Karma Aşılı Kedimi Gençlik Hastalığı Yüzünden Kaybettim.

aslihan_e

Dün değil önceki gün karma aşıları tam olan 4 yaşındaki kedim gençlik hastalığı yüzünden kan kusarak vefat etti. Benim kedim normalde miyavlardı ama onu hep annem al diyerek mamaya çağırdığım için bana başka odadaysam kapıdan anne diye seslenir, efendim deyince al derdi, alayım mı diye sorardım al diye cevap verirdi. Çocuğum al al diye ağlaya ağlaya günlerce çok acı çekerek vefat etti. Serum takmak dışında bir şey yapamadılar. En son vücut ısısı düştüğü için serum da takamayız dediler. Bu zamana kadar aşıya en çok güvenen insanlardan biri bendim. Aşıların etkili olduğunu biliyorum ama taşıma esnasında bozulup mu geliyor, veterinerde depolamayı uygun koşullarda mı yapamıyorlar anlamıyorum. Aşılar zaten belirli derecenin üstündeki sıcaklıkta saatler içinde bozuluyormuş. Önümüzdeki ay iki kedime yıllık karmalarını yaptıracaktım. Biz bu aşıları boşa mı yaptırıyoruz diye aklım o kadar karıştı ki. Evimizde en değer verdiğimiz kedimizdi. 10 yıl yaşlanmış gibiyim. Hastalık belirti verdiğinde ayrı odaya karantina altına almıştım ama diğer kedilerim etkilenecek mi bilmiyorum bile. Ölümü kabul ediyorum ama o masum yavrumun çektiği acılara kalbim çok zor dayandı.

27 CEVAP

gece18

Asıların %100 koruyuculugu yok diye yazdıgımda hep linclendim buralarda. 3 yıl önce sahiplendigim kedime karma 1 doz yaptırdıgımda 7 gün yogun bakımda kalmıstı. O gün bugündür asla ası yaptırmadım ic dıs parazit tedavileri haricinde hicbir asısı yok. 1 sene önce sokaktan hamile bir kedi sahiplendim. Yavrularını besledim büyüttüm. 2’sinide cirkin diye kimse sahiplenmedi iyi ki sahiplenmemisler benim oldular. Ama 1 tanesi var ki ciger sızım oldu 5 aylıkken fip oldu tedaviye basladıgımız gün vefat etti. Bütün testleri yaptırmamıza ragmen fip mümkün değil dediler 3 veteriner ilgilendi üstelik. Corona, fip testi ve diğer testleri hep negatifti. Denge kaybını gözümle gördüğüm an acile kaldırdım o şekil teşhis kondu.

Diyeceğim o ki herşey şans. Tamamen şans.

KedicikUzum

Çok üzüldüm ya :( karma aşı markasi neydi acaba pasaportunda yazar diye biliyorum ne kadara yaptırmıştıniz

aslihan_e

Çeşitli markalar denedik bu zamana kadar, biofel, Purevax, felocell. En son 900'e yaptırmıştık ocak ayında.

aslihan_e

Yani bu kötüleşme durumu 2-3 gün sürdü, öncesinde küçük bir bölgede diş eti iltihabı sorunu vardı ama antibiyotik sonrası düzelmişti iştahı iyiydi. Ondan sonra o minik apse yenileyecek gibi oldu, ağzına kuru mama gelince ağrıdı diye tükürüyordu ama sıvı şeyleri içiyordu. Sonra su içince kustu, ben de vücudu susuz kalmasın diye vete götürdüm. Büyük ihtimalle diş problemi de viral nedenliydi. 5 yıl önce bu kedimin teyzesi gençlik hastalığı kaptığında dişleri düşüp elime gelmişti. O nedenle diş sorunu yapabileceğini biliyorum ama her iltihap olduğunda da viral bir şey mi var diye düşünemezdim. Kedilerimde ara sıra oluyor diş problemi.

Ahudr

Ya çok çok üzüldüm başın sağolsun digerleri sağlıklı uzun yaşasın insallah :( ayni zamanda korktumda son zamanlarda kedim gözüme sağlıksız görünüyor bebekken de gençlik hastalıği atlatmıştı aşıları zaten yok off çok zor düsünmesi bile sarstı şuan

simbakedi

cok uzuldum basiniz sagolsun … asiyi yaptirmasaniz bir dert yaptirsaniz bir dert, guvenilir bir yer bulmak cok zor. tekrardan basiniz sagolsun ne denir bilmiyorum

aslihan_e

Teşekkür ederim, gerçekten öyle, sağ olun.

aslihan_e

Sizinki de aşılı mıydı acaba?

elif_f

Allah sabırlar versin, evdeki kediye geçebiliyor mu? Neden olmuş sizi üzmezsem

elif_f

Allah sabırlar versin, evdeki kediye geçebiliyor mu? Neden olmuş sizi üzmezsem

Blueepoint

Başınız sagolsun Aslıhan hanım:(

aslihan_e

Bizim evimiz bahçeli, bahçeye açılan kapı-pencere olduğu için kedim dışarı çıkmasa da tamamen izole etme şansım yok. Kedim hiç çıkmak istemiyordu, dışarı çıkmazdı. Dışarı çıkan kedim var ama ona test yaptırdık, bir hastalık çıkmadı. Yalnız, veterinerdeyken başka birisinin kedisi de gençlik hastalığı kapmış olarak yatıyordu, hiç dışarı çıkmıyormuş, apartmanda yaşıyormuş, sahibi aşı yaptırmadan bir süre önce gençlik hastalığı testi yaptırmış ve negatif çıkmış, aşıyı yaptırdıktan sonra kedi hastalanmış. Veteriner o testi yaptırmaya kliniğe gittiğinizde bile gençlik hastalığı kapmış olabilir dedi. Herhangi bir şekilde veterinere girdiğiniz an hastalık kapma riski çok büyük. Ben zaten oğlumun parazit ilacını evde veriyordum. Onun dışında sokaktaki hasta hayvandan havaya saçılan virüslerden de kapabileceğini söylediler. Bir mama paketini bile siz almadan önce hasta hayvan gelip kokladıysa ona mikrop bulaşma ihtimali var. Evdeki kediler de tabi ki risk altındalar. Evinden hiç çıkmayıp bu hastalığı kapan çok kedi var. Dediğim gibi sokakta yıllarca yaşayıp da bu hastalığı kapmayanlar var, şans olduğunu düşünüyorum. İnşallah sizlerin kedilerinden de bizim kalan kedilerden de uzak olur bu hastalık.