Kedi Karma Aşı

Mia1roz3

Merhaba sokaktan kedi sahiplendim iç dış ve kuduz aşısı oldu 2 gün falan önce, 2 gündür evde benimle evdeki kedimle bugün bi tanıştırıcam ama karma aşısı yok o sorun olur mu? 5 gün sonra faln yapabiliriz dedi veteriner ama sorun olurmu evdeki kedimle tanışınca? Zaten box içinde göstericem şimdilik

10 CEVAP

Mslna01

Karşılaşmalarında bir problem yok sorun olmaz ama kedinin kendi sağlığı için bu aşının yapılması çok çok önemli ama yine de dikkat edin birbirine zarar vermesinler

aslihan_e

2 günlük kediyi kendi kedinizle yan yana getirmeyin. Balkonumuzun tavanıyla demiri arasındaki küçük boşluktan giren yavru kedi 10 gün sonra hastalık belirtisi gösterip 2 gün içinde gençlik hastalığı yüzünden öldü ve sonrasında kendi kedim de kapmış onu da kaybettim. Aşısını yaptırın, bekleyin birkaç gün daha hastalık belirtisi gösterme riskine karşı. Hastalığı varsa aşıdan birkaç gün sonra belirti gösterecektir. Zaten sokaktan gelen kediye hemen karma aşı yaptırmak doğru değil, hastalık taşıyorsa aşı daha kötü hale getiriyor. Hatta gençlik hastalığı taşıyorsa aşı ölümünü hızlandırır. 7 gün sonra yapılacak olması daha iyi. O zamana kadar bir rahatsızlığı varsa belirti gösterir. Tabi inşallah sorun yoktur ama ihmale gelmeyecek bir konu bu.

Mslna01

Karma aşı içinde 3 adet bileşen bulundurur gençlik hastalığı gibi vs herhangi bir sorun yaratmaz ama dikkatli olunması da ve hemen yapılmasında fayda vardır

aslihan_e

Hayır, viral hastalık aktifleşene kadar kanda belli olmuyor.

aslihan_e

Zaten hastalık taşıyor olsa karmayı yapınca birkaç gün içinde aktifleşiyor o yüzden evet 3-4 gün sonra yan yana getirebilirsiniz.

Mia1roz3

Kuduzdan 1 hafta sonra falan yapabilirlermiş de 5 gün sonra yapılcak ama cuma gününe kadar hiç karşı karşıya getirmiyim mi nasıl olucak öyle bilmiyorum

Mia1roz3

Teşekkür ederim

Mslna01

Rica ederim

Mia1roz3

Evet zaten bu kedi cins sokağa atılmış 10 gün kaldı veteriner de kısırlaştı kuduz aşısı iç dış parazit oldu. Ben veterinerden aldım tekrar kendi veterinerime götürdüm orada da kanları alındı ultrason ile incelemdi çok şükür bir rahatsızlığı yok. Sadece derisi kepek gibi döküyor şuanda, ve karma aşısı yok box içinden kendi kedime gösterdim ama karma aşı olana kadar göstermicem. Ama heralde gençlik vs başka hastalık olsa o kadar tahlilde çıkardı bence?

Mia1roz3

7 gün oldu bugün karma aşısını da yaptırdım biraz daha beklicem kendi kedimle yan yana getirmem bi 4 gün daha . Ondan sonra sorun olurmu 10 güne yakındır kediyi gözlemlemiş oluyorum