Bağırsakları Alerjik Tepkime Veriyor, İlaç Dışında Yapabileceğim Bir Şey Var Mı?

Onyedi

Veterinere götürdüm, önce alerji ilacıyla başladık ama pek fayda etmedi, sonra ayda bir kortizon önerildi ama kedimiz zaten çok zayıf bir vücuda sahip olduğu için bağışıklık sistemini bastırmanın uygun olmadığını düşündük. Alternatif bir çözüm ya da en azından semptomlara iyi gelebilecek besinler önerebilir misiniz diye merak ediyorum.

Belirtiler:

-Sürekli kaşıntı

-Tüylerini yolma

  • Korkunç kaka kokusu, sürekli ishal

-Diğer kedilere göre boyutu küçük kalıyor

-Cildi sürekli kendisini ısırp, kaşımasından yara kabuklarıyla dolu

Bilgi:

-3,5 yaşında

-Dişi

-Kısır

Bu sorunlar onu 2,5 aylıkken sokaktan aldığımızdan beri devam ediyor. Veteriner hekimin önerisiyle denediğimiz hiçbir şey işe yaramadı. Kendisine test yapıldı ve alerjik bağırsak sendromu teşhisi konuldu ancak yukarıda da belirttiğim gibi alerji ilaçları onu iyileştirmedi. İlginiz için teşekkürler.

14 CEVAP

Fistik23

Alerji maması kullanma konusunu veterinerle konuştunuz mu bağaşıklığını güçlendirmek istiyorsanız Viyo immu kullanmanızı tavsiye ederim ben bu gibi bir durumla karşılaşmıştım ama bağırsakla ilgili değildi galiba test yapılmadı yaralara baktı kortizon ilaç verdi ishalli içinde interneten Viyo immu sipariş vermmizi söyledi sabahları aç karnına Viyo akşamları kortizon verdik 1,5 hafta sonra kaşınma ve yaralar geçti bu arada mamayıda değiştirdik mamadan değiştikten sonra olduğu için bizim vet kortizonun yanında bağaşıklık güçlendirici kullanmayı tavsiye ediyor bide yaraları için ağrı kesici vermişti onuda kullandık toz halinde antiboyotikde vermişti yanlış hatırlıyor olabilirim antiboyotikği ama ağrı kesici vermişti onu net hatırlıyorum

Fistik23

Kediniz ishal olduğu için susuzluktan dehitrasyon geçire bilir Viyo immu sıvı şeklinde ek besin mama probiyotik ishalini avaşlatabilir belki yavaşlatamazsanız serum taktırmanızı tavsiye ederim. Araştırma hastanesinede götürebilirsiniz. Allah acil şifalar versin

Sezgek

Bu kadar ciddi olmasa da alerji ile uzun süredir savaşan biri olarak yaşadıklarımı paylaşacağım öncelikle doğru mamayı bulmak çok önemli ve hiç de sanıldığı kadar kolay bir iş değil ne yazık ki kimisinde tahıl alerji yapıyor kimisinden farklı bir şey mesela ben kızımda tahıl alerji yapıyordur diye nd brit care virbac gibi mamalar denedim daha kötü yaptı dolayısıyla bize et oranı çok yüksek mamalar yaramıyor daha sonra tavuğun ciddi kaşıntı yaptığını biliyorum tavuklu mama dahi almıyorum en önemlisi dışarıdan besin veriyorsanız asla vermeyin evet bazen bizimki de çok istiyor yalvarıyor ama dayanıyorum katı oluyorum bu konuda stres dahada kaşınmasına neden oluyor bu boyutta bir kaşıntı için yakalık kullanmanızı öneririm cristalin yoksa elinizde kesinlikle alın gerçekten çok iyi bir solüsyon tüylerin çıkmasını da destekliyor ayrıca içeriği temiz bir dezenfektan yaralara rahatlıkla sürebilirsiniz kedinizin yalamasında da sıkıntı yok gözünü kulaklarını da silebilirsiniz günde iki kere cristalin ile silmenizi öneririm aklıma gelenler bunlar umarım en kısa sürede iyileşir

Ahudr

Hangi alerji mamasini kullandiniz ogrenebilir miyim

Ahudr

2.5 ayliktan 3.5 yasina kadar bu sekilde gelmesi de cok ilginc bir durum gercekten

Ahudr

Biraz bize bu sureci anlatirmisiniz ilk sahiplendiginizden itibaren hangi mamalari yas kuru hangi maltlari kullandiniz ayrica kedi kumuda dahil bi kisa ozet gecerseniz size dah cok yardimci olabiliriz belki

Mini2019

alerjik bağırsak sendromunu duymamıştım...
KEDİ İBD bunu bir araştırmanızı öneririm. Genelde kanda görülmez ve gerçekten zorlu bir hastalıktır.
Eğer kendi kendinize bir tanı yöntemi seçecekseniz süreç birazz uzun. Alerji testinizi paylaşır mısınız ? görebilir miyiz ?
öncelikle neye alerjisi varmış görelim...
Z/D ya da hipoalerjenik bir mama kullanıyorsanız bunlar sürekli ishale sebep olabiliyor...

mamayı tamamen kesip 3-4 gün boyunca haşlanmış yağsız et verdiğinizde durum ne oluyor denediniz mi ?

probiyotik verdiğinizde ishalde değişme oluyor mu ?

