Kuru Mama - Konserve Mama ?

Sevgi_ylzy

herkese merhabalar, sizce kuru mamamı daha sağlıklı konserve mamamı? yada ne farkları var? hangisi daha iyi ? bu tarz konular kafamı karıştırıyor ve ben de sizlere sormak istedim yardımcı olursanız sevinirim.

12 CEVAP

dollfacepersian

Bence yaş mama daha sağlıklı çünkü kediler doğada et ile besleniyor ve su ihtiyaçlarını etten karşılaştıkları için su içme gereği fazla duymuyorlar. Kuru mama ise adı üstünde kurtulmuş suyu alınmış mamalar ve kedilerin doğasına uygun değiller aslında. Yaş mamada ise içindeki su muhafaza ediliyor ve doğadaki gibi yedikleri yemekten karşılamış oluyorlar.
Sadece kuru mama ile beslemek kedi yeterli su içmiyor ise özellikle kısır kedilerde böbrek problemlerine sebebiyet verebilir bu yüzden
Tartar diş çürümesi yaptığı da aslında doğru değil. İster kuru mama ister yas mama ile beslensin diş sağlığını korumak için fırçalamak şart. Ben oğluma haftanın 6 günü bazen 7 günü yaş mama veriyorum ve dişleri gayet sağlıklı. Maddi durumunuz yeterli ise sadece yaş mama yada barf veya homemade ile beslemenizi tavsiye ederim

dollfacepersian

Ayrıca kaliteli yaş mamalar gayet sağlıklı bence. Ben genelde schesir alıyorum, içinde bildiğiniz löp löp taze balık eti var, içindekiler gayet rahat anlaşılıyor bakarak

Ecerana

Kuru mama kedinin önün de hep durması gerekiyor yaş mama ise hafta bir kuru mamanın yanın da ayrı bir kapta verilen bir mama dır yetişkin kediler de yavru kedilerde ise bir konserveyi ben 7 ye bölüp veriyordum çok yemiyor çünkü benim ki ayrıca tabi ki kuru mama yaş mamaya göre bnim görüşüm daha sağlıklı sonuçta konserve yani insanlar için bile sağlıklı olup olmadığı tartışılırken kedilere çok ta sağlıklı bişey diyemeyeceğim ama tabi az az verilirse zararı olmaz diye düşünüyorum

Ecerana

Ayrıca yaş mamaya para vermek yerine yoğurt tavuk eti verebilirsiniz ama kemiği değil çünkü kemik kedinin boğazını filan yırtar ölümle bile sonuçlanır duyuyoruz yani bunları. Ayrıca bn tavuk çorbası falan da veriyorum

Ecerana

Evet siz de haklısınız ama sonuçta hepsi hazır ve kimyasal içeriyor ona göre değerlendirecek olursak ev de kendi yaptığımız kediler için uygun olan yiyecekler den vermemiz lazım bana göre hepsi sağlıksız biri konserve kimyasal içeriyor diğeri kuru o da pakette uzun süre durması için kimyasal içeriyor bn ce karışık vermek daha sağlıklı olur sırf yaş mama vermek hem maddi durumunuzu zorlar hem de yaş mama her öğün de verdiğiniz de ağır olur bn ce sırf kuru da olmaz düşünsenize hergün sandviç yeseniz Bi sulu yemek olsa da yesek dersiniz o yüzden en mantıklısı karışık vermek hergün kuru mamanın yanında farklı tatlar da yaş mama eğer farklı tatlar da yoksa bir gün yaş mama diğer gün peynir diğer gün yaş mama öbür gün yoğurt gibi besleme taraftarıyım ot değil bu hayvanlar sonuçta hep aynı şeyi devamlı vermek bana acımasızca geliyor. Benim mi yaş yemeyı çok sevmiyor bn de iki gün de bir bir tatlı kaşığı kadar yaş veriyorum diğer günler az az yoğurt yumurta türü şeyler veriyorum

