Aşilar

Scot

Meraba kedime icdis parazit ve kuduz asisini yaptirsam karma aşilarini yaptirmasam olirmu acaba onemlimi karma asilari.neler iceriyor karma asilari acaba yardimci olursaniz

8 CEVAP

iozksn

Parazit ve Karma aşılar kedinizin sağlığı açısından çok önemli. Eğer kediniz hiç evden dışarı çıkmayan, başka hayvanlar ile etkileşimde bulunmayan bir kediyse kuduz aşısına gerek yok. Ama olası bir seyahat durumunda, özellikle yurtdışı seyahati, kuduz aşısı bir zorunluluk oluyor, bilginiz olsun.

Karmayi kesinlikle yaptırın derim

Scot

Tmm saolun

Özellikle ilk yılında tüm aşıları yaptırın. Sonrasında iç-dış parazit ve karma önemli diye biliyorum. Kuduzu ilk sene yaptırdık ama 2. senesinde yaptırmadık biz

Scot

Anladim karma aşilari onemli yani tmm saolun

cakil_18

Karma aşı en önemlilerden diye biliyorum, birçok ölümcül hastalıktan koruyor kedileri.

Kedimekim

Ilk oncelikle karma asiyi yaptirmadan once mutlaka 1 hafta oncesinde ic parazit asisini yaptirmaniz gerekiyor eger yaptirmazsaniz yaptirdiginiz asinin hic bir koruyuculugu olmuyor. Ikinci olarak 2 doz seklinde uygulaniyor. Daha sonra senede 1 seklinde yaptirmaniz gerekiyor. Icerik olarak asi Feline Panleukopenia, Feline Enfeksiyöz Rhinotracheitis ve Calicivirüs hastalıklarını kapsıyor. FP:kedilerde şiddetli enfeksiyonlara ve ani ölümlere neden olabilen viral bir hastalık. FE:ust solunum yolu ile ilgili sıkintilar ağız ve gözde yaralara neden oluyor. C:ağız bölgesinde çeşitli derecelerde yaralara ve ülserlere neden oluyor. Ayrica bu 3 hastalikta oldukca bulasici ve ölümcüldür. Yapticaginiz karma asi iste tum bu hastaliklardan kedinizi koruyor. Ic dis parazit uygulamasi ve kuduz icinde sunu soyleyebilirim. Ic parazit kedinizi dis parazit sizi koruyan bir uygulamadir. Bunude 2 ya da 3 ayda bir yaptirmalisiniz. Kuduz ise ölümcül ve size bile bulasabilecek bir hastaliktir. Kedim evde zaten diyip yaptirmamazlik yapmak dogru olmaz. Ayrica otobus ucak yurt disi seyahtleriniz de ilk once kuduz asisina bakiliyor. Bunu yaptirmazsaniz bunlari kullanamazsiniz. Son olarak da sunu soylemek istiyorum belki veterineriniz lösemi asisini soyleyebilir. Iste bu asiyi yaptirmasaniz daha iyi olur cunku bu asi eger omurilige zarar verecek bir yerden uygulanirsa kediniz felc kalabiliyor. Ayni sekilde bacaktan yapilirsa bacagini kesmek zorunda kalabiliyorlar. Yani riskli bir asi o yuzden veterinerim yapip yaptirmamayi bana birakmisti bende bunlari duyunca yaptirmadim.

VASVIYE

bence hiçbir aşısını atlamayın derim özellikle dışarıya çıkarıyorsanız kedinizi benim gibi mutlaka bütün aşılarını yaptırın