Dişi Kedi Kısırlaştırma

Coconutbey

Merhaba dişi kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım kedim 4-5 aylık civarı kızgınlığa girmesini beklemeli miyim yoksa 1 yaşına gelmesini mi beklemeliyim? Dişi kedilerde kızgınlıkta etrafa idrar yapma durumu oluyor mu bilgilendirirseniz sevinirim..

5 CEVAP

aslihan_e

Çevreye koku püskürtme durumu dişilerde genelde daha ileri yaşta, yani yetişkinlikte görülür ama ergenlikte yapan dişi kedi de yok değil. Dişi kedi için kızgınlığa girmesini beklemenize gerek yok, kızgınlığa girmeleri başınıza iş almanız demek çünkü erkek kedilerden farklı olarak kısırlaştırmak için geçmesini beklemeniz gerekli ve geçmesi çok zor olabiliyor, geçmek bilmeyebiliyor, bağıra bağıra hem kendileri sorun yaşıyor hem sizin evinizi yıkabiliyorlar, kaçmaya falan çalışıyorlar. Dişi kedi için ideali 8 aydır ancak kızgınlığa daha erken giren dişi kediler de olabilir. Bazıları hiç beklemeyin, 4 aylıkken bile olabilir der ama yavruların operasyonları çok daha riskli olduğu için ben 7-8 aylık oluncaya kadar bekleyin derim. 1 yaş ise bir dişi için geç sayılabilir, o zamana çoktan kızgınlığa girer yüksek ihtimalle. Dişilerde erkeklere göre taş oluşma ihtimali daha düşük, o nedenle bir yaşa kadar beklemeye gerek yok. Evde kısır olmayan erkek kedi varsa tabi ki işlemi daha erken yaptırmalısınız. Öyle durumda bir kaza olursa çiftleşip kızgınlığı geçince vakit kaybetmeden yapılabilir.

Mslna01

6-7 aydan sonrasi uygundur

Ahudr

Nerdeyse 1 ay sonra kızgınlığa girecektir muhtemelen bence gerekli tahlillerini vs yaptirip kızgınlığa girmeden kisirlastirin.

Coconutbey

Kedim bana çok küçük geliyor veteriner 5 aylık diyor ama riskli geliyor biraz daha büyümesi gerek diye düşünüyorum

Emirrckr

Dişi kediler konusuna baya bir hakimim,
Dişi kediler genellikle yeterli gelişimi elde edebilirse ve mevsimsel şartlarda elverirse 6-6,5 aylıkken ilk kızgınlığa girebiliyorlar.
İlk kızgınlıklarda koku bırakma/idrar püskürtme davranışı nadiren olur hatta ben hiç rastlamadım.
Fakat ilk kızgınlık hafif geçer diye bir kaide yok mesela benim kızım gerçekten de kök söktürmüştü ardından hemen kısırlaştırdık.
Kısırlaştırıldığında 7 aylıktı.
Kısırlaşan kedinin gelişimi durur konusu tamamıyla yanlış.
Benim kedim şu an 2 yaşında ve kısırlaşmadan sonra hem en hem boy olarak epeyce irileşip büyüdü.
Kediniz 5 aylıksa 1-2 ay daha bekleyip ardından kısırlaştırabilirsiniz.
Kısırlaştırma için kızgınlığa girmesine gerek yok.1 yaşını beklemeye ise hiç ama hiç gerek yok.
Şu an bile kilosu uygunsa ve veteriner hekim uygun görürse kısırlaştırılabilir.