Kaşıntı ve yolmalar ara ara durup tekrar başlıyor ve patlama şeklinde kaşıntı durumları var mı ?

bence böyle durumlarda farklı veterinerlere de danışmak lazım. bazen bir vet. yetersiz kalıyor..

Bizde depo kortizondan başka bir şey fayda etmiyor. en son çare bağışıklığını yükseltip kortizon.

Sezgek

Brit care benim kendimde ishale neden olmasa da diğer kedilerde ishale neden olduğunu duymuştum ama mesela ilk başta sorun yoktu ama daha sonra benim kedimde brit care kaşınmayı daha da çok arttırdı hills denemediyseniz bir yerden bulabilirseniz derma olanını bir denemenizi öneririm

Ahudr

Brit care hangi serisini kullaniyorsunuz tam adini yazabilir misiniz.Kedilerde en yaygın alerjiler tavuk ve tavuk yagi soya ve soya yaği bunlsr başı çekiyor.Bu arada soyaya alerjisi olan kedilerin bezelye ve fasulye gibi gidalarada alerjisi oluyor aklinizda bulunsun.Alerji maması olarak piyasadaki en ideal mama hillsin tabi cocugun tahıl alerjisi yoksa ki bu düşük bir ihtimal diğerlerine göre.

Onyedi

Çok teşekkür ederim, ilaç ve alerji için kullandığımız mama işe yaramamıştı, ben bir Viyo immune'u araştıracağım, sonunda Kortizon başlamamız gerekir sanırım.

Onyedi

Öncelikle herkese çok teşekkür ederim, veterinerin önerisi ile Brit Care kullanıyoruz, bu kadar uzun sürmesi kronik olmasına bağlandı, ilk aldığımızda sokak kedisi olduğu için karnabahar dahil her şeye nerdeyse saldırırdı ancak sonrasında tamamen kuru mamaya geçirdik, maalesef markayı hatırlayamıyorum ancak veterinerden almıştık, ishalini sokaktan yeni gelmesine bağladık, bir süre sonra parazitler temizlenir geçer diye düşündük ama öyle olmadı ve veterinere götürürken ilk şikayetimiz buydu. Daha sonrasında kaşınmalar ve yaralamalar başladı bu sefer probiyotik besin takviyesine başladık (toz ve sıvı karışımı) fakat bir işe yaramadı ve mamamızı değiştirdik. Neye alerjisi olduğuna dair testler yapılmadı, hekimimiz kedimizi inceledikten ve yanlış hatırlamıyorsam kan testinin sonucundan sonra Alerjik Bağırsak Sendromu olduğunu söyledi. En sonunda Kortizon önerildi ancak belirttiğim gibi bağışıklık sistemi hayli zayıf, bu yüzden tercih etmedik. Brit Care mama, ve yaraları için solüsyon kullanıyoruz neyse ki şu an ki durumu ideale hiç yakın olmasa da iyi, yapabileceğimiz daha fazla şey olmasını umdum ama artık tek çare Kortizon gibi görünüyor. İlgileriniz için çok teşekkür ederim.

Mini2019

Neye alerjisi olduğunu bilmeden gerçekten çok zor.
Ben alerji testi yaptırdım. Neye alerjisi var biliyorum ama kaşınmasını bitiremedik.
Mesela test yaptırmadan hipoalerjenik mamayı verip kaşıntısını azdırıyormuşum..

Teşhis ne olursa olsun işin sonu kortizona çıkıyor. Ama bağışıklığını yüksek tutmak lazım.

Bir de apoquel diye bir ilaç var. Kortizon gibi çalışıyor. Kullandım, iyi geldiğini söyleyemem ama dermatologlar öneriyor nedense…

Mantar olabilir mi rahatsızlığı?

zey940

Britcare çoğu kediyi ishal yapıyor. İshalinin geçmesi için önce mamayı değiştirmenizi tavsiye ederim. Alerji konusunda baya tecrübeli arkadaşlar cevap vermiş umarım bir çözüme ulaşır sorununuz.