Karma Aşılı Kedimi Gençlik Hastalığı Yüzünden Kaybettim.

aslihan_e

Dün değil önceki gün karma aşıları tam olan 4 yaşındaki kedim gençlik hastalığı yüzünden kan kusarak vefat etti. Benim kedim normalde miyavlardı ama onu hep annem al diyerek mamaya çağırdığım için bana başka odadaysam kapıdan anne diye seslenir, efendim deyince al derdi, alayım mı diye sorardım al diye cevap verirdi. Çocuğum al al diye ağlaya ağlaya günlerce çok acı çekerek vefat etti. Serum takmak dışında bir şey yapamadılar. En son vücut ısısı düştüğü için serum da takamayız dediler. Bu zamana kadar aşıya en çok güvenen insanlardan biri bendim. Aşıların etkili olduğunu biliyorum ama taşıma esnasında bozulup mu geliyor, veterinerde depolamayı uygun koşullarda mı yapamıyorlar anlamıyorum. Aşılar zaten belirli derecenin üstündeki sıcaklıkta saatler içinde bozuluyormuş. Önümüzdeki ay iki kedime yıllık karmalarını yaptıracaktım. Biz bu aşıları boşa mı yaptırıyoruz diye aklım o kadar karıştı ki. Evimizde en değer verdiğimiz kedimizdi. 10 yıl yaşlanmış gibiyim. Hastalık belirti verdiğinde ayrı odaya karantina altına almıştım ama diğer kedilerim etkilenecek mi bilmiyorum bile. Ölümü kabul ediyorum ama o masum yavrumun çektiği acılara kalbim çok zor dayandı.

27 CEVAP

aslihan_e

Diş eti iltihabı vardı, bir hafta antibiyotik tedavisi gördü, ondan sonra kusma olunca tekrar başka vete gittik, diş eti iltihabı yüzünden yeterince beslenemediği için karaciğerinde hafif sorun oluşmuş ama ciddi değil, sarılık yok dendi. Yatış yapabilen bir vete götürün, tüple beslensin dediler. Başka veteriner mide koruyucusuz antibiyotik verildiği için kusuyordur dedi, serum takıldı, ben vücut ısısı çok düşük kedimin, viral bir şey olmasın dedim, yeterince yiyemediği için kansızlık oluşmuş dedi. Şırınga ile besleyin dedi. Yatılı kalmasını gerek görmediler. O gece kedim kanlı kustu, çok kötüleşti tekrar başka vete gittik, gençlik hastalığı çıktı. Ağızdan beslenmeye uygun değil dediler. Öyle ise önceki vet bana neden şırınga ile besleyin dedi bilmiyorum. Vücut ısısı çok düşük olduğu için önce yükseltelim, bu durumda serum takamayız dediler. Kanamayı durdurmak için ilaç yaptılar, küveze aldılar ama ben kedimin öleceğini biliyordum çünkü o kadar acı çekiyordu ki bebeğim, düzelmesinin mümkün olmadığı belliydi, nefes bile zor alıyordu artık. Hayvan zaten soğuk yerlere atıyordu kendisini, sıcak yerde fenalaşıyordu, sıcağın faydasının olmayacağını da biliyordum. Ölüp bir an önce kurtulmasını istedim ne kadar zor olsa da. Tabi bizim istediğimiz gibi olmuyor. Benim yıllardır her gece en büyük kaygımdı ona bir şey olması, korktuğum başıma geldi sonunda. Kabus gibi geliyor sanki uyanmak istiyorum.

aslihan_e

Sağolun, inşallah uzun ömürlü olur kediniz. Bana artık tamamen kader gibi geliyor bu, sokakta baktığım aşısız olup uzun yıllar yaşayan kediler var, benim evdeki aşılı kedime olan oldu. Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın inşallah, ne insanlara kaybın acısını, ne kedilere ölüm öncesi o acıları. Ramazan boyunca her iftarda dua ettim hem kendi kedilerim için hem tüm kediler için ama ömrü bu kadarmış, sadece keşke o kadar acıyı çekmeseydi yavrum, o beni mahvetti. Dünyaları verseler ama kedin o acıları çekecek deseler kabul etmezdim, keşke ben acı çekseydim onun yerine.

Mslna01

Başın sağolsun,bu düşünceye kapilmakta çok haklısın kesinlikle katılıyorum sana eminim çok acıdır diyecek bir şey bulamıyorum diyecek bir kelime yok rabbim sabrını artırsın

ssedef28

başınız sağolsun:( soru sorsam kendinizi daha kötü hisseder misiniz bilmiyorum üzülerek soruyorum kusura bakmayın hastalık belirtisi birden mi ortaya çıktı yoksa hastalığını daha önce de biliyor muydunuz genel sağlık durumu vs. belirtilerden önce nasıldı

Mini2019

Başınız sağolsun çok üzücü. Sabırlar dilerim

elvan96

Başınız sağolsun. Çok üzüldüm. Bende bir kedimi gençlik hastalığı yüzünden kaybetmiştim çok önceleri. 3 gün içinde hastalık aldı götürmüstü kedimi.

Ketonmanya

Merhabalar.

Ne denir de acınız hafifler diye düşününce acınızı hafifletecek herhangi bir söz bulamıyorum. Hafifletemediğim gibi acınızı kötüleştirmek de istemiyorum sizi teselli etmeye çalışırken. O yüzden sadece başınız sağ olsun diyerek size sımsıkı sarılacağım. Sabırlar diliyorum...

AhsenAise

Tüm kalbimle baş sağlığı ve sabır dilerim ,hayatım boyunca yaptirmama kararı almıştım ,siz ve bir kaç tanıdığın kedilerinin aşılı olmasına rağmen gençlikten kaybetmeleri kararimin ne denli isabetli olduğunu maalesef doğruladı ,Allah başka can acısı yaşatmasın

aslihan_e

Teşekkür ederim, çok sağ olun. Bu hayatta beni en çok üzebilecek şey ailemin başına bir şey gelme ihtimali sonrasında bu oğluma bir şey olmasıydı. Hâlâ hayatta olan hepimizin yavrularının ömrü uzun ve sağlıklı olur inşallah.

buusracikk

Merhabalar, öncelikle başınız sağolsun çok üzüldüm Allah sabır versin.. söylediğiniz gibi artık aşılara da güven olmuyor hepimiz kararsız kalıyoruz yaptırıp yaptırmamakta. Şahsen ben 2 kedime de iç dış parazitler haricinde hiç aşı yaptırmadım kuduz aşısı zorunlu aşı olmasına rağmen ikisine de yapılmadı istemedim. Yanlış bir düşünce mi bilmiyorum ama ev kedilerinde kuduz veya herhangi bir bulaşıcı hastalık nerden nasıl gelecek diye düşündüm hep ikisi de sokağa çıkan kediler değiller çünkü. Karma, lösemi, covid, kuduz, mantar hiç bir aşısı yok kedilerimin Allah'ıma şükürler olsun hiç bir sorun da yaşamadım şuan 3 yaşındalar ikisi de elime doğmuştu. Siz sağlığını düşünerek yaptırmışsınız aynı şekilde bizler de bu açıdan düşünerek yaptırıyoruz her şeyi ama güvenilirlik konusu tartışılıyor maalesef.

elif_f

Ev kedinize nasıl bulaştı, bahçeye vs mi çıkıp giriyordu? Detay verebilir misiniz herkes için önemli bu kısım. Hayvan anne babaları için bu bilgiler önemli. Allah sabırlar versin ne desek bilemiyor insan

Mmtklndr

Yazacağımız hiçbir şey acınızı hafifletmeyecek ve yaşadıklarınızı unutturmayacak en içten duygularımla söylüyorum ki Allah acınıza dayanma gücü versin benim kızımda evden çıkmayan bir kedi aşılarını hiç aksatmadan yaptırıyorum sizin yazdıklarınızdan okuduğum kadarıyla benim kızım bile bu hastalık konusunda güvenli değil çünkü veterinerler içinde parayı mesleğinden önce gören insanlar var. Konya’da yaşıyorum kısırlaştırma operasyonu için veteriner veteriner gezdim kan tahlili yapmaya gerek görmeyen veterinerlerle karşılaştım maalesef bazı insanlar için hayvanın bir değeri yok veteriner olmaları bu gerçeği değiştirmiyor. Benim en büyük korkularımdan biri kızımı kaybetmek bir gün hastalanırsa iyileşebilecek mi onu kurtarabilecek miyim diye düşünmeden edemiyorum biz evimizdeki canları kendi canından kıymetli sayan insanların en ağır imtihanlarından biri oluyor 😭 Annem kanserden tedavi görüyor uzun zamandır uygulamaya giriş yapmamıştım genelde sizin yorumlarınız hasta olan hayvanlara çareler sunmak olurdu böyle üzücü bir durumunuzu paylaşacağınız aklıma gelmezdi Allah yardımcınız olsun Rabbim hepimizin can dostlarına sağlıklı ve uzun ömürler versin 🤲🏻

Mmtklndr

Yazacağımız hiçbir şey acınızı hafifletmeyecek ve yaşadıklarınızı unutturmayacak en içten duygularımla söylüyorum ki Allah acınıza dayanma gücü versin benim kızımda evden çıkmayan bir kedi aşılarını hiç aksatmadan yaptırıyorum sizin yazdıklarınızdan okuduğum kadarıyla benim kızım bile bu hastalık konusunda güvenli değil çünkü veterinerler içinde parayı mesleğinden önce gören insanlar var. Konya’da yaşıyorum kısırlaştırma operasyonu için veteriner veteriner gezdim kan tahlili yapmaya gerek görmeyen veterinerlerle karşılaştım maalesef bazı insanlar için hayvanın bir değeri yok veteriner olmaları bu gerçeği değiştirmiyor. Benim en büyük korkularımdan biri kızımı kaybetmek bir gün hastalanırsa iyileşebilecek mi onu kurtarabilecek miyim diye düşünmeden edemiyorum biz evimizdeki canları kendi canından kıymetli sayan insanların en ağır imtihanlarından biri oluyor 😭 Annem kanserden tedavi görüyor uzun zamandır uygulamaya giriş yapmamıştım genelde sizin yorumlarınız hasta olan hayvanlara çareler sunmak olurdu böyle üzücü bir durumunuzu paylaşacağınız aklıma gelmezdi Allah yardımcınız olsun Rabbim hepimizin can dostlarına sağlıklı ve uzun ömürler versin 🤲🏻

aslihan_e

Çok sağ olun. Annenize Allah'tan acil şifalar diliyorum. İnşallah kedinizle birlikte sağlıklı uzun ömürleriniz olur. Benim yavrumun yaşayamadığı yılları Rabbim sizlerin ve bizim kalan yavrularımıza versin inşallah.

gamzegumus1

Çok geçmiş olsun sabırlar dilerim