Kedilerimiz Gimcat Yaş Mamayı Sürekli İstiyor, Ne Yapabilirim? - Anketli Konu

eacikyurek

Anket

Acana vermeye devam etmek.
(1 oy)
Gimcat vermeye geçmek.
(2 oy)
Acana vermeye devam etmek, ara sıra Gimcat vermek.
(3 oy)
Toplam (6 oy)

Merhaba,

Birisi 1 yaşında dişi Zeytin adında, birisi yaklaşık 1,5 yaşında Şef adında erkek iki kısır kedimiz var. Beslenme olarak kesin bir düzenimiz yok diyebilirim. Günün belli zaman dilimlerinde öğün diyebileceğim şekilde seslerinden veya davranışlarından mama zamanı geldiğini anlıyoruz, kuru ve yaş karışık hazırlıyoruz. Az ve sık yiyorlar, biraz fazla verirsek tabakta bırakıyorlar ve kalan mama eskiyor. Haricen atıştırma şeklinde tabakta taze bulundurduğumuz kuru mama olan tavuklu Pro Plan'den yiyorlar.

Yaş mama olarak kuru mama ile karışık vermek için Şef'e Acana tavuklu alıyorken, Zeytin'e yavruluk döneminde Royal Canin alıyordum. Zeytin yetişkinliğe geçince kolaylık olması açısından ikisine de Acana veriyorum. Evimize yakın olan petshop artık Acana tedarik etmiyor, internetten 24'lü olarak sipariş ediyorum. Bir defa paket gelene kadar elde mama bulunması için petshoptan alternatif olarak Gimcat fileto tavuklu almıştım. Acana'ya kıyasla çok sevdiler, gözle görülür derecede iştahlı yiyorlardı. Görsel olarak bakılınca ezme Acana'ya kıyasla Gimcat daha albenili duruyor; sulu ve bariz beyaz et. Fakat günde toplam iki konserve Acana (85 Gr x 2) yeterli geliyorken Gimcat'i günde 5-6 kere ısrarla istiyorlardı. Günde 3-4 konserve (70 Gr x 4) açıyorduk, tabiri caizse bağımlılık haline gelmiş gibiydi ve bizim için yorucu oluyordu. Yedikleri içtikleri gözüme batmaz elbet ama maddi olarak bakınca yakın fiyata 85 Gr x 24 Acana, 70 Gr x 24 Gimcat'e kıyasla daha cazip görünüyor. Fakat Gimcat ile daha mutlu olmaları ama sürekli istemeleri kafamı çok karıştırıyor.

Bu durumda ne yapmalıyım, nasıl bir yol izleyebilirim? Anket şıkları haricinde neler önerebilirsiniz?

4 CEVAP

DamlaRosy

Acana çok güzel bir tercih. Benim kedimde acana dışında bir çok yaş mamayı daha çok seviyor ve daha çok iştahlı yiyor. Sağlıklı şeylerin tadı kötüdür hesabı :D Onlar ne kadar fazla isteselerde yaş mamayı fazla kaçırmayın günlük alması gerektiği kadar verin. Obeziteye veya başka hastalıklara kadar gider. Yaş mama verin çok sağlıklı ama sadece aşırıya kaçmayın. Kuru mama içinde geçerli. Minnoşlar hep daha fazla isterler beğendikleri şeyi :)

ilaydacakir

Her gün yaş mama verince bir sıkıntı olmuyor mu? Ben emin olamadığım için haftada bir moochie çorba, acana ya da nd yaş mama veriyorum çok seviyor eğer bi zararı yoksa haftada birkaç kez vereyim o zaman sevinsin yavrum

HaydutveNazli

bizim veterinerimiz yaş mamayı çok önermediği için çok nadiren veriyoruz. Acana konserveyi büyük kedim yemek istemiyor, Gimcat i o da seviyor ama çok az veriyorum. ayda 1 max 2

duman2707

ikiside iyi marka bence birde alternatif olarak schesir var
acanayı benim kedilerimde daha az iştahlı yiyorlar ben ezme olmasından kaynaklı diye düşünüyorum çünkü bebeklikten beri öyle filetolu parçalı mamaya alıştılar bizimkilerde schesir bağımlısı ara ara gimcat te alıyorum