Beyaz Irk Kedilerde Deri Sorunu

dumanvecasper

Merhaba kedim beyaz ırk scottish. Bugün bacağının bir yerini sürekli yalayarak yara yapmış. Bunu daha öncede yapmıştı. Tam geçiyor tekrar yalayıp yara yapıyor ve başka yerlerinde de deri lezyonu gibi bir şeyler oluştu. Tavsiyesi olan var mı? Takviyeler kullanıyoruz ama işe yaramıyor

5 CEVAP

Mini2019

Beyaz kedilerdeki ortak özellik işte....

Tek bir nokta dememişsiniz. farklı yerlerinde de var demişsiniz. Tam alerji havaları işte. hassas ciltli kedilerde bir bir pörtlüyor alerjik reaksiyonlar, mantarlar.

Havalar ısındı nemli ortamlar artıyor, mantarlar deri dengeleri altüst oluyor. Tüy dökeyim tüy çıkartayım derken kaşınmalar vesaireler de artıyor. deri bütünlüğü de kılcal boyutta bile bozulsa, yaraya bir şeyler yerleşiveriyor ve yara büyüyor..

Eğer mantar baktırmayacaksanız oksijenli suyla silebilirsiniz

Mia1roz3

Merhaba. Beyaz ırk scottish fold sahibi birisi olarak 2 yıldır bu sorunlar bizde de var ben çok korktuğum için yazmak istedim, korkmayın. Biz advance hipoalerjenik olan mamaya geçtik ondan sonra baya düzeldi. ama geçen tekrar yapmıştı. Sürekli ya kaşıyor kulaklarını kanatıyor ya da yalayarak derisinde böyle yaralar. Genel beyaz ırk hep böyle maalesef. Crystalin ile güzelce düzenli bakarsanız yaralar iyi olur, bizim veterinerimiz kortizonlu bie deri bakım spreyi vermişti. O da baya etkili oldu

Ketonmanya

Merhabalar.

Röntgenle eklem hastalığı olup olmadığına bakıldı mı? Kediler sadece temizlenmek için ya da stresli oldukları için değil aynı zamanda ağrılarını dindirmek için de kendilerini yalarlar. Fotoğraflardan çok net anlayamamakla birlikte yaraların biri bacak ekleminde, diğeri de parmak ekleminde görünüyor. Bence yüzeysel olarak yaralarını iyileştirmekten önce altta yatan sebebi bulmaya yönelmelisiniz. Umarım yanılıyorumdur ama bir röntgen çektirmenizi tavsiye ederim.

Bol patili günler dilerim.

Gokmen6774

Sitede özellikle bu aylarda bu tarz sorular görüyorum, mevsimsel olabileceğini düşünüyorum

dumanvecasper

Merhaba öncelikle teşekkür ederim cevaplarınız için. Maalesef baktırmadık röntgenle. Kedimizi sokakta bulmuştuk o zamanlar aynı yerde mantar oluşmuştu ve deri lezyonu vardı. Aynı yeri 1-2 seferde aynı şekilde yalayıp yara yapmıştı. Veterinerimiz alerjiden olabileceğini söylemişti fakat bu seferkinde alerji yapacak hiçbir şey yok. Eklem rahatsızlığından dolayı olacağını düşünmemiştim bu sefer röntgen cektirecegim. Tekrardan teşekkürler ☺️