Kedim Doğum Yaptıktan Sonra Bana Saldırmaya Başladı

balci84894

3 Yıldır beraber yaşadığım kedim var 45 gün önce doğum yaptı yanımda doğurdu ancak sorunsuz bi şekilde yavrularla beraber kalıyordum bir gün arkamdan koşturup saldırdı. Ve ondan sonra bir daha yavruların olduğu odaya sokmadı odaya girince tıslıyor saldırıyor.

7 CEVAP

Emirrckr

Doğum yapmış bir kedinin psikolojisini anlamlandırmak zordur.
O esnada sizden yana bir korku/tehlike sezmiş olsa gerek ki saldırmış.
Şimdi de demek ki şüpheyle yaklaşıyor.
Odanın dışındayken size karşı davranışı nasıl peki?

aslihan_e

Bir keresinde baktığım sokak kedisinin yavrusu benimle oynamaya çalışıyordu (sokak kedisi ama ben büyütmüştüm yani bana alışkındı, çok severdi), yavru oynarken bitkiye takılıp düştü ve bir kez hafif bağırdı, o an annesi benim ona zarar verdiğimi sandı ve bana saldırdı. Sizin kediniz de bir şekilde yavruya zarar verdiğinizi sanmış olabilir. Yavruyla oynasanız bile yavru sizi annesine şikayet etmiş de olabilir, kendileri bir şekilde iletişim kuruyorlar. Yavrular odada ortada ise kendilerine ait bir kulübe gibi evleri olsun, anne orayı güvenli bölge kabul eder. Odada serbestlerse o odayı tamamen yuva olarak görüyor olabilir, öyle olunca yuvasına başkasının girmesinden rahatsızlık duyabilir.

balci84894

Sebebi ne nasıl yaklaşmam gerekiyor

balci84894

Emirrckr:Doğum yapmış bir kedinin psikolojisini anlamlandırmak zordur.
O esnada sizden yana bir korku/tehlike sezmiş olsa gerek ki saldırmış.
Şimdi de demek ki şüpheyle yaklaşıyor.
Odanın dışındayken size karşı davranışı nasıl peki?

1+1 de kalıyorum bu olaydan sonra salonda kalmaya başladım odaya girince tıslıyor oda dışı normal tıslama saldırma yaşamadım ama korkuyorum odaya su mama koyup geri çekiliyorum hemen

balci84894

Emirrckr:Doğum yapmış bir kedinin psikolojisini anlamlandırmak zordur.
O esnada sizden yana bir korku/tehlike sezmiş olsa gerek ki saldırmış.
Şimdi de demek ki şüpheyle yaklaşıyor.
Odanın dışındayken size karşı davranışı nasıl peki?

1+1 de kalıyorum bu olaydan sonra salonda kalmaya başladım odaya girince tıslıyor oda dışı normal tıslama saldırma yaşamadım ama korkuyorum odaya su mama koyup geri çekiliyorum hemen

balci84894

Bir keresinde baktığım sokak kedisinin yavrusu benimle oynamaya çalışıyordu (sokak kedisi ama ben büyütmüştüm yani bana alışkındı, çok severdi), yavru oynarken bitkiye takılıp düştü ve bir kez hafif bağırdı, o an annesi benim ona zarar verdiğimi sandı ve bana saldırdı. Sizin kediniz de bir şekilde yavruya zarar verdiğinizi sanmış olabilir. Yavruyla oynasanız bile yavru sizi annesine şikayet etmiş de olabilir, kendileri bir şekilde iletişim kuruyorlar. Yavrular odada ortada ise kendilerine ait bir kulübe gibi evleri olsun, anne orayı güvenli bölge kabul eder. Odada serbestlerse o odayı tamamen yuva olarak görüyor olabilir, öyle olunca yuvasına başkasının girmesinden rahatsızlık duyabilir.

Evet sanırım odayı tamamen yuva olarak giriyor peki bu süreç ne zamana kadar sürer tahmini

aslihan_e

Onu biz bilemeyiz, yavruları istemeyene kadar devam edebilir. Siz ona hep mama, ödül maması gibi şeylerle yaklaşın. Dediğim gibi saklanabilecekleri bir yuvaları olursa iyi olur.