Kedim Sürekli İlgi İçin Miyavlayıp Duvarları Tırmalıyor.

shadow265

Herkese merhaba, kedimiz aldığımızda daha 3 aylıktı ve şu an 2 yaşında. Sorunumuzu şöyle bir günlük olanlarla anlatayım daha net olur. Gece geç oturan bir insanım ve 12-1 gibi miyavlayıp yanıma geliyor, ben de oynatmaya çalışyorum ama en büyük sıkıntımız oyunlardan çabuk sıkılıyor olması. Önce lazerle oynatmaya çalışıyorum, biraz onu kovalıyor. Sonra pipetlerle oyuncak yapmaya çalıştım (olta vs gibi oyuncağından da sıkıldı çünkü) onunla biraz oynattım ve ondan da ilgisini kaybetti. Yine de toplam 20dk kadar oynatmışımdır. Oynamadığını görüp oturunca tekrar dibime gelip bağırmaya yada kapı kenarlarını vs tırmalayıp ses çıkarmaya başladı. Oynatacak birşeyim kalmadığı için biraz tepki vermemeye çalıştım ama gece saat 3 e kadar böyle devam ettik artık olmayınca tırmaladığı yerlere bant yapıştırmaya çalıştım, o da olmadı. Hani bu süreçte sürekli oynatmayı da deniyorum ama oynamıyor. Daha sonra bir süre vaz geçti ama 5 gibi yine geldi, bu sefer oynamaya başlayınca oynattım epey ve yattım. Yetmemiş yatağımıza pipet getirip atmamı bekledi (ki keşke bunu yapsa hep), ben de o şekilde biraz daha oynattım ve daha fazla oynamamaya başlayınca yatayım dedim. Biraz daha zaman geçti ve tekrar yatağımızın başına gelip bağırmaya tırmalamaya başladı. En son saat 11-12 yi bulmuştu ve hala bizi kaldırmaya çalışıyordu.

Bu durum bir örnek sadece ama hemen hemen her gün buna benzer şekilde gidiyor. Erken yatacağımız zaman da akşam iyice oynatıp yorup öyle yatmaya çalışıyoruz ama yine nafile, gece gelip sabaha kadar durmadan miyavlıyor. Kedimizi çok seviyoruz ve başkasına verme gibi bir niyetimiz asla yok ama taktir edersiniz ki gece hiç uyuyamadığımız için de artık fiziksel anlamda mahvolduk. Bu uzun zamandır böyleydi zaten ama bi şekilde idare ediyoduk. Şimdi ise eşim hamile olduğu için artık bu işe bir çözüm bulmak istiyoruz. Kedimizi kısırlaştırdık hani kızgınlık mı diye düşünen olursa diye söylüyorum. Elbette en iyi çözüm 2. bir kedi almak olacaktır ama maalesef onu yapamıyoruz.

9 CEVAP

ssedef28

bizimki de bazen arada aşırı kudurduğu günler oluyor durmak bilmiyor tırmalama tahtasının iplerinden yapılmış küçük topları var topun peşinde koşturuyorum yakalamaya çalışıyor yarım saat falan köpek gibi oynuyor ve baya yoruluyor oyunu bıraktığımda elime saldırıyor öyle anlıyorum oynamaya devam etmek istediğini yorulmadıysa kendini yere atana kadar oynatıyorum ve şöyle bir şey de var kedimle oynadım enerjisini attı diyelim 3-4 saat sonra tekrar oynatmak istesem yine kuduruk gibi oynar öyle yarım saat bi saat oyniyim bırakiyim gibi değil de gün içinde ara ara 10-15 dakika oynatırsanız çok iyi olur. pawdaz markasının matatabi-dino isimli oyuncağı var kediniz onunla baya bi uğraşır. benim kedim fındıkla oynamayı çok seviyor bazen yatmadan önce ona kabuksuz fındık atıyorum saatlerce uğraşıyor siz de deneyebilirsiniz kediniz eğer fındığı yemezse

shadow265

Teşekkürler önerileriniz için. Bahsettiğiniz toplardan bulmaya çalışacağım, biz pinpon topu veriyoruz ama 1dk sürmüyor bi yerlerin altına kaçırması. Asıl sıkıntımız maalesef hiçbir oyuncakla sizin dediğiniz gibi 3-4 saat oynamıyor. Oyun istiyor ama her 5dk da bir yeni bişey icat etmemizi bekliyor resmen :D . Matatabi-dino da aldık bu arada evet o da uzun süre epey bi işe yaradı. En son içi dışına çıkmıştı dikip tekrar verdik ama onu da ara ara kaldırıyoruz ki tekrar ilgisini çeksin diye. Bu tarz kullandığınız başka ürünler de varsa ve paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Mslna01

Benim kedim de gündüzleri balkon kapısına oturup miyavlıyor dışarı çıkıp balkona hava almak istiyor aşağılara geleni geçeni izliyor sanırım onlarda evin içinde sıkılıyor eğer yüksek değilse ve fileniz varsa bir 5 dk 10 dk sizin gözetiminizde hava almaya çalışın birlikte belki de ufaklık sıkılıyordur içeride

Mslna01

Bir gün gece yorup oynatıp mama verip uyumasini denediniz mi

Emirrckr

Aslında oyun anlamında gerekeni yapıyorsunuz ama bazı kediler hep daha fazlasını isterler :))
Oyun harici tavsiye vermek istiyorum,çünkü oyuncak yelpazeniz epeyce genişmiş zaten.
Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi ev içinde belki sıkılıyor olabilir eğer bir balkonunuz varsa file yaptırıp biraz açık havada takılmasını sağlayabilirsiniz.
Hatta balkona kedi yatağı da alırsanız gün içinde orada vakit geçirir.
Bu sayede akşamları da ev ortamında oyunlara daha adapte olur.
Birde uyku saatlerine dikkat edin.
Gündüz uyuyorsa akşam uyumasın,akşam siz otururken onu da uyutmayın :))
Bu sayede herkes yattıktan sonra o da uyumak için bir köşeye çekilsin.
Akşam saatlerinde uyutmayın bol bol oynatıp yorun birde oyundan sonra da eğer serbest beslenme yapmıyorsanız yatmadan önce mamasını verin.Tüm olasılıklar ortadan kalkmış olsun.

Minminik

veterinerim fazla mama verirsem fazla enerji yüklenmesinden kudurukluk yapacağını söylemişti mama konusunda rutininiz olsun akşam mamasını geç saatlerde veriyorsanız daha erkene almayı deneyin, veterinerinize danışarak CALM mamaları deneyin

shadow265

Cevaplar için teşekkürler. Dışarı çıkarma konusunu hep düşünüyoruz açıkçası tasma alıp ama yaşadığımız yerde çok sokak köpeği olduğu için açıkçası çok cesaret edemiyoruz. Balkonumuz da giriş katta olduğumuz için çok rahat çıkıp gidebileceğinden dolayı orayı da kullanamadık maalesef. Mama olarak da 1 seneden uzun bir süre düzenli yemek verdik sabah 8 akşam 8 olarak. Ama zamanla kedimizin fazla yeme alışkanlığı olmadığını görünce artık mama kabını hep dolu tutuyoruz. Kilosunu da takip ediyoruz zaten asla fazla yemiyor. Calm mama konusuna bir bakacağım ama yine de. Tekrardan herkese teşekkürler.

shadow265

Cevaplar için teşekkürler. Dışarı çıkarma konusunu hep düşünüyoruz açıkçası tasma alıp ama yaşadığımız yerde çok sokak köpeği olduğu için açıkçası çok cesaret edemiyoruz. Balkonumuz da giriş katta olduğumuz için çok rahat çıkıp gidebileceğinden dolayı orayı da kullanamadık maalesef. Mama olarak da 1 seneden uzun bir süre düzenli yemek verdik sabah 8 akşam 8 olarak. Ama zamanla kedimizin fazla yeme alışkanlığı olmadığını görünce artık mama kabını hep dolu tutuyoruz. Kilosunu da takip ediyoruz zaten asla fazla yemiyor. Calm mama konusuna bir bakacağım ama yine de. Tekrardan herkese teşekkürler.

ssedef28

dışarı bence kesinlikle çıkarmayın dışarı çıktıktan sonra asla eskisi gibi olmaz sürekli çıkmak isteyebilir bu sefer başınıza daha büyük dert alırsınız ayrıca her kapı açıldığında kaçmaya da çalışır. biz de giriş kattayız daire zeminle beraber hiç yüksek değil balkona çıkamıyoruz rahatça balkon kapısı içerden kapanıyor odanın kapısını kapatıp öyle çıkıyoruz çünkü kaçıyor :D ben de birkaç kere çıkarmıştım tasması göğüsten giydiriliyor ve çok kolay çıkıyor içinden. bizim pencereye sürekli gelen erkek kedi var kedim ondan etkileniyor sanırım sineklik tel olmasına rağmen biz rahatça pencere de açamıyoruz :D