Ecerana

Burası hayvanseverlerin bilgi aktarma sitesi sonuçta sizin görüşünüze de saygı duyuyorum sevdiğim canlıların yaşamlarını birileri ile istişare edip tartışmak bilgi aktarımı yapmak bana iyi geliyor

aleynacamgoz

Kuru mama daha sağlıklı, ıslak ve konserve mamalar bi yerden sonra çok fazla verildiğinde zararlı olmaya başlıyor. O yüzden arada bi ödül gibi değişiklik olsun diye falan verilmesi gerek dişleri için kuru mama daha sağlıklı mesela yaş mama bildiğim kadarıyla diş taşı vs oluşturuyor. Kuru mamasıyla karıştırıp da verebilirsiniz konserve mamayı öyle de seviyorlar. Ama dediğim gibi arada verilmesi daha iyi bence ben en azından öyle yapıyorum hem çok ıslak mama verildiğin de ona alışır bu sefer kuru mama yemez hem bütçeye de zarar :)

Sevgi_ylzy

cevaplarınız için çok teşekür ederim :))

dollfacepersian

@Ecerana

Yaş mananın da kuru mamanın da doğalı var. Ben doğal koruyucu ile korunan mamaları tercih ediyorum.
Kedilerin sindirim sistemi bizimki gibi değil, karışık beslenme sindirim sorunlarına sebebiyet verebiliyor. Belli bir düzende süreklilik sağlanması en iyisi bu yüzden bence. Sadece yaş mama neden ağır gelsin ki? Ve zaten maddi durumu yeterli ise sadece yaş mama ile beslemeyi tavsiye ettim yorumumu okuduysanız.

Sadece kuru mama konusunda da dediğim gibi su tüketimi azsa sıkıntı olabiliyor maalesef. Bu yüzden kuru mama ile besleyenlerin su tüketimine dikkat edip yaş mama yada su pınarı ile su tüketimine destek olması daha iyi bence. Tabi ki bence de belli bir düzende arada özellikle ev yapımı yoğurt yumurta gibi gıdaları abartmadan vermek de iyi

Ecerana

Doğal mama ise tabi ki olur. Durumu sürekli yaş mama almaya yetiyorsa alsın bn belki yetmez diye düşünerekten dedim.sizin yorumunuza kötü bişey demedim sonuçta. Ayrıca bn kedilerin karışık beslenmesinden çok ta sağlık açısından bişey olacağını sanmıyorum tabi uzmanlar daha iyi bilir ama vahşi doğada bir kedi bir gün kuş yiyorsa diğer gün başka hayvanın etini yiyor yani karışık besleniyor. O yüzden bir hafta hindili yaş mama verip diğer hafta ciğerli yaş mama vermesinden bir zarar geleceğini düşünmüyorum. Ayrıca bn kuru mama ile besleyip yanında extra başka yiyecekler vereceğini düşünerek yazdım.duyuyorum etrafımda kediye sanki ot muamelesi yapılıyor kedi sırf kuru mama ile besleniyor ben bu düşünce de olan kişilere karşı fikrimi söylüyorum o kadar belki ben yanlışımdır mama konusunda daha araştırmalarım sürüyor inş bir sonuca varıcam

dollfacepersian

@Ecerana

Karışık derken rastgele bir ara şu mama bir ara şu gıda şeklinde olmasından bahsediyordum. Belli bir düzende mesela dediğiniz gibi haftanın 1 gününü belirleyip o gün yaş mama, yoğurt,yumurta vs. vermek bence de gayet uygun olur. Ne verilecekse belli bir düzende olması daha sağlıklı diye düşünüyorum. Mesela ben haftanın 6-7 günü 85 gramlık konserve mamanın 3 de birini veriyorum + 50 gram kuru mama veriyorum. Oğlum bu düzene alıştığı için herhangi bir sorun olmuyor. Yaş mamayı da oğlumun alıştığı farklı farklı çeşitlerde veriyorum.

Burası dediğiniz gibi hayvan severlerin bilgi aktarma sitesi,bende sizin gibi fikrimi söylüyorum. Tabi ki hepimizin doğru bildikleri farklılık gösterebilir normal olarak. Bende size saygı duyuyorum. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak bence de iyi oluyor

Ecerana

Aynen size katılıyorum inş konuştuklarımız arkadaşa yardımcı olur ortak nokta da buluşmamız beni sevindirdi açıkcası etraf bilinçsizce hayvanlara herşeyi verenlerle dolu