Kedisi Büyüme Geriligi Olan Var Mı ?

Blueepoint

Anket

Evet
(1 oy)
Hayir
(1 oy)
Toplam (2 oy)

Merhabalar 50 günlük kedime 400 gr olduğu için büyüme geriligi denildi daha önce bu durumu yaşayan var mı ?

2 CEVAP

aslihan_e

Büyüme geriliği nadiren büyük problemlere neden oluyor. Yemesi içmesi yerindeyse, kakası normalse yapabileceğiniz şey gelişimini desteklemeye çalışmak. Bu yüzden hayatını kaybeden yavrular gördüm ama dediğim gibi onlar çok nadirdir. Çoğu, yetişkin olana kadar farkı kapatır ve diğer kediler kadar güçlü olabilir. Erken ve sık doğum yapan kedilerin yavrularında daha çok görülüyor. Ayrıca yeterli sürede ve miktarda anne sütü alamadıysa da oluşabiliyor. Özellikle ön koltuk altındaki memeyi emerek büyüyen ve en son doğan yavrular risk altındadır. Zaten annesi sizde değilse yani o yaştaki bebek emmiyorsa sorun yaşaması normal sayılabilir. Yavruyu anne sütten kesene kadar ayırmamak gerekli. Anne kedilerin yavruyu erken terk etmemesi için kısırlaştırma da önemlidir. Kısır bir kedi yavrulara çok daha uzun süre bakar ancak kısır olmayan bir kedi bir ay bakıp sonra yavruyu istemeyebilir. Bazı kediler bir an önce eskileri uzaklaştırıp yeni yavru yapmak istiyor hormonlarının etkisiyle. Kısırlaştırdığım kedimse çocuklarına 1 yaşlarına kadar baktı, 5 ay emzirdi. Hâlâ da arada yalıyor, mama bulunca yemiyor, onları çağırıyor, onlar doyup çekilirse yiyor. Kısır olmasa asla bakmazdı.

Blueepoint

Çok teşekkür ederim içim rahatladı kimseden net bir yanıt alamıyorum. Yemesi içmesi oynaması yerinde hareketli bıcır bıcır bir çocuk 🥰 ins arayı kapatırız