Kedimi Kısırlaştırmak İstemiyorum??

Smileworld

Merhaba benim 6.5 yaşında erkek schottisch kedim var . 4 yaşında iken sahiplenmiştim . Kısır değil ve doğuştan anomalisi var , kısa kuyruk yamuk ayaklar . Kedim anomalili olduğu için ben hep operasyonlardan korktum ona birşey olur diye. Şimdi ki veterineri kısırlaştırma hayvanların ömrünü uzatıyor dedi ama illaki kısırlaştiralim demedi bana bıraktı. Birde kedimde testesterona bağlı kepek ve yağlı kuyruk sendromu var . Kafam çok karışık benzer tecrübe yaşayan var mı ? Kısırlaştırmazsam ona bir zararı olur mu ?

3 CEVAP

aslihan_e

Kızgınlık belirtisi gösteriyorsa kesinlikle kısırlaştırın ama kedi yaşlıysa ve belirti yoksa sorun olmuyor. Yine de kuyruğundaki problem ciddiyse düşünün bence. Bir de prostat ve kanser ihtimalini düşürüyor kısırlaştırmak.

OzlemCeylan

Kısırlaştırmanin hiçbir zararı yok kedi sahibi olmayan insanlar yazıktır desede başka evet ömürleri olmak üzere çok şeye faydası var en başta bizim için çünkü idrar yapma, kapıya gidip çıkma istegi, sinir vb durumların önüne gececektir. Tabiki kisirlastirdiktan sonra erkek kedilerde böbrek sorunları oluyor onun önüne kısır kedi maması tüketerek geçebilirsiniz yaş maması bile kısır olmalı (normalle kısır arasında hiçbir fiyat farki yok) tabi en sağlıklı bilgiyi veterinerinizden ogrenebilirsiniz

Sabisim

Bence kan testi ve biyokimya yaptırdıktan sonra gaz anestezi ile kısırlaştırabilirsiniz. Erkek kedilerde bu süreç çok daha kolay geçiyor. Kızgınlık stresi de bazı hastalıkları tetikleyebilir. Eğer kısırlaştırırsanız kedinizde rahat eder.