığı dediğim birbirleri ile hiç oynamadılar sahiplendirdiğim kişinin evinde sürekli insan olan bir aile kediyle oyunda oynadılar cana yakınlıkta gösterdiler ama hiçbir şekilde bir uysallaşma belirtisi göstermedi kısırlaştırma konusunda daha önce bir arkadaşımız kedisini kısaltmıştı kedi hasta olup vefat etti onun için o konuda hala soru işaretlerim var

Sabisim

Bence onu önce bir kısırlaştırın illaki sakinleşecektir. Eğer hala saldırganlığı devam ederse mesela Benim Belalı Kedim diye bir program vardı. Orada böyle agresif kedileri sakinleşiyordu bir uzman. Onu izleyin belki fikir olur.