Evden Çıkmayan Kediye Kuduz Aşısı Gerekli Mi?

Rosier4

Kedim evden hiç çıkmaz sadece veterinere gidiyor onun dışında hep evde bu zamana kadar 2 kez kuduz aşısı oldu hala yaptırmama gerek var mı başka kedilerle de teması yok bana gereksiz gibi geliyor evden çıkmadığı için ve başka hayvanlarla da teması yok.

5 CEVAP

kj0122

Bizim kedimizde düzenli olarak tüm aşılarını oluyor kuduz karma iç dış parazit bildiğim kadarıyla kuduz aşısı sadece hayvanlarda kuduzu önlemekle kalmayıp diğer enfeksiyon risklerinide ortadan kaldırıyor evdede olsa dahi eksik etmeyin derim kedinizin sağlığı için sağlıcakla. 😊

aslihan_e

Kuduz aşısı kuduzdan koruyor, karma aşı üç viral enfeksiyondan koruyor, başka faydaları yok. Ben kuduz aşısı yaptırmıyorum açıkçası çünkü sarkom oluşturma ihtimali en yüksek olan aşı. Kimliği varsa yönetmeliğe göre her yıl yaptırmak zorunlu. Yaptıranlara da saygı duyarım.

kj0122

Detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim @aslihan_e kuduz karma aşılarını yılda bir kez olcak şekilde yaptırıyorum iç dış paraziti içinde 2 ayda bir olcak şekilde

Böyle bir durum söz konusuysa bende ufak bir soru soracağım iç dış parazit aşısını evde uygulama sistemi çıkmış damla hap şeklinde aşıyı bırakıp bu yöntemi denemeliyim sizce tavsiyeleriniz önemli ilk kedim bende sürekli araştırma içerisindeyim teşekkürler.

Mini2019

Ben kuduzu 1 kez yaptırdım. veteriner evden çıkmadığı ve hassas olduğu için gerek yok dedi. isterseniz 2 3 yılda bir titre baktırın, gerekmiyorsa hiç yapmayız dedi.

karma aşıyı da 3 yılda bir yapalım dedi. Zaten bizde tüm virüsler var, ama yine de karma yapılması lazım dedi.

Cennet29

Ben kedime ilk yıl yavrulukta 2 doz karma 2 doz lösemi yaptırdım. 1 yaştan sonra yılda 1 kere karma yaptırıyorum. Kedim dışarıda çıkıyo 3 yaşında ama kuduz hiç yaptırmadım. Yapılması gerekiyormuş ama ben tercih etmedim