Ağızda Yara,Yüzde Şişlik,Kusma

burcuzk

5 aylık kedimin ağzında yara çıktı geçer gibi olup diğer tarafına da yayıldı veterinerimiz mama değişikliğinden dedi ama kusmayla yüzünde şişliklerde oluşmaya başladı.tavuklu mamadan somonlu mamaya geçmiştim acaba somonlu mamaya alerjisi mi var?

2 CEVAP

tommyse

ağızındaki yara diş eti ve ya diş etraflarındaysa gingivit olmuş olabilir ama veterineriniz mama değişikliği diyorsa bi başka veterinere götürebilirsiniz mama kavı ve etrafı hijyenik olmadığından da enfeksiyonel bir yara olabilir hatta mamaya olan alerjenik bir reaksiyonda olabilir. Bir başka veterinere götürerek konuyla alakalı bilginizde artar ağız yaraları ciddi bir sorunun başlangıcı olabilir atlatacağı geçici bir hastalıkta olabilir

geçmiş olsun 🐾

aslihan_e

Calivirüs gibi bir problem oluşmuş olabilir. Bazı kediler viral enfeksiyon kapınca yüzleri şişer, gözleri küçülür ama belirgin bir şişme varsa orası ayrı tabi ki. Biz kedimizin biri hasta olunca yüzünden korkuyoruz mesela, çok şişiyor, göz rengi de değişiyor. Siz isterseniz mamayı kesin, düzelme olacak mı görürsünüz ama viral enfeksiyon bile olsa eğer ki ciddi bir şey değilse genelde kusmaları ikinci gün devam etmez zaten.