Kedimin Bacağı Dün Ampute Edildi. İçim Hiç Rahat Değil Bazı Sorularım Var Bilenler Yanıtlayabilir Mi

Geçen yıl mayıs ayında yolun ortasında minik bir yavru kedi bulduk ölmek üzereydi. Yaşatmak için elimizden gelen tüm olanakları kullandık ve 1 yıldır bizimle evimize neşe kattı.
20 gün önce bahçeden eve geldiğinde sol arka bacağı topalıyordu. Hemen veterinere götürdüm kırık olduğunu ve ameliyat olması gerektiğini söyledi.
İçim rahat etmedi daha tecrübeli olduğunu söyledikleri başka bir veterinere daha götürdüm o hekim ise sıkı bir bandaj yaparak kontrollü gidelim kaynamazsa 15 gün sonra ameliyat yaparız dedi
Ben de canı da yanmayacak diye ( çok pişmanım) bandaja tamam dedim
Bir hafta sonra röntgen çekildi kaynama olmamış bekleyim dedi bir hafta daha bekledik.
Dün oğlum kedinin bacağında bir koku duyduğunu söyledi. Veterinere götürdüm bir panik oldular hemen odaya aldılar 1 saat sonra da çıkıp bana çok üzgün olduğunu kırıktan dolayı pıhtı attigini bu yüzden de bacak beslenmediği için çürümüş ve kopmuş olduğunu bildirdiler. Sonra hemen ameliyata aldılar ve Ampute ettiler. Sorum şu gerçekten böyle durumlarda pıhtı atıyor mu yoksa çok sıkı bandaj yaptılar bacak nekroz mu oldu. Lütfen lütfen bilgisi olan beni aydınlatsın Üzüntüden kahroluyorum.

3 CEVAP

mrayT

böyle bir olay yaşadığınız için eminim ki okuyan herkes çok üzülmüştür, çok ama çok geçmiş olsun. pıhtı atmış olması sebebiyle olmuş olma olasılığı daha yüksek.Bandaj tedavisini yapan veteriner de sizler de kırığın buraya evrileceğini tahmin edemezdiniz.Yavrunuzun başına gelenlerden dolayı kendinizi daha fazla üzmeyin, kendinizi toparlayın.Sevginiz onu mutlaka iyileştirecektir.

mrayT

böyle bir olay yaşadığınız için eminim ki okuyan herkes çok üzülmüştür, çok ama çok geçmiş olsun. pıhtı atmış olması sebebiyle olmuş olma olasılığı daha yüksek.Bandaj tedavisini yapan veteriner de sizler de kırığın buraya evrileceğini tahmin edemezdiniz.Yavrunuzun başına gelenlerden dolayı kendinizi daha fazla üzmeyin, kendinizi toparlayın.Sevginiz onu mutlaka iyileştirecektir.

Sezgek

Çok geçmiş olsun ama gerçekleri söylemek zorundayım gibi hissediyorum bir daha başınıza böyle bir durum gelirse en azından daha bilgili olursunuz ne yazık ki tedaviye geç kalınmış yani kırığın ne boyutta nerede olduğunu görmeden tam olarak yorum yapmam imkansız ama ilk hekiminiz ameliyat dediğine göre basit bir durum değilmiş hayvanlarda insanlardan farklı olarak kırıklarda ameliyatı daha çabuk düşünüyorlar çünkü hayvanlar benim bacağım kırık ben oturayım hareket etmeyeyim de bacağın kaynasın gibi bir şey düşünmüyorlar o yüzden ameliyatı insanlara göre daha önce düşünüyorlar kırıklar için pıhtı atmış olabilir mi evet belki de attı ama bu zaman boyunca o kırıkla hareket ederek çevre dokular zarar görmüş büyük bi ihtimal daha da kötüsü kırık çok can yakar yavru bu süreç boyunca da ağrı duymuştur yanlış yönlendirildiğinizi düşünüyorum ne yazık ki geçmiş olsun