Kedi İdrar Yolu Tıkanıklığı

Sena13

Merhaba. 3.5 yaşındaki erkek kedim dün kumuna gidip çişini yapamadığında veterinere götürdük. Kan ve üre testleri normal çıktı. Ultrasondan gördük ki taş var. İdrar yolunun tıkanık olduğunu fark ettik ve veteriner penisinden tıkanıklığı içeri doğru ittirdi ve mesanesinde bastırarak çişini yaptırdık ama çok zorlandığı içn penisi açık yara gibi gözüküyor. Eve geldiğinden itibaren penisinden kanlı çiş damlatıyor. Sürekli. Kumuna gidiyor ama hala çişini yapamıyor. Ne yemek yiyor ne su içiyor, zorla yedirdiklerimizi ve ilaçlarını da kusuyor diye veteriner bugün kusma önleyici iğne yaptı. Antibiyotik ve buscopan da veriyoruz ama hiçbir gelişme göremiyoruz. Her türlü öneriye açığız, korkuyoruz.

12 CEVAP

Sena13

Önerileriniz için teşekkür ederim. 7/24 çalışan bir veterinere götürdük, sonda takıldı ve idrar mikroskopta incelendiğinde struvit kristali olduğu öğrenildi. Çok kanlı bir idrar gelmiş mesane çok fazla zarar görmüş, ilaçlarla temizlendi içerisi. İdrarın renginin normale dönmesi bekleniyor, ona göre tedavi süreci belirlenecek. Önceki veterinerin idrar kanalını bulma konusunda zorlandığını görmüştük zaten ama bu veteriner de öncekinin sonda takamayacağını düşündüğü için bu işlemi yapmadan beklememiz gerektiğini düşündüğünü söyledi. Kendimizden çıkan yoğun kanlı idrarı görünce iyi bir karar verdiğimizi düşünüyoruz. Umuyoruz ki süreç bu şekilde tamamlanır ve dişileştirme operasyonuna gidilmez.
Tekrar herkese teşekkür ederim, benimle aynı durumda olanlar için sürecin devamını da yazmaya çalışacağım.

Ahudr

Çok gecmiş olsun ama degisik bir yöntem uygulanmış sanki ilk defa duydum bunu genelde iğne yapılır sonda takilir falan ayrıca kusma normal degil bildigim kadariyla böbreklere vurdugunda kusma oluyor.Ne kadar süredir çis yapamiyor acaba gec kalinmiş olma ihtimali var mı ? Ve son olarak lütfen 7 24 açık başka bir veteriner varsa ona da gidin bu gittiginiz veterinerin uygulamasi bana çok normal gelmedi.

Esn1177

Istanbuldaysaniz Kadikoy Ziverbeyde Bariş veteriner klinigi ve Egemen Bey var tavsiye ederim klinik 7-24 açik

kj0122

1 yıldır bu şikayetle bizde uğraşıyoruz öncelikle mamada kesinlikle urinary mamaya geçiş yapmalısınız bu çok önemli taşların çözelmesi için

Tam tıkanma olması için 24 saati doldurması lazım yani 1 gün şeklinde idrar çıkışı yapmıyorsa gözlemde tutun bize hekimimiz lasix 40 mg önermişti 4’te 1’i kadar 4’e bölüp 3 gün 1 tane uyguladık çok güzel idrar söktürüyor hekiminize danışıp kullanın derim her zaman değil sadece tam tıkanma farkettiğinizde böbrekleri yorar yoksa

Birde kotervin adı altında bir ilaç var o da 3 4 ayda bir tamamen idrar kesilmesinde kullanılıyormuş biz daha ona başlamadık damla damla idrar yaparsa başlanıyormuş aman dikkat edin dediğim gibi veterinere sorup öyle ilaç takviyesine başlayın yoksa taşlarda çoğalma riskini arttırmayın akutsa ters reaksiyonla kroniğe çevirmesin durumu geçmiş olsun

Esn1177

Istanbuldaysaniz Kadikoy Ziverbeyde Bariş veteriner klinigi ve Egemen Bey var tavsiye ederim klinik 7-24 açik

Esn1177

Istanbuldaysaniz Kadikoy Ziverbeyde Bariş veteriner klinigi ve Egemen Bey var tavsiye ederim klinik 7-24 açik

Esn1177

Istanbuldaysaniz Kadikoy Ziverbeyde Bariş veteriner klinigi ve Egemen Bey var tavsiye ederim klinik 7-24 açik

Esn1177

Istanbuldaysaniz Kadikoy Ziverbeyde Bariş veteriner klinigi ve Egemen Bey var tavsiye ederim klinik 7-24 açik

Esn1177

Istanbuldaysaniz Kadikoy Ziverbeyde Bariş veteriner klinigi ve Egemen Bey var tavsiye ederim klinik 7-24 açik

Esn1177

Istanbuldaysaniz Kadikoy Ziverbeyde Bariş veteriner klinigi ve Egemen Bey var tavsiye ederim klinik 7-24 açik

Esn1177

Istanbuldaysaniz Kadikoy Ziverbeyde Bariş veteriner klinigi ve Egemen Bey var tavsiye ederim klinik 7-24 açik

Ahudr

Kesinlikle disilestirme operasyonuna gerek yok diyen veteriner bulana kadar aramayı ihmal etmemeli çünkü gerçekten o bile care degilmis bos yere hayvanin izdirap cekmesine sebep oluyor gibi gorunuyor bu operasyonu yaptirip yine de ayni sorunu yasadigini söyleyen kisi sayisina bakilirsa.Bu gibi durumda bence diyet degisikligine gidilmedi hatta imkani olan herkes biraz maliyetli cunku ama bu tedavilerin masrafini da dusunursek ayni hesaba gelebilir holistik veteriner ile devam edilmeli sureci iyilestirme asamasinda.Tekrar çok cok gecmis olsun yavruya acil sifalar dilerim umarim son olur bir daha yasanmaz bu gibi durumlar.Musait oldugunuzda da sizden ricam kedinizde buna sebebiyet verdigini dusundugunuz mamadir evden verilen ek gıdadır su icmemedir vs her neyse bunlar hakkinda da fikirlerinizi ve deneyimlerinizi paylasmanız