Annemi Kedi Sahiplendirmeye Nasıl İkna Ederim.

cat20

aslında dışarda beslediğim gözüm gibi baktığım bir kedim var adı minnoş ancak dışarda bakmakla yetinemiyorum eve kedi almak istiyorum bi kaç tane sahiplendirme kedi buldum ancak annemi nasıl ikna ederim bi fikrim yok annem aslında kedileri çok sever ancak pis olduklarına inanıyor acaba ne yapıyım kedileri çok seviyorum tüm bilgileri topladım 2 senedir araştırıyorum ancak henüz anneme durumu açıklamadım sizce ne yapmalıyım çok merakediyorum lütfen bana yardım edin ben kedilri çok seviyorum bana bilgi verin enkısa zamanda ğer annem izin verirse kedimin fotoğrefını atarım ama sizin yardımınıza ihtiyaçım vae nolurrrrrrr

14 CEVAP

MinelG

Benim annem de çok seviyor ama dokunamıyordu.Yıllarca bende ikna edemedim ama sonra köyde gözü yaralı bir kedi bulduk kötü haldeydi kıyamadı ve almama izin verdi :) kolay değil açıkcası bütün bakımıyla ben ilgileniyorum ilgilenmek zor gelmiyor ama en ufak bir pisliğini gördüğünde arada kavgalar oluyor.Kediler temiz gayvanlar ama etrafı kirletebiliyorlar.Örneğin saksıları çevirebiliyorlar,eşya kırabiliyorlar,mevsiminde tüy dökebiliyorlar,kusma gibi bazı hastalık durumları olabiliyor e kızgınlık dönemi de var.Aileniz bunların birine bile büyük sıkıntı çıkarırsa lütfen sahiplenmeyin kendi evinize alırsınız.Yoksa hayvan da çok sıkıntıya girer siz de.Her türlü ihtimali düşünüp öyle sahiplenin :)

Zurtikvesbl

Siz de öyle yapacaksınız diye değil genel olarak söylüyorum. Maddi sebeplerle terk edilen kediler gördü bu gözler. Çok tatlı çok şirin aman çocuk da hevesleniyor diye kızına karne hediyesi alan komşumuz sandı ki sıfır masraf yaşayacak yavru. Ve bir kaç ay aşılarını yaptırıp veterinere 50-60 mamasına kumuna da bir o kadar ödedikten sonra(ki bizim aylık masrafımız daha fazla) mamadan kısıp aşılarını bıraktı. Önce parazit kaptı sonra hastalandı yavrucak. Tam tedavi masraflarından şikayet ederken bir de üstüne kızgınlığa girmesi tuzu biberi oldu. Yazın bağa götürüp orada da bıraktılar. Sizin maddi gücünüz yoksa (öğrenci olma ihtimalinizi düşünerek) aileniz de destek vermeyecekse biraz daha bekleyip ihtiyaçlarını karşılayabilir hale geldikten sonra sahiplenmenizi tavsiye ederim.

MinelG

Ailenize hiçbir pisliği yok vs demeyin çünkü saydığım durumlardan herhangi biri olunca sen bana böyle dememiştin durumuna dönüyor :) her türlü ihtimali anlatın bunlara rağmen kabullenirse alın.Böyle temiz deyip alıp herhangi bir sorun çıkınca sokağa bırakılan çok kedi var :(

felishuman

Ben de bu sorundan muzdariptim. Annem dünyanın en titiz insanı diyebilirim:) Kedi muhabbetine bile tahammülü yoktu. Çünkü kedilerin pis olduğunu düşünüyordu. Ben de iyice araştırdım, didik didik ettim kediler hakkında her şeyi. Sonra yavaş yavaş anlattım anneme. Birden anlatınca olmuyor tabii birkaç senedir uğraşıyorum:) Yumuşamaya başlayınca açtım en tatlı kedi videolarını izlettim, fotoğraflar gösterdim. Ve çok stresli dönemlerden geçtiğim için kedi sevmek, onunla ilgilenmek benim için terapi gibi oluyor bunun farkında olduğundan da yumuşadı. Artık kedilerin temiz olduğuna ikna oldu, benimle birlikte videolar izledikçe içi gidiyor onun da:) Ben bu şekilde ikna ettim. Yaklaşık 1 ay sonra eve geliyor kedişimiz. Bakımını vs de kendim karşılayacağımı söyledim bu arada. Sorumluluk almanız çok önemli. Ama bu yaşa gelmiş insanlar belli konuda görüşleri oturmuş artık, ikna etmesi baya zor oluyor. Kolaylıklar diliyorum size:)

Ecerana

Valla benim ailem de karşıydı kediye. Ama ben eve kedi alamadığım için yazın kümes hayvanı alıp kışın köyde kümese koyuyorum. Her sene civciv alıyordum. Sonra Bi sene ördek aldım ve aşırı pis Bi hayvan balkondan kaç ay kokusu gitmedi daha sonra tavşan aldık büyüyünce köydeki evimize koyduk. Annem o hayvanların pisliğini görünce kediye ikna oldu kedi her tuvaleti geldiğinde kumun gitmesine şükreder hale geldik diğer hayvanlar sağolsun çok pislettiler. Ama bnde şu sorun vardı. Babam sevmiyordu. Annem seviyordu ama evde beslemeye karşıydı bizde abimle onlardan habersiz alıyorduk babamla annemde kabulleniyodu bişey diyemiyorlardı. Ama şu da var kedi öyle habersiz alınacak Bi hayvan değil önden konuşmanız lazım bn anneme söyledim ama babama söylememiştim alacağımda babama aldıktan sonra gösterdim babamda odadan çıkmasın dedi. Öyle ikna oldu ama tabi o iş öyle olmuyor :D kedinin girmediği yer kalmadı evde babam hala çok haz etmez ama kabullendi artık gene evin içinde olmasına karşı ama yapacak bişey yok

lodoss

benim anneme kabullendirmek imkansızdı ama şu an evin en sevilen üyesi o annem severken çıldırıyor. evde en istemeyen kişi eve aldıktan sonra en çok seven kişi oluyor. bizimki eve ilk geldiğinde hemen kumuna gidip yapmıştı çok temiz hayvanlar tırmalama tahtasından çok halıları koltukları tırmalayabiliyorlar mutfak tezgahına çıkabiliyorlar kızgınlık dönemlerinde miyavlayıp koku bırakıyorlar böyle durumlarda ailenizin tepkisi evden atmak olursa hiç sahiplenmeyin çünkü yasak ne bilmiyorlar eğitilmiyorlar ama onlarda zamanla seveceği için bunlar gözüne batmaz diye düşünüyorum. büyük bir sorumluluk istiyor bebek gibiler size muhtaçlar ilgileri sevgileri aşıları bakımları eksik olmamalı size bağlandıktan sonra onu bırakıp tatile gitmeniz bile zor oluyor evde sizi arıyor. kesinlikle herkesin tatması gereken bi duygu herkesin evinde bi canlı olmalı bence evladınız gibi oluyor bambaşka bir şey.

ezgiisu

Benim annem de kesinlikle istemiyordu 5 yıl boyunca her yıl aralıksız konusu açılmasına rağmen hep "hayır!" cevabı aldım. Sonra "asla almaz" dediğimiz bir akrabamiz köpek sahiplenince ben de hemen anneme oynamaya başladım. Baya araştırma yaptım, temiz olduklarını, tuvaletlerini asla kum dışına yapmadiklarindan falan bahsettim. Kedisi olan bir akrabamiz da onaylayinca sahiplendik. Şimdi benden çok sevdiklerini düşünüyorum, eve geldiklerinde falan "ayy benim kızım" diye bir girişleri var beni görmüyorlar bile. :D

cat20

nolur cevap yazınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

dmrico

ben de aynı sıkıntıyı yaşıyorum yardımcı olur musunuz :(

cat20

herkeze çok teşekürler

MusaCelik

Aynı sorunu bende yaşıyorum kardeşim benim biraz dağınık onun yüzünden banada sıkıntı oluyor bakamazsiniz filan diyip bahane filan buluyorlar bütün masraflarını ben karsilicam bana hala bakamazsin filan diyip duruyolar buda benim zoruma gidiyor ya bı ikna edici bişey bulurmusunuz

lodoss

ben sürekli kedi resimleri gösterip kedi sahiplerinin tecrübelerini okuyordum ilk artılarını sonra eksilerini söyledim en çok da sorumluluğunu alabilicekmisiniz onu kanıtlamanız lazım

Cathorn

kedi bakmak kolay gibi görünse de gerçekten zor. annen öyle diyorsa vardır bir bildiği belki iyice sor soruştur yanlış bildiklerini anlat benimki de öyleydi benim sorumluluk alabileceğimi anlayınca sahiplendik 2 gün önce

ozozekinci

Aileniz sizin duygularınızı ve sözlerinizi önemseyene kadar almayın derim. Önce kediyi nasıl kabul ettiririm diye değil, bana nasıl güvenirler nasıl duygularımı ve sözlerimi önemserler diye düşünün çünkü kilit nokta burası. Çoğu ailede çocuk hayvansever olsa dahi ebeveynler olmuyor. Ailenizdeki sorun bu da olabilir. Eğer buysa ailenize hayvan sevgisini aşılamaya çalışın. Sosyal medyada hayvan besleyen kişilerin profillerini göstererek başlayın. Bir hayvana şu hayatta sıcak evinizi açıp besleyerek ne kadar sevaba girildiğini ve bir canın hayatını kurtarmanın vermiş olduğu mutluluğu anlatın onlara. Ve bir de ailenize empati kurması gerektiklerini söyleyin